VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fischer: Nechceme mít z fotbalu vulgární a trapné divadlo

Česká Lípa - Je známý svými dokonalými znalostmi fotbalových pravidel. Někteří jeho kolegové z „branže“ o něm uznale říkají: „Má to v malíčku“. O kom je řeč? O Karlu Fischerovi, předsedovi disciplinární komise OFS v České Lípě, který poskytl Deníku rozhovor.

14.7.2008
SDÍLEJ:

Karel Fischer - předseda disciplinární komise OFS.Foto: Deník/Radek Valenta

Rok se sešel s rokem, máme za sebou další ročník okresních soutěží. Jaká podle vás tato sezona vlastně byla?
Myslím, že nijak zásadně nevybočila z normálu. Bylo několik závažných kauz, které byly řešeny většími disciplinárními opatřeními, jako zastavení závodní činnosti nebo zákaz výkonu funkce na delší dobu, tak několika finančními pokutami. Nebylo nic, co bychom nevyřešili. Pouze v jednom případu nastalo odvolání proti rozhodnutí DK a následně i VV, které řešila Odvolací komise ČMFS v rámci přezkumného řízení a ta potvrdila oprávněnost rozhodnutí nižšího orgánu, čímž potvrdila, že naše komise rozhodla v duchu Disciplinárního řádu.

Podle statistických údajů z OFS vyplývá, že letos byl počet vyloučených hráčů nejnižší od sezony 2000-2001. Svědčí to o něčem?
Ano, jedná se o dlouhodobý pokles! Například v ročníku 2003-2004 bylo 289 případů a v právě skončené sezoně „jen“ 210. Na letošní Valné hromadě jsem říkal, že dlouhodobě sledujeme účinek disciplinárních opatření, která vydáváme. Naše disciplinárka pracuje trochu jinak, respektive má jiný náhled na tento řád než komise předchozí. Disciplinární řád (dále jen DŘ) je opravdu ve svých jednotlivých „paragrafech“ velmi variabilní, takže opravdu je na každé komisi, jak s tímto zachází. My jsme si stanovili určitá pravidla a ty dodržujeme, ať je vyloučen, jak se říká, Petr nebo Pavel. Někomu se může zdát, že tresty jsou v okrese přísné, ale když se podíváme do DŘ, zjistíme, že jsou vynášeny většinou ve spodní hranici, takže i případné odvolání by nemohlo být akceptováno, protože žádný odvolací orgán nemůže snížit trest, vynesený v samém základu rozpětí, a to z toho důvodu, že by DŘ sám porušil, což není přípustné.

Vysoké tresty také padaly…
Ty ale byly vyneseny za opravdu závažné přestupky, anebo za to, že hráč byl v podmínce a dalším vyloučením ji proměnil, čímž se dostal například do sazby 4-5 týdnů, i když za přestupek, za který by jinak obdržel jen týdny tři. Vulgarita ve společnosti kvete, jenže my tento jev se sportem nespojujeme a netolerujeme. I proto se pak možná mnozí diví, proč hráč za „běžně“ užívaná slova, která na hřišti vysloví, dostane zákaz činnosti. Myslím si ale, že chování hráčů se přece jen postupně zlepšuje, možná i výkony většiny rozhodčích jsou lepší, což může pozitivně působit na všechny, kteří se ve fotbale pohybují.

Na druhou stranu ale přibývá nepodmíněných trestů. Jen pro srovnání: loni to dělalo dohromady 342 týdnů, letos 409. Je DK přísnější?
Nejsme přísnější než loni, ale důsledněji využíváme ustanovení ohledně závažnějších projevů vůči rozhodčím, soupeři, ale i spoluhráčům. Nechceme, aby se hřiště stalo místem, kde si aktéři zápasu budou vyhrožovat, urážet se, nadávat. Vždyť mezi diváky jsou i ženy a děti, které očekávají sportovní, fotbalový souboj, nikoli vulgární a trapné divadlo, ve kterém se řeší někdy bohužel i čistě osobní věci.

Na nedávném losovacím aktivu jste mimo jiné sdělil, že se od nové sezony zpřísní některá pravidla. Například pokuty za to, když klub umožní neoprávněný start hráče. Můžete být konkrétnější?
Jistě, v jarní části se tyto případy řešily. Pokud kapitán podá námitku proti neoprávněnému startu soupeře na základě vyžádané konfrontace, řeší dále případ rozhodčí takzvanou identifikací hráče, kterou provádí sám podle ustanovení Soutěžního řádu (SŘ), a výsledek včetně zapsání osobních údajů zapíše do zápisu. Pak je to záležitost sportovně–technické komise a klubu, který na jejím nejbližším jednání prokazuje oprávněnost startu hráče. Pokud STK zjistí neoprávněný start, zaujme stanovisko dle SŘ a případ předá disciplinárce, neboť se jedná o provinění jak sportovně-technické, tak disciplinární. Naše komise může potrestat jak hráče, tak klub, tedy vedoucího, kapitána, případně i trenéra. Dosud byl většinou trestán vedoucí a kapitán zákazem činnosti a oddíl finanční pokutou v rámci tisícikoruny. Problémem je přesná identifikace hráče, který na cizí registrační průkaz hrál. Disciplinárka ve snaze minimalizovat tento nežádoucí jev, který vede k neregulérnosti utkání, přistoupí k důraznějším opatřením, například zákazu činnosti či výkonu funkce výhradně nepodmíněně a finanční pokuta bude podstatně vyšší, než byla dosud.

Na webových stránkách Deníku ale zazněly i takové hlasy, že sám rozhodčí občas pozná, když za tým nastoupí „černoch“, a když si soupeřovo mužstvo nevyžádá konfrontaci, nechá ho hrát. Je to správné? Může arbitr v této věci sám od sebe nějak zasáhnout ?
To je diskutabilní otázka a budu ji prezentovat na semináři rozhodčích s tím, aby rozhodčí byli více nápomocni tento jev řešit. Sudí nemůže nařídit sám od sebe konfrontaci. Ale může na to upozornit kapitána, který pak po konfrontaci uvede námitku proti startu. Rozhodčí potvrdí, že hráče zná a že námitka je oprávněná. To by byl jasně řešitelný případ s tím, že na identifikaci hráče se výraznou měrou podílel sám sudí. Je jedno, jestli je na utkání sám nebo by to byl někdo z dalších arbitrů. Ano, je to otázka přístupu, cti či úrovně toho kterého rozhodčího.

Jaké změny od nové sezony nastanou?
Nijak převratné. Ze strany STK budou upřesněny některé věci v Rozpisu soutěží, jako utkání přípravek, opakované střídání. Bude tedy nutné si prostudovat nový Rozpis soutěží. Ze strany DK to bude ještě větší rozlišení trestů při přestupcích, které jsou oceněny přímo vyloučením, např. za zmaření zjevné brankové příležitosti soupeře, zvýšení sazeb pro vedoucí družstev, kapitány či kluby za umožnění neoprávněného startu hráče – samozřejmě v souladu s DŘ ČMFS – nebo znovuzavedení prohlášení, kdy se hráč či funkcionář neúčastní disciplinárního řízení. Za nutnou změnu ale považuji zvýšení cestovného okresním rozhodčím, a to ze 4 na 5 Kč za ujetý kilometr. Odůvodnění je celkem logické – před šesti lety, kdy došlo k úpravě ze 3,50 na 4 koruny stál nejběžnější používaný benzín 25,40 a nafta 23,10 Kč. V současné době stojí obě paliva 33 - 35 korun, což je značný nárůst, a proto okresní řídící orgán přistoupil na částku 5 Kč za kilometr i s ohledem na to, že od podzimu nebudou platit padesátihaléře. Naše kluby však z toho nemusí mít žádnou panickou hrůzu, neboť svaz jim polovinu cestovného pro rozhodčí uhradí z dotací zpět.

Někteří hráči i funkcionáři stále neznají dobře Pravidla fotbalu či Soutěžní řád, takže mnoho problémů vzniká právě z neznalosti fotbalových norem. Lze nějak pomoci, aby se situace zlepšila ?
Samozřejmě je možné mě kontaktovat a v rámci lektorské činnosti mohu komukoliv přednášet zejména tyto dvě fotbalové normy. Lze vybrat nejdůležitější věci, se kterými se setkáváme nejčastěji, případně odpovím i na otázky ze strany klubů či jednotlivců. Kontakty na mě jsou známé nebo je lze nalézt na webových stránkách svazu či v Rozpisu soutěží.

Autor: Radek Valenta

14.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 19 660 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Kontaktní a terénní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19660 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úvazek: 1,0 (0,5 kontaktní práce + 0,5 terénní práce), Nástup: Dle dohody (místo je volné od 1. 1. 2019), Pracoviště: Česká Lípa, Náplň práce:, Náplní práce je přímá práce s uživateli drog, kontaktní pracovník pracuje přímo v zařízení (K-centrum Česká Lípa)., Požadujeme:, - věk min. 21 let, - kvalifikace: min. SOU, SŠ, , - kurz pracovníka v sociálních službách dle zákona č. 108/2006 Sb. (kvalifikační kurz lze doplnit po nástupu do zaměstnání), - schopnost komunikace a práce s lidmi, - samostatnost, - základy práce na PC - Windows, MS Office, internet, - čistý trestní rejstřík, - vyjasněný postoj vůči drogám, Nabízíme:, - zázemí dobře profilované organizace v oboru, - zajímavou práci v týmu, - týmovou práci pod supervizí a metodickým vedením, - možnost dalšího vzdělávání v oboru, - 30 dní dovolené, Finanční ohodnocení:, - platové zařazení dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě s ohledem na vzdělání a předchozí praxi v oboru (od 19 660,- Kč), Zájemci zašlou:, - strukturovaný životopis, - motivační dopis, V případě Vašeho zájmu o námi nabízenou pozici zasílejte výše požadované dokumenty na email: vedouci.kccl@mostknadeji.cz , Po vyhodnocení zaslané dokumentace budou vybraní uchazeči pozváni na pohovor, jehož datum bude upřesněno.. Pracoviště: Most k naději, z.s. - k-centrum česká lípa, Hálkova, č.p. 1794, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Vladimíra Matuchová Zaspalová, +420 487 831 545. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 20 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Mistr/ová šicí dílny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru a praxi, zkušenosti s vedením kolektivu, schopnost vést kolektiv., Výhodou je znalost NJ., , Kontakt domluvit nejprve telefonicky !. Pracoviště: Ing. vladimír matoušek - 002, Libchavská, č.p. 148, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Vladimír Matoušek, +420 608 023 223mezi8-14hod.. Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč Obchodní referenti Obchodní referent(-ka) e-shopu (junior/senior). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce :, - Přijímání a vyřizování objednávek zákazníků; vyřizování telefonických a mailových dotazů;, případné řešení reklamací (spolupráce se skladem); kontrola zakázek, jejich vedení v informačním systému; fakturace, tvorba cenových nabídek; kontrola saldokont zákazníků., Zaměstnanecké výhody a benefity:, - Příspěvek na zdraví až 3000,- Kč měsíčně., Informace o náboru :, - Životopisy s fotografií mužete posílat mailem na adresu info@ledsviti.cz. Pro případné další dotazy volejte na tel.číslo +420 602 658 319., Požadavky na zaměstnance :, - Středoškolské vzdělání s maturitou / nástavbové / vyšší odborné vzdělání, - Dobrá znalost českého jazyka, částečná znalost anglického jazyka (mírně pokročilý), německý jazykvýhodou, Osobnostní předpoklady a dovednosti :, - Inicialtiva, spolehlivost, samostatnost, flexibilita, komunikační zdatnost., Pozice je vhodná i pro čerstvé absolventy se zájmem o obchodfní činnost, kterým ze začátku nabízíme poskytnutí potřebné podpory. Pracovněprávní vztah uzavřen v hlavním pracovním poměru na dobu neurčitou, možnost je i uzavření Dohody o provedení práce nebo Dohody o pracovní činnosti.. Pracoviště: Roel adriaan ramp, Hrnčířská, č.p. 765, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Roel Adriaan Ramp, info@ledsviti.cz. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: znalost práce na PC, praxi min. 1 rok, spolehlivost., Prodejna je otevřena 7 dní v týdnu, pracovní doba na domluvě., Nabízíme: slevu na zboží v prodejně., První kontakt osobně nebo telefonicky., Pozice je vhodná i pro cizince., Smlouva uzavřena zpočátku na půl roku, po osvědčení možnost prodloužení.. Pracoviště: Tung tran trung son - 001, Okružní, č.p. 2719, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Trung Son Tung Tran, +420 776 268 688.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FBC Česká Lípa - Mladá Boleslav 5:6.

Florbalisté se chystají na klíčové bitvy

HC Česká Lípa - HC Turnov 2:6.
22

Hokejový víkend České Lípy: Prohra doma, body z Lomnice

Nominujte do ankety Nejúspěšnější sportovec

Česká Lípa - Tradiční anketa Nejúspěšnější sportovec Českolipska za rok 2018 proběhne 6. února v České Lípě. Dejte vědět o úspěších sportovců z celého okresu a nominujte je!

Česká Lípa dostala dvanáct gólů venku a devět doma...

Česká Lípa - Florbalisté se vrátili na scénu nejvyšší soutěže. Za tři dny sehráli dva zápasy. Po páteční porážce na Bohemians v neděli doma nestačili na Znojmo.

Karviná odvolala Nádvorníka. Je to šok, přiznal trenér

Karviná – Překvapivý krok zvolilo v reprezentační přestávce vedení MFK Karviná. V sobotu totiž odvolalo z funkce hlavního trenéra Romana Nádvorníka.

Výsledkový servis z Českolipska

Českolipsko - Okresním přeborníkem podzimu je českolipská Dubice. Okresní soutěž vede béčko Skalice.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT