Ten do České Lípy přijel v roli jasného favorita, ovšem na hřišti to tak vůbec nevypadalo. Domácí svěřenci trenéra Libora Macháčka byli českému šampiónovi více než tři čtvrtiny zápasu naprosto vyrovnaným soupeřem. Ba v některých fázích zápasu jej dokonce přehrávali. „Vidíš snad nějaký rozdíl v tom, kdo je mistr ligy a kdo hraje o dvě soutěže níž? Já teda ne…," ptal se jeden postarší muž svého kamaráda, který byl zřejmě z Liberce. „Ale oni se rozjedou," opáčil mu.

Liberečtí se skutečně rozjeli, ale až po přestávce. Vácha mířil těsně vedle, Bosančič po hezkém uvolnění mířil vysoko nad a dali i gól, ovšem Hadaščok při hlavičkovém zakončení stál v ofsajdu.

Ale pak zase patřil trávník domácím. A nebýt promarněné tutovky Broschinského ze 73. minuty, kdy se po trestném kopu Kučery ocitl u levé tyče Hauserovy brány zcela sám, žel  zamířil těsně vedle, mohla být největší pohárová senzace 3. kola na světě. Nestalo se však, a proto o postupujícím musely rozhodnout pokutové kopy, které zvládl lépe mistr zpod Ještědu (4:2).

Přesto si hráči Arsenalu Česká Lípa zaslouží za předvedený výkon absolutorium. A mistr Gambrinus ligy si může oddechnout… 

Arsenal Česká Lípa - Slovan Liberec 0:1 (0:0), po penaltách (tu rozhodující dal Vácha)

Rozhodčí: Houdek - Blažej, Mokrusch.  ŽK 3:2. Diváků 1800.

Arsenal Česká Lípa:  Bojčuk - Broschinský, Patka, Beran, Řehák (90+2. Finklár) - Bohata, Schön - Gibala, Kučera, Ježdík (59. Bína) - Holeček (65. Kaňkovský). Trenér Libor Macháček.
FC Slovan Liberec: Hauzr - Kušnír, Tóth, Kelič, Fleišman (31. Ljulka) - Butenin (57. Hadaščok), Vácha, Bosančič - Štajner - Rabušic (78. Nezmar), Blažek. Trenér Jaroslav Šilhavý.

Autor: Radek VALENTA

Ohlasy po utkání

Libor Macháček (trenér Arsenalu): „Byli jsme Liberci naprosto důstojným soupeřem. Sehráli jsme s ním vyrovnaný zápas, v němž jsme mohli vyhrát, ale i prohrát. Klukům jsem ale v kabině poděkoval za odvedenou práci a ukázali, že se dá hrát opravdu s každým. Penalty jsou loterie, je to o štěstí a maličkostech. Hráče, kteří šli kopat pokutové kopy, jsem měl připravené. Penalty neproměnili i jiní borci."

Radil jste jako bývalý brankář svému nástupci Bojčukovi, jak reagovat na penalty?

„Vyloženě jsem Bojčusovi neradil, ale trochu jsme se bavili v týdnu, co a jak. Penalta je i o intuici brankáře a na borce typu Štajnera či Nezmara je těžké něco radit. Bojčus jednu penaltu z pěti chytil, takže svoji práci splnil," pochválil brankáře Bojčuka kouč Macháček.

„Naši hráči mohou hrát s každým, pak to bude důležité potvrdit v mistrovských zápasech, kde chceme získávat body. Věřím, že mužstvo tímto výkonem a výsledkem povyroste a bude se zlepšovat dál."

V dalším kole ČFL přivítají hráči Arsenalu celek Strakonic.

„Je to farma Budějovic. Bude hodně záležet na tom, koho pošlou z Budějovic. Strakonice jsou teď v tabulce nad námi, takže nás nečeká rozhodně lehký zápas. Ve Strakonicích hrají mladí, běhaví a pracovití hráči."

Jaroslav Šilhavý (trenér Liberce): „Kvitujeme, že jsme postoupili, což byla naše povinnost. Bylo to sice s odřenýma ušima, protože jsme soupeře porazili až v penaltách, ale i to se počítá. Ke spokojenosti ale máme daleko. Naši hráči nehráli tak, jak jsme si řekli. Možná tam došlo z naší strany i k podcenění. Moc nám nefunguje tvořivost, finální fáze, prostě nehrajeme jednoduše. Na šance se hodně nadřeme a sami si zaděláváme na problémy. Soupeř byl nebezpečný hlavně ze standardek, jinak ze hry toho tolik neměl. V poslední minutě zápasu měl velkou šanci Bosančič, ale trefil brankáře. Herně to od nás nebylo v pořádku, ale za postup jsme rádi. Penalty jsou loterie, to jsem si uvědomoval a klidný jsem úplně nebyl. Hráčům, které jsme měli na hřišti a šli kopat penalty, jsem věřil. To jsou fotbalisté, kteří tyto situace umí. Až na Honzu to vyšlo a věřil jsem, že Zbynďa nějakou penaltu chytí. Sice nechytil, ale vytlačil to mimo tyče."

Autor: Michal ŠANDOR