Úvodní španělský direkt je nerozklepal. V dalších šesti zápasech na mistrovství Evropy v malém fotbalu ztratila česká reprezentace pouze semifinále proti obhájcům titulu z Rumunska. V duelu o bronz našli hráči větší vůli po cenném kovu a zdolali Německo 2:1.

Po loňské páté příčce z Kréty tak zcela obměněný výběr vrátil české reprezentaci v Černé Hoře medailový lesk. „Bronz řadím rozhodně nejvýš v kariéře. Nikdy jsem nevěřil, že se zúčastním takové obrovské akce. Navíc ohlasy z České republiky byly naprosto úžasné," radoval se český obránce Michal Uhlíř.

Bronz? Obrovský úspěch!

Na úspěchu se podílelo šest Jihomoravanů. Brankářská jednička Marek Gruber společně s obráncem Lukášem Matyskou hrají Simost Superligu Brněnského svazu malé kopané za Tripoli. Za RKM Brno nastupuje útočník Jaromír Grim, který ovšem kvůli zranění zasáhl jen do úvodních dvou duelů. „Ještě si asi moc neuvědomuji, jakou cenu bronz má, ale časem mi to dojde a půjde o další obrovský úspěch v kariéře," hlásil přímo z dějiště v městě Herceg Novi bývalý prvoligový hráč Zbrojovky Matyska.

„Kluci tu placku chtěli hodně, motivovali se sami a ukázali týmovou sílu." Stanislav Bejda, asistent trenéra reprezentace ČR v malém fotbale

V Blansku hrají malou kopanou obránce David Bednář za celek Kvasar Černá Hora, forvard Jan Koudelka za tým Viktoria Suchý a Ondřej Paděra za Sadros Boskovice. Poslední jmenovaný útočník třetiligové Břeclavi se s pěti góly stal nejlepším střelcem mužstva.

„Kvalitě týmu přispěli zkušení hráči z pražské Hanspaulské ligy. Individuálním výkonem přesvědčili Koudelka, Paděra a Demeter," pochválil hráče asistent reprezentačního kouče Stanislav Bejda, který s kapitánskou páskou obléká dres druholigového FC Démoni Česká Lípa.

V nedělním mistrovském utkání proti Turnovu kvůli ME v týmu Démonů chyběl, přesto jeho spoluhráči toto utkání vyhráli 4:2. „Jsem rád, že i bez Standy, který je v každém střetnutí naší oporou, jsme zápas zvládli," řekl Deníku Karel Kruliš, trenér České Lípy.

Češi na ME po úvodní porážce 0:3 se Španělskem zdolali Anglii 2:0 a Turecko smetli 7:1. Ze základní skupiny E postoupili z druhé příčky, v osmifinále „přejeli" Slovensko 5:1 a ve čtvrtfinále obrátili duel s Chorvaty, přestože prohrávali 0:2 a 2:3. Nakonec po remíze 3:3 rozhodl o postupu ČR triumf 2:0 na penalty. „Nedá se ani popsat, kolik energie bylo v týmu i za stavu 0:2. Partu jsme měli fantastickou. Všichni kluci byli výborní. Je až neuvěřitelné, jak nám to fungovalo," zářil Uhlíř.

V semifinále podlehli svěřenci brněnského hlavního trenéra Radka Pokorného 1:2 Rumunsku. Obhájci titulu pak ve finále zdolali Slovinsko 1:0. „Rumuni jsou opravdu kvalitní. Při troše štěstí jsme je však mohli porazit. Věřím, že příště," pravil odhodlaně Uhlíř, jenž hraje malou kopanou za pražský celek Santa Dominica.

Oslavy na nonstop párty

V zápase poražených semifinalistů české mužstvo lépe zmobilizovalo síly a po brankách kapitána Víta Turtenwalda a Paděry zvítězilo 2:1. „Kluci tu placku chtěli hodně, motivovali se sami a ukázali týmovou sílu," těšilo Bejdu.

Bronzový úspěch Češi oslavili na nonstop párty. „Euro bylo fantastické. Je to stoprocentně jeden z mých životních zážitků. Celá organizace šlapala výborně. Navíc chci vyzdvihnout realizační tým české reprezentace. Jak se o nás staral, to bylo opravdu nepopsatelné a patří mu za to obrovský dík," uzavřel Michal Uhlíř.

Jaroslav Kára, Radek Valenta