Dvacátý červen 2009 se zapíše zlatým písmem do historie českolipského sportu. V tento den si fotbalisté Arsenalu definitivně vybojovali postup do ČFL. Potvrdili tak znovuzrození českolipské kopané.

Arsenal Česká Lípa se od začátku soutěže držel na předních příčkách. Soupeři mu postupně odpadávali (Čelákovice, Děčín, Český Brod, Chomutov). Zůstal ten poslední, nejtěžší, SK Viktorie Jirny, které si chtěly zopakovat loňské vítězství. Ve vzájemném sobotním zápase si oba týmy nic nedarovaly a i když utkání skončilo remízou, pro Arsenal měl punc výhry.

Věřili jsme klukům

„Věděli jsme, že máme tým na to, abychom tuto soutěž vyhráli. Dalo se tušit, že ten dnešní zápas bude těžký. Věděli jsme, že přijde hodně lidí, kteří byli v očekávání toho postupu. Ale věřili jsme klukům, že to zvládnou. Bylo by smutné, když vedete soutěž 15 kol, aby to jeden zápas pokazil. Myslím si, že i diváci měli možnost vidět, že kluci hráli od první minuty aktivně. Jak se říká, jezdili po zadku a sami si to uhráli na hřišti, což je důležité zdůraznit,“ říká spokojený výkonný ředitel Tomáš Karlík.

„Máme už v podstatě kompletně přichystanou letní přípravu, kterou jsme v koutku duše připravovali s tím, že budeme hrát 3. ligu. Věřili jsme tomu, že to dokážeme. Co se týče nějakých změn v kádru, je jasné, že nějaké přijdou, ale myslím si, že jádro tohoto týmu zůstane,“ dodává Karlík.

Velkou zásluhu na tomto úspěchu má samozřejmě i trenérské duo Pavel Hradiský a Miroslav Jeník, které dokázalo poskládat tým, který až na pár zakolísání, se hrnul vpřed sprinterskou rychlostí a jak už bylo řečeno, většina týmů tomuto sprintu nestačila a postupně odpadávala.

„Podzim nám celkem vyšel. Byli jsme na prvním místě a chtěli jsme to tedy potvrdit a udržet to. Rozhodlo to, že máme bojovný mančaft, který má velkou vůli po vítězství. Vyhráli jsme na jaře dvanáct zápasů a i když jsme dnes remizovali, tak se to také dá brát jako výhra. Udělal se tady ohromný kus práce. Ten mančaft je vynikající parta kluků,“ říká Pavel Hradiský a dodává. „Já jsem říkal klukům, ať si to pamatují. Až budou v důchodu, že budou vzpomínat, že v roce 2009 postoupili do 3. ligy.“ A poté přejde ke konkrétnějšímu hodnocení mužstva.

Defenzíva silnou stránkou

„Kvalitně obsazený jsme měli post brankáře. Meier byl výraznou osobností po celý rok, ve dvou a půl zápasech ho dobře zastoupil Chadraba, záda jim navíc kryl ještě Dvořák. V obraně se nám již na podzim ustálila čtveřice Novotný, Silný, Štálík, Šafář, do které po zranění posledně jmenovaného s přehledem zapadl Půlpán. Samozřejmě každý z nich měl nějaké menší výpadky, ale myslím si, že defenzíva byla naší silnou stránkou.

V záložní řadě hrál stabilně na postu defenzivního záložníka Podolský, před ním většinou Vrabec, který však není typickým špílmachrem. Na krajích se nám vystřídali Broschinský, Holeček, Opočenský a Finklár, bohužel ani jeden z nich neprokázal špičkovou formu po celou jarní sezónu. V útoku jsme začali s Věchetem a Ahmedem, v druhé půlce jara pak naskočil zkušený Obajdin.

Velkou smůlu měl Šimáček, který se brzy zranil a nemohl tak zúročit svou formu ze zimní přípravy, navíc byl použitelný v záloze i v útoku. Do kádru patřili ještě Krasnický, Hladík, Donát, Picek, Rataj a Brož, kteří se do základní jedenáctky neprosadili a pomáhali tak béčku.“

„Kluci si sáhli na dno,“ říká kapitán Petr Silný

Každý tým by měl mít svého lídra v kabině, který, když je potřeba, řekne si své. Přesně takovým lídrem je v České Lípě Petr Silný, který už znal většinu svých spoluhráčů z Nového Boru, s kterými dosáhl před dvěma lety na historický úspěch tamějšího klubu a tím bylo 4. místo v divizi. „Mančaft nebyl na podzim ještě vyzrálý, přesto jsme získali neuvěřitelných 34 bodů. Kluci si sáhli na dno. Přes zimu se to hodně zkvalitnilo, hlavně co se týká psychiky. Už jsme dokázali otáčet prohrané zápasy a to nám dalo strašnou sílu. Každý hráč už měl svou kvalitu. Nebyli jsme moc zkušení, co si budeme povídat. Ale tou poctivostí, tou organizací hry dozadu se to odvíjelo. Co se týče nějakých milníků, tak jedním z nich byl hned ve druhém kole zápas v Kladně. Tam jsme si mysleli, že to půjde, ale ono to nešlo. Pak jsme sestřelili Litvínov 4:0 a tím jsme to nakopli. Hlavně tou zodpovědností. A teď na jaře s Litvínovem 2:1 v 94. minutě, s Teplicemi a s Mostem jsme to také otáčeli v posledních minutách. To bylo pro nás strašně důležité.“

Věchet nejlepším střelcem

Nejlepším střelecem týmu se stal se 17 divizními a jedním pohárovým gólem Radim Věchet. „Nedával jsem si před sezonou nějakou metu, kolik chci vstřelit branek. Samozřejmě jsem útočník, a proto jsem rád, že dávám góly a mohl jsem přispět k tomu postupu. Důležité ale bylo, že to klapalo celému týmu.“

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

„Zasloužili jsme si postoupit, protože máme kvalitnější a mladší mužstvo než Jirny. Bylo to vidět v tomto zápase, že nám nedošly síly. A síla je v mužstvu i v tom, že dokázalo otáčet zápasy.“ Tak toto jsou zase slova brankářské opory Oldřicha Meiera.

Opravdu Obajdin odejde?

Přicházel vloni v létě jako největší a nejznámější posila. Jako fotbalista s mnoha zkušenostmi z první ligy či dokonce z Ligy mistrů. Řeč je o Josefu Obajdinovi. Kvůli zranění musel několik zápasů vynechat, ne vždy se vešel do základní sestavy, ale když už na plac nastoupil, bylo to znát. Teď je ale pravděpodobné, že Českou Lípu opustí.

„K 30. červnu mi končí smlouva. Dále jsme se zatím nebavili. Už to ale na sobě cítím, že ty tréninky a zápasy mě dost zmáhají. Těm klukům už je někdy těžké stačit. Samozřejmě člověk může něco nahradit zkušenostmi, ale ten pohyb už není takový, jako to bývávalo. Kolikrát si i říkám, že tohle nemám zapotřebí, takhle se trápit. Ale je možné, že ještě k něčemu může dojít, ale teď momentálně jsem rozhodnutý, že tento postup by byl hezkou tečkou za mojí fotbalovou kariérou.“

Českolipští fandové dvanáctým hráčem

Co si hráči Arsenalu vždy pochvalovali, byla přízeň věrných českolipských fanoušků, kteří jim vytvářeli bouřlivou kulisu nejenom na stadionu u Ploučnice, ale jezdili je povzbuzovat i na hřiště soupeřů, kde si také mohli chvílemi připadat jako na svém hřišti.

„Děkuji všem hráčům a trenérovi Pavlu Hradiskému za velice výbornou sezonu. Děkuji celému vedení, u kterého jsme měli velkou podporu, např. při pořádání zájezdů na venkovní utkání,“ říká Pavel Sykáček za CL Fans a CL Pivosi. „Domácí publikum bylo celou dobu skvělé,“ říká na závěr Radim Věchet.

Autor Alex Neugebauer