Albert Gabarajev, Ivan Konovalov, Pavel Kirejenko a Pavel Zabelin. Zapamatujte si tahle čtyři jména. Kvůli vládnímu usnesení z 28. června hrozí, že kazašský tým by příští týden nesměl do Česka přicestovat s ruskými a běloruskými členy v kádru. Odveta závěrečného předkola Evropské konferenční ligy dostala ještě před výkopem nečekanou zápletku.

„Je nevhodné, aby tu nastoupili,“ myslí si někdejší hokejový brankář Dominik Hašek.

Zápas 3. předkola Konferenční ligy mezi plzeňskou FC Viktoria a maltskou Gzira United FC na stadionu ve Štruncových sadech v Plzni.
Strašák pro Plzeň: Kostanaj má hráče z Ruska, hrozí kontumace? Variant je víc

Olympijský vítěz z Nagana dlouhodobě upozorňuje na sportovní problematiku kolem probíhající války. Myslí si, že v NHL by neměli působit Rusové, nelíbí se mu fakt, že Rusům i Bělorusům je umožněno startovat na největších tenisových turnajích. A rovněž u fotbalu se přiklání k nekompromisnímu verdiktu - zákazu.

Případ fotbalistů Tobolu Kostanaj je specifický. Kompletní tým hrál bez problémů v Irsku, Švýcarsku i Finsku (stejně jako v dalších zemích neměli potíže jiní ruští hráči v jiných týmech).

Ani to Haška nepřesvědčí. „Jde o jasnou reklamu na ruskou imperialistickou válku a zločiny včetně genocidy na ukrajinských dětech,“ vysvětluje.

Kostanaj má na Rusko silné vazby. Je to město ležící kousek od hranic, jmenuje se podle řeky, která protéká Sibiří. 

Platí zákaz i pro funkcionáře?

V samotném klubu nepůsobí jen Rusové jako hráči. Před pár týdny se generálním manažerem stal Andrej Kančelskis. Fotbaloví znalci si možná vzpomenou na jeho angažmá v Manchesteru United, kde v 90. letech slavil dva tituly. Ačkoliv se narodil na území dnešní Ukrajiny a jeho otec pochází z Litvy, on vždy hájil barvy Sovětského svazu či Ruska. 

Tobias Kamke na turnaji Svijany Open (foto ilustrační)
Rusové se objevili na tenisovém turnaji v Liberci. Mají svolení policie

Může se zákaz vztahovat i na funkcionáře, případně trenéry? Nikdo si není jist. Ničím. 

„Bohužel, pořád nejsou nastavena přesná pravidla, jak postupovat, a řeší se to trapně na poslední chvíli. Je to samozřejmě špatně také z toho pohledu, že přijíždějící mužstvo a sportovci do poslední chvíle neví, co bude,“ líčí Hašek.

Pokud by úředníci rozhodli, že ruské zástupce Tobolu do země nepustí, musela by Plzeň pro odvetu hledat rychle azyl v cizině.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval
Rusko a Bělorusko na OH v Paříži? Spadne klec. Pozvánka nepřijde, tvrdí Kejval

Nejistota teď poškozuje české zájmy. „Je třeba konečně vypracovat naprosto jasná pravidla a seznámit s nimi občany a organizátory sportovních akcí. A informovat o nich všechny země světa a mezinárodní sportovní organizace. Velmi rád se na tomto vypracování detailních pravidel a jejich předání naší i světové veřejnosti budu podílet,“ dodal Hašek.

Věc má nyní v gesci Národní sportovní agentura, která je v kontaktu s úředníky z ministerstva vnitra a ministerstva zahraničních věcí.