Lépe už to nešlo. Fotbalový klub Arsenal Česká Lípa bude od nové sezóny farmou významného prvoligového klubu. Toho aktuálně nejlepšího Slovanu Liberec, mistra Gambrinus ligy. Arsenal byl až do konce letošního června farmou druholigového Baníku Most. Teď ale mění „mateřskou loď", tu druholigovou za tu, která bude bojovat o Ligu mistrů.

„Spojili jsme se s tím nejlepším. Je to ale závazek i pro nás, nechceme jako farma dělat ostudu té naší „matce"," říká ředitel Arsenalu Česká Lípa Roman Hejna.

Českolipský klub mění partnera, ačkoliv s dosavadní spoluprací s Baníkem Most byli v České Lípě velmi spokojeni. „Na to, že jsme se s Mostem na všem domluvili vloni úplně na poslední chvíli na benzince v Litoměřicích, tak musím říct, že to byla velmi korektní, úspěšná a ukázková spolupráce, za kterou bych chtěl poděkovat," zmínil Hejna. „I s hráči, kteří sem k nám na farmu z Mostu přicházeli, byla výborná spolupráce. Chtěli nám pomoct."

Návrat opor

Arsenal v pondělí zahájil přípravu na novou sezonu. Novému trenérovi Liboru Macháčkovi, který do České Lípy přichází z divizního Mšena, se na prvním tréninku hlásila řada hráčů z loňského kádru, několik nových tváří z řad českolipských odchovanců, ale podstatné také je, že se do Arsenalu vrací hned několik dřívějších opor.

Dres Arsenalu bude v letošní sezoně znovu oblékat například trojice Kaňkovský, Finklár, Novotný, kteří se vrací právě z divizního Mšena, kde je vloni vedl trenér Macháček. Z Velimi se do České Lípy vrací někdejší mládežnický reprezentant a opora zadních řad Michal Parys. A po dvou letech si v České Lípě opět zahraje forvard Ondřej Holeček.

Z loňského kádru nechyběli na prvním tréninku také Martin Kučera nebo Jaroslav Jordák, který byl v Lípě na hostování z druholigového Varnsdorfu, kde mu ale skončila smlouva a českolipský klub dál o jeho služby stojí.

K úvodnímu výběhu před novou sezonou vedl tým kapitán Jan Broschinský, při nácviku hráče dirigoval nový trenér Libor Macháček a v kádru pro novu sezonu se objevil i navrátilec Martin Finklár.Tým ale také před novou sezonou o některé opory přišel, po několika letech v dresu České Lípy odešel záložník Karel Vrabec, z loňského týmu už fanoušci letos neuvidí Knoblocha, Šmidrkala, Barciagu, Procházku či Kmoníčka.

Tým kolem trenéra Macháčka navíc ještě nutně potřebuje druhého gólmana. „V kádru zůstává Daniel Bojčuk, který má smlouvu ještě do konce kalendářního roku a který vloni patřil mezi největší opory týmu na hřišti i v kabině, ale k němu potřebujeme ještě druhého brankáře," popsal Roman Hejna, kde teď českolipský Arsenal nejvíc tlačí bota.

Derby ve středu

Ředitel Arsenalu si také slibuje, že se do třetiligového týmu také zapracují mladí talentovaní hráči, vesměs odchovanci Arsenalu Horák, Šlechta, Šimoník, Válek nebo Jan Kliment, který se s třetiligovým týmem připravoval už vloni.

Trenérský tandem Macháček-Bubla si už ve středu odpoledne bude moci vyzkoušet všechny hráče přímo v utkání. Arsenal totiž ve středu od 17.30 hodin nastoupí k přátelskému utkání v Novém Boru proti místnímu diviznímu nováčkovi.

Ostrý start čeká tým Arsenalu už za dva týdny, v sobotu 28. července se v Pěnčíně u Turnova střetne v Poháru České pošty s domácím divizním týmem. „Bude to velmi pikantní utkání, neboť na lavičce Pěnčína sedí otec našeho kapitána Honzy Broschinského. Počítám s tím, že Honza na tohle utkání vypíše nějaké prémie," glosoval pohárové utkání Roman Hejna.

Pohár letos slibuje Arsenalu vůbec velmi zajímavý los. Pokud tým v Pěnčíně vyhraje, čeká ho ve druhém kole „derby" se soupeřem z blízkého okolí, ať už to bude druholigový Varnsdorf nebo divizní Nový Bor. Kdyby Arsenal uspěl i tady, čekala by ho za to opravdu sladká odměna: mač proti úřadujícímu mistru ČR Slovanu Liberec. Farma by nastoupila proti své nové „mateřské lodi".

Michael Polák