Měli za sebou povedený vstup do jarní části sezóny. Jen samé výhry a dvě remízy. Jediná prohra přišla tři dny před tím zápasem. Uprostřed takzvaného „anglického týdne", ve středu 17. dubna letošního roku, odjeli fotbalisté Arsenalu Česká Lípa k dalšímu mistráku do Roudnice nad Labem (kterou na podzim doma „zvalchovali" 5:1).

V Roudnici ale bylo všechno jinak. Českolipský tým, v té době pátý celek České fotbalové ligy, utrpěl překvapivý a drtivý debakl. Roudnice mu doma oplatila podzimní ponížení a vyhrála 4:1.

Systém 4+

Utkání mezi Roudnicí a Arsenalem Česká Lípa je teď na seznamu třinácti zápasů, které měla údajně ovlivnit sázkařská mafie. Aféra kolem ní propukla poté, co v září proběhla v Česku a na Slovensku rychlá policejní akce spojená s vlnou zatýkání. V Česku je v tuto chvíli obviněno a na svobodě vyšetřováno 12 osob. Seznam údajně „cinknutých" utkání zveřejnil deník Aktuálně.cz.

Podle jeho informací se sázkařská mafie ve většině případů zaměřovala na tzv. sázku 4+. „Pro ni platí, že se výhra vyplácí, pokud v utkání padne čtyři nebo více branek," upozornil deník Aktuálně.cz. Sázka na „4+" se měla týkat také utkání Roudnice Česká Lípa. Pokud tomu tak skutečně bylo, sázející skupina, propojená s fotbalisty, opravdu pěkně vydělala.

„Ten zápas se nám absolutně nepovedl, ale nemyslím si, že by tam bylo něco divného," říká dnes s odstupem více než půl roku tehdejší ředitel klubu FK Arsenal Česká Lípa Roman Hejna. „Dostali jsme hned na začátku dva góly, pak jsme sice snížili na 2:1, ale to bylo z naší strany všechno. Jediné, co na tom bylo možná zvláštní, že se nám ten zápas prostě nepovedl. Jinak neumím říct, co by na něm bylo zvláštního."

Jako hodně nepovedené hodnotil utkání hned po jeho skončení také tehdejší trenér českolipských fotbalistů, bývalý reprezentant a svého času nejdražší ligový fotbalista Radim Nečas. „Prohráli jsme zaslouženě, udělali jsme spoustu chyb v obraně, nechtělo se nám vracet. Kombinačně jsme horší nebyli, za stavu 2:1 jsme měli nějaké šance, ale gól na 3:1 rozhodl," řekl Nečas po inkriminovaném utkání pro klubový web FK Arsenal Česká Lípa.

Vysoké skóre

Za to, že se utkání dostalo na seznam třinácti údajně „cinknutých" zápasů, podle Hejny může vysoké skóre. „Teď se o tom všude píše, že se sázelo na počty gólů. Takže každý zápas, který skončil vyšším rozdílem, je teď svým způsobem podezřelý. I když jsem na tom seznamu viděl i zápasy, které skončily 0:0, tak nevím, co je na nich vlastně zajímavého," dodal Hejna.

Za Roudnici v inkriminovaném utkání nastoupili tři hráči, kteří byli kvůli ovlivňování výsledků letos v září obviněni policií. Michal Macháček a Jaroslav Chalupa zasáhli do konce i do předchozího vzájemného souboje, ve kterém na podzim 2012 tehdy klopýtající Lípa překvapivě vynesla čtvrtou Roudnici hned 5:1. V roudnické odvetě, která je teď „na indexu", nastoupil kromě Macháčka a Chalupy ještě další obviněný Ondřej Bíro.

Roudnice ani v době vítězství nad Českou Lípou nepatřila mezi špatné týmy ČFL. Vstup do jara se jí sice rozhodně nevydařil tak jako Českolipským, ale pak hodně zabrala. Když pár dní před zápasem v Roudnici utržili českolipští fotbalisté svou teprve první jarní prohru v Praze na Vltavínu, smetla ve stejném termínu Roudnice dalším divokým výsledkem 5:0 Strakonice (na jejich hřišti) a na čtvrtém místě tabulky díky tomu vystřídala právě poprvé poraženou Českou Lípu. Takže tvrdit, že Lípa utrpěla debakl s podprůměrným týmem, se nedá.

Ze sestavy Českolipských také není možné vyčíst, že by klub zápas nějak záměrně podcenil. Trenér Nečas hned od začátku nasadil i posily z FC Slovan Liberec, jehož farmou tehdy Česká Lípa byla. V útoku tak nastoupil například i mladičký senegalský útočník Moustapha Ndiaye (dnes na hostování v Bohemians 1905).

Po sezoně odešli právě do Roudnice

Jedinou výraznou změnu provedla Česká Lípa na pozici gólmana. Místo stabilní opory Bojčuka v Roudnici chytal Jiří Procházka. Fakt ale je, že českolipský klub už od začátku jara upozorňoval, že oba gólmani jsou vyrovnaní a že se budou častěji střídat. „Trenér Nečas tehdy vyhodnotil, že oba brankáři jsou rovnocenní a nebylo přímo určené, kdo je jednička a kdo dvojka. Tak se střídali. Navíc gólmani byli jednou z věcí, která fungovala. Předváděli výborné výkony a byla s nimi spokojenost," tvrdí Hejna.

A tak nejpikantnější souvislostí podezřelého zápasu je nakonec možná osud tehdejšího ředitele klubu FK Arsenal Česká Lípa. Po skončení jara totiž Hejna společně s hlavním sponzorem klubu, podnikatelem Jiřím Jakoubkem, „dezertovali" k úplně jinému týmu. A hádejte, ke kterému. Ano, právě do Roudnice. Hejna je v těchto dnech jejím sportovním manažerem.

„Žádná souvislost v tom ale není," dušuje se dnes Hejna. Na dotaz, jestli ho díky tomu, že působil a působí u obou týmů podezřelého zápasu kontaktovali vyšetřovatelé, odpověděl, že ne. „A také nemám žádnou souvislost s obviněnými hráči. Obvinění je spojené se zápasy v době, kdy jsem tu ještě vůbec nebyl," dodal Hejna.

Historie českolipské kopané je už s jednou velkou aférou spojená. V roce 1987 prodala tehdejší Vagónka Česká Lípa zápas VOKD Poruba v 1. národní fotbalové lize. Korupce byla krátce nato odhalena a Vagónka byla úředně sesazena o soutěž níže. I tehdy se hrál inkriminovaný zápas na půdě soupeře. O rok dříve přitom Vagónka v národní lize proháněla i Sigmu Olomouc, vedenou tehdy „neznámým" trenérem Karlem Brücknerem.

Podezřelý zápas a obvinění hráči • SK Roudnice nad Labem – Arsenal Česká Lípa 4:1 (1:0). Hrálo se ve středu 17. dubna 2013 v Roudnici.
• Do utkání zasáhli tři hráči, kterým bylo kvůli ovlivňování zápasů sděleno obvinění a jsou vyšetřováni na svobodě: Michal Macháček, Jaroslav Chalupa a Ondřej Bíro (všichni SK Roudnice)
• Mezi dvanácti v září obviněnými hráči jsou také tři další fotbalisté, kteří v minulosti oblékli dres Arsenalu Česká Lípa. Patří mezi ně:
David Jablonský – nastupoval za Lípu na jaře 2011 během prvního angažmá trenéra Radima Nečase, dnes hráč FK Teplice)
Jan Leligdon – podzim 2011, pod vedením trenérů Kordy a Šturmy
Jan Hanzal – pouze zimní turnaj Vyšehrad Cup na konci roku 2012