Regionální komise FAČR na svém jednání 12. prosince vyhodnotila dotazníkovou akci na téma projektu restrukturalizace soutěží FAČR, který má má drtivou podporu z hnutí. V lednu se sešla pracovní skupina Regionální komise, zřízená k tomuto účelu a připravila návrh pro Výkonný výbor FAČR. Návrh bude každopádně diskutován ve všech soutěžních úrovních FAČR, náležitě komunikován a jeho účinnost poté schválena s dostatečným časovým předstihem. 

"Rozhodující bude vyjádření Výkonného výboru FAČR v Praze a následně výkonného výboru LKFS, kde je již nyní shoda s novým, dvoustupňovým uspořádáním. Následně budou kluby seznámeny s restrukturalizací na červnovém losovacím aktivu. Dvoustupňové soutěže by pak mohly být spuštěny od sezony 2024/25," uvedl sekretář LKFS Zbyněk Poppr. "Nyní sbíráme názory všech klubů, které hrají v krajských soutěžích, ale dvoustupňovému řízení se nevyhneme. Předmětem diskuze je, v kolika účastnících se bude hrát krajský přebor. Dost týmů se totiž přiklání k šestnáctičlennému," přiznal Poppr.

Jan Studenovský, dnes již bývalý trenér Mimoně.
Studenovský v Mimoni končí! Tohle jsem fakt nikde nezažil, kroutí hlavou

Všechny soutěže v Česku se budou nově jmenovat ligy - od té první profesionální až po osmou, což je současná III. třída. Současná III. liga (ČFL) bude v Čechách jen jediná (3. liga), divize (4. liga) budou tři (na Moravě budou jedna skupina 3. ligy a 2 skupiny 4. ligy). Krajské soutěže definitivně vypustí I. B třídy a složení bude: Krajský přebor - 5. liga, I. A třída - 6. liga. Okresní svazy budou řídit 7. ligu (okresní přebor) a 8. ligu (III. třídy). 

Jasné je, že soutěže budou mít osm výkonnostních úrovní a úplně se ruší názvosloví ČFL, MSFL, Krajský přebor, I. A třída, okresní přebor a III. třídy. 

Liberecký kraj (LKFS) bude řešit postupový a sestupový klíč zejména v I. B třídách (skupina Východ a Západ), které se zruší. Nové soutěže se příliš nedotknou krajského přeboru, kde sestoupí dva poslední (jak bývalo zvykem). Z I. A třídy tradičně postoupí do přeboru dva nejlepší a nikdo nesestoupí, protože budou dvě skupiny po 14 účastnících. 

Celkový počet účastníků 6. ligy bude 28 (14 je týmů z I. A třídy a po pěti z obou skupin I. B třídy). Čtyři zbývající místa se rekrutují z kvalifikačních duelů mužstev ze 6. a 7. míst I. B třídy, které se popasují s vítězi okresních přeborů. Neúspěšní z kvalifikace a zbytek mužstev z I. B tříd (14) popadá do okresních přeborů. Ty tak dostanou dobrou kvalitu. 

MILOSLAV CIHLÁŘ