Už to bude měsíc, co došlo k trenérské rošádě na lavičce fotbalistů Chlumec nad Cidlinou. Dosavadní asistent Hrabík nahradil Šmardu po necelých třech měsících. „Tehdy se to všechno seběhlo strašně rychle, ale dá se říct, že jasno jsem měl hned,“ vrací se Hrabík zpátky k událostem, kdy dostal nabídku vést tým místo Šmardy, mistra ligy se Spartou a někdejšího hráče Hradce Králové. Výměna na postu hlavního kouče proběhla po 7. kole a prohraném domácím zápase s SK Zápy (0:1).

Chlumecká štika minulých sezon se však stále nemůže chytit, pod novým hlavním trenérem získala v pěti zápasech pouhé tři body. Přesto se nachází se blízko středu tabulky ČFL skupiny B a na úplné čelo tabulky ztrácí pouhých devět bodů, což svědčí o nesmírné vyrovnanosti soutěže.

Tomáš Hrabík nyní vede Chlumec nad Cidlinou ve třetí nejvyšší soutěži.Tomáš Hrabík nyní vede Chlumec nad Cidlinou ve třetí nejvyšší soutěži.Zdroj: Martina Hegerová

„Po vyhazovu Michala Šmardy to bylo všelijaké, někdo byl překvapený, ale společně jsme to zvládli. Co se týká přístupu hráčů, tak je to v pohodě, jen občas máme v zápasech smůlu a nejsme schopni tam dotlačit góly, které nám chybějí k lepším výsledkům. Ale výkony v posledních utkáních nebyly vůbec marné. Věřím, že se všechno zase otočí v náš prospěch,“ říká jeden z nejmladších třetiligových trenérů.

Chlumečtí chtějí figurovat v ČFL podstatně výše. „Myslím, že tým máme hodně kvalitní. Jdeme od zápasu k zápasu a uvidíme, na co nám to bude stačit. Určitě se ale pořád chceme pohybovat v horní části tabulky. Snad se tam brzy začneme přibližovat,“ nastiňuje Hrabík plány ambiciózního mančaftu.

Ačkoli je na trenéra v pětatřiceti letech stále mladý, zkušenosti mu nechybí. Sbírat je začal již v jednadvaceti letech, kdy pod dohledem Martina Firbachera trénoval v Chlumci přípravku a žáčky. Třetiligové mužstvo už jednou vedl, tehdy to byl ještě SK Převýšov. Jeho majitel Jiří Ryba později tým přestěhoval právě do Chlumce.

Problém s respektem u hráčů starších, než je on sám, prý Hrabík nikdy neměl. „Sám nevím, čím to bylo, asi nějaká přirozená autorita,“ usměje se.

„Základ pro mě je, že s hráči mluvím vždy na rovinu. V mých začátcích mi pomohl i přístup a pomoc zkušenějších hráčů v týmu, za což jim musím poděkovat,“ dodává už s vážností.

Tomáš Hrabík ještě předtím za Převýšov sám hrál. Byl dokonce u slavné pohárové výhry nad pražskou Slavií (3:0) v roce 2011.

„Hrál jsem tehdy za Chlumec krajský přebor a stalo se to, tuším, v domácím zápase s hradeckou Olympií. Doktoři mi pak zakázali hrát. Po třech letech se srdce zlepšilo a mohl jsem se alespoň trochu vrátit. Příležitostně si tak chodím za Převýšov kopnout třetí třídu, za což jsem rád,“ vysvětluje.