Bude mu sice 26 let, ale v mladém a perspektivním fotbalovém týmu ve Stráži pod Ralskem patří kapitán Jan Mitáč k nejstarším hráčům na hřišti. S fotbalem začal v Zákupech, pak hrál v České Lípě. V devatenácti letech přešel právě do Stráže. Jak sám říká, neměnil by.

„Stráž byla jasná volba. Hrál tu můj bratránek a prezidentem klubu je můj kamarád David Kulhánek. Navíc jsem od všech slyšel pouze pozitivní ohlasy,“ prozradil Jan Mitáč.

Honzo, od října nižší fotbalové soutěže stojí. Hádám, že fotbal už hodně chybí.
Fotbal mi opravdu moc chybí. Na druhou stranu musím říct, že mi pauza prospěla. Poslední podzimní zápasy jsem měl problémy s kolenem a léčbu odkládal. Zranění jsem už doléčil, mám teď klid na pořádnou rekonvalescenci.

Věříte, že se do léta ještě rozjede aktuální ročník krajského přeboru?
Myslím si, že určitě ne. V současné situaci se už vůbec neorientuju, takže bych se nedivil ničemu. Co se týče koronaviru, tak jsem od začátku skeptický. Podle mě se vrátíme k normálu tak za dva roky v létě (smích).

Pojďme k vašim fotbalovým začátkům. Kde a kdy proběhl váš první trénink?
V šesti letech jsem šel na první trénink u nás v Zákupech. Tenkrát tam byla hodně dobrá mládež. Hrál jsem v Zákupech od přípravky do starších žáků. Pak jsem odešel do České Lípy, protože se hodně kategorií v Zákupech zrušilo.

Jan Mitáč - kapitán FK Stráž pod Ralskem.Jan Mitáč - kapitán FK Stráž pod Ralskem.Zdroj: FK Stráž pod RalskemV České Lípě jste ale nevydržel dlouho, brzy přišel přesun do Stráže pod Ralskem. Proč?
V devatenácti jsem odešel do Liberce na koleje a nechtělo se mi třikrát týdně dojíždět do Lípy na tréninky. Stráž byla jasná volba, protože tu hrál bratránek a prezidentem klubu je můj kamarád David Kulhánek. Navíc jsem od všech slyšel jenom pozitivní ohlasy.

Jak si podle vás stojí fotbal ve Stráži?
Fotbal ve Stráži je podle mě v ideální kondici. Fungují tu téměř všechny mládežnické týmy. Jsou zde skvělí trenéři a lidé ve vedení napříč kategoriemi. Na fotbal zde chodí plno lidí, takže si myslím, že budou všichni natěšení a po rozvolnění opatření se všichni k fotbalu vrátí. Navíc je zde super zázemí. Nové kabiny a krásné hřiště, takže ideální fotbalová adresa.

Aktuální doba je plná zákazů. Jak to všechno prožíváte?
Samozřejmě je to nepříjemné. Nejspíš jsou ale určitá opatření na místě. Hlavně doufám, že situace co nejdříve zlepší.

Jste v krásném fotbalovém věku. Máte ještě nějaké velké ambice?
Já jsem ve Stráži šťastný a určitě se nikam nechystám. Věkový průměr našeho týmu je okolo 20 let, já jsem jeden z nejstarších. Myslím si, že máme do budoucna dobré výhledy. Mám pocit, že nemusím nikam přestupovat a stejně si zakopu vyšší soutěž (úsměv).

V jaké kondici je podle vás fotbal na Českolipsku?
Velkým problémem je podle mě mládežnický fotbal. Většina klubů prostě nemá děti, proto ruší některé kategorie. Dříve bylo plno soutěží ve všech mládežnických kategoriích. V každé vesnici byla přípravka a starší nebo mladší žáci. Dnes se musí kluby spojovat, aby daly dohromady dost dětí. Dospělý fotbal má pořád dostatečnou základnu a soutěže jsou na dobré úrovni.

Blíží se valné hromady a s tím spojené volby předsedů jednotlivých svazů. Myslíte, že vedení českého fotbalu potřebuje změnu?
Změnu potřebuje, to víme všichni. Tak snad všechno dobře dopadne a fotbal si získá větší důvěru.

Prozradíte čtenářům, čím se živíte?
Pracuji ve výrobě plen v Hrádku nad Nisou. Konkrétně seřizuji stroje a starám se o výrobu inkontinenčních kalhotek pro dospělé.