Českolipský Arsenal byl pozván na hlavní zápas k 90 letům trvání fotbalu v Brozanech. Vše začalo 4. července 1921, kdy byl založen fotbalový klub, i když začátky sahají do dřívější doby. Kopanou hráli kluci již před 1. světovou válkou neorganizovaně.

Českolipští k tomuto slavnostnímu zápasu přijeli z Mostu, kde někteří absolvovali remízový zápas s místním týmem (psali jsme v pondělním Deníku). Utkání předcházel zápas Internacionálů ČR a Brozan. Z vítězství se nakonec radovali Intenacionálové ČR - 0:2.

Sokol Brozany - Arsenal Česká Lípa 1:1

Utkání mělo slavnostní ráz, k čemuž přispěla obě mužstva. Diváci viděli dobrý a zajímavý fotbal. První šanci si vytvořili domácí, především díky Diveckému, který z hranice vápna těsně minul levou tyč Meirovy branky. Ve 4. minutě šli Českolipští do vedení, když Štálík přihrál Kaňkovskému a ten hlavou překonal domácího gólmana Vacha – 0:1.

Po čtvrthodině hry vyzkoušel pozornost českolipského gólmana Kopecký střelou z třiceti metrů. V té době se hrálo více o střed pole, i když nebezpečnější byli domácí. V 33. minutě Meier chytil hlavičku Maška. O pět minut později čelil českolipský brankář další jeho střele z hranice vápna.

Ve druhém poločase se toho moc neudálo, i když se hrál dobrý fotbal. Oba soupeři dobře kombinovali, ale jejich pokusy končily před šestnáctkou. V úvodu druhé půle se domácím podařilo vyrovnat Kopeckým, který dorážel míč po střele Tupého, jehož střelu Chadraba neudržel v rukou – 1:1.

Toto utkání nakonec skončilo remízou a určitě přispělo k oslavám brozanského fotbalu.

Slova trenéra po přátelském utkání

Kouč České Lípy Daniel Korda: „ Utkání skončilo remízou. Začali jsme celkem slušně, nastoupili jsme v kombinované sestavě, kluky jsme chtěli vidět. Já jsem spokojený, někteří hráči hráli více jak devadesát minut. Dnes jsme to brali jako kondiční trénink. Celkově se dá říci, že jsem spokojený s dnešními výsledky.“

Branky: 53. Kopecký – 4. Kaňkovský.
Sestava České Lípy: Meier (46. Chadraba) – Broschinský, Patka, Štálík, Janáček (46. Švec) - Záleský (46. Finklár), Vrabec, Rudolf (62. Mihálik), Brož (46. Picek O.) - Mičkal, Kaňkovský. Trenér Daniel Korda.

Předcházela příprava v Braňanech a dva rozdílné poločasy

V Braňanech se v sobotním dopoledni představily týmy FK Baník Most a Arsenal Česká Lípa. V dresu České Lípy vystupovali čtyři hráči z mosteckého kádru – Černý, Faust, Brunza a gólman Aschenbrenner. Zároveň se kádru Lípy představili Patka a Mihálík. V tomto zajímavém přátelském utkání diváci viděli dva rozdílné poločasy. V prvním měli navrch domácí a ve druhém zase hosté.

Baník Most – Arsenal Č. Lípa 4:4 (4:0)

V úvodu prvního poločasu se mohl do listiny střelců zapsat Francouz Nessoumou, který je zde na testech. V postupu na branku mu zabránil obránce, poté co obešel i gólmana Chadrabu. Pak přišla nebezpečná střela Nikovského, kterou Chadraba vytáhl na rohový kop. Do vedení šli domácí v 18. minutě. Rusetski posunul míč na nabíhajícího Rosenda, jehož centr na zadní tyč si našel Vodička a z voleje uklidil balon k vzdálenější tyči – 1:0.

Poté zahodil svoji šanci ke skórování Zeman, jenže z vyložené šance netrefil branku. Druhý gól přišel po Brunzově faulu v pokutovém území. Pro faul si přišel Rusetski. Šťastným střelcem byl Jendruščák. V následných minutách mohl skóre snížit Zeman, jenže jeho střela olízla z venku břevno.

Po půlhodině hry bývalý hráč České Lípy Řehák poslal centr na Nessoumou, kterému jeho střelu Chadraba stačil vyrazit, ale na dorážku Rusetského byl již krátký – 3:0. V závěru prvního poločasu se znovu prosadil Rusetski – 4:0.

Ve druhém poločase se sice i nadále hrál vyrovnaný fotbal, ale góly dávali jen Českolipští. Po centru z pravé strany Hradeckého se do černého trefil Janáček – 4:1. Na 4:2 snížil Zeman s pokutového kopu, když byl v pokutovém území faulován Čemba. Poté zahrozil domácí hráč Brožík Vítězslav, když mířil těsně nad branku. V posledních dvaceti minutách se dařilo více hostujícímu celku.

V 70. minutě si na Finklárův centr z rohového kopu nejvýše naskočil Patka a hlavou snížil skóre na rozdíl jednoho gólu. Poslední slovo měl v tomto dobrém utkání opět Zeman, když po centru od Čemby zajistil Lípě spravedlivou remízu – 4:4.

Ohlasy po přátelském utkání

Domácí trenér Michal Zach: „Já si myslím, že to bylo kvalitní utkání. V prvním poločase jsme dominovali my. Ve druhém poločase se soupeř zlepšil, my jsme ztráceli míče, čehož soupeř využil ke srovnání. Samozřejmě mě hodně mrzí, že jsme neudrželi čtyřbrankové vedení.“

Kouč České Lípy Daniel Korda: „Dnes to bylo jedno z další řady přípravných utkání, v němž jsme zkoušeli pět nových hráčů. V první půli jsme udělali hodně zbytečných chyb, za které nás Mostečtí potrestali. Nicméně na poločasové skóre čtyři nula to nevypadalo, mělo to být tak na čtyři ku dvěma. Ve druhé půli jsme trochu prostřídali sestavu a skóre vyrovnali. Kluci získali sebevědomí, dokázali si, že můžou hrát rovnocennou partii s takovýmto těžkým soupeřem. Jak jsem již jednou řekl, je to příprava a my jsme si mohli otestovat další hráče.“

Branky: 18. Vodička, 24. Jendruščák z pen., 30. a 42. Rusetski - 47. Janáček, 48. Zeman (PK), 70. Patka, 82. Zeman..
Sestava Mostu: Pokorný – Jendruščák (46. Nguyen), Bohata, Beran, Řehák – Rusetski, Nikovski, Rosendo, Sláma (65. Vodička) – Vodička (46. Frnoch), Nessoumou (55. Danoski). Trenér: Zach.
Sestava České Lípy: Chadraba (46. Aschenbrenner) - Černý (46.Finklár), Brunza (60. Patka), Silný, Parys - Hradecký (54.Mičkal), Jelen, Vrabec (56.Švec), Faust (46. Janáček) - Čemba, Zeman (Rudolf).