VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fischer: Nechceme mít z fotbalu vulgární a trapné divadlo

Česká Lípa - Je známý svými dokonalými znalostmi fotbalových pravidel. Někteří jeho kolegové z „branže“ o něm uznale říkají: „Má to v malíčku“. O kom je řeč? O Karlu Fischerovi, předsedovi disciplinární komise OFS v České Lípě, který poskytl Deníku rozhovor.

14.7.2008
SDÍLEJ:

Karel Fischer - předseda disciplinární komise OFS.Foto: Deník/Radek Valenta

Rok se sešel s rokem, máme za sebou další ročník okresních soutěží. Jaká podle vás tato sezona vlastně byla?
Myslím, že nijak zásadně nevybočila z normálu. Bylo několik závažných kauz, které byly řešeny většími disciplinárními opatřeními, jako zastavení závodní činnosti nebo zákaz výkonu funkce na delší dobu, tak několika finančními pokutami. Nebylo nic, co bychom nevyřešili. Pouze v jednom případu nastalo odvolání proti rozhodnutí DK a následně i VV, které řešila Odvolací komise ČMFS v rámci přezkumného řízení a ta potvrdila oprávněnost rozhodnutí nižšího orgánu, čímž potvrdila, že naše komise rozhodla v duchu Disciplinárního řádu.

Podle statistických údajů z OFS vyplývá, že letos byl počet vyloučených hráčů nejnižší od sezony 2000-2001. Svědčí to o něčem?
Ano, jedná se o dlouhodobý pokles! Například v ročníku 2003-2004 bylo 289 případů a v právě skončené sezoně „jen“ 210. Na letošní Valné hromadě jsem říkal, že dlouhodobě sledujeme účinek disciplinárních opatření, která vydáváme. Naše disciplinárka pracuje trochu jinak, respektive má jiný náhled na tento řád než komise předchozí. Disciplinární řád (dále jen DŘ) je opravdu ve svých jednotlivých „paragrafech“ velmi variabilní, takže opravdu je na každé komisi, jak s tímto zachází. My jsme si stanovili určitá pravidla a ty dodržujeme, ať je vyloučen, jak se říká, Petr nebo Pavel. Někomu se může zdát, že tresty jsou v okrese přísné, ale když se podíváme do DŘ, zjistíme, že jsou vynášeny většinou ve spodní hranici, takže i případné odvolání by nemohlo být akceptováno, protože žádný odvolací orgán nemůže snížit trest, vynesený v samém základu rozpětí, a to z toho důvodu, že by DŘ sám porušil, což není přípustné.

Vysoké tresty také padaly…
Ty ale byly vyneseny za opravdu závažné přestupky, anebo za to, že hráč byl v podmínce a dalším vyloučením ji proměnil, čímž se dostal například do sazby 4-5 týdnů, i když za přestupek, za který by jinak obdržel jen týdny tři. Vulgarita ve společnosti kvete, jenže my tento jev se sportem nespojujeme a netolerujeme. I proto se pak možná mnozí diví, proč hráč za „běžně“ užívaná slova, která na hřišti vysloví, dostane zákaz činnosti. Myslím si ale, že chování hráčů se přece jen postupně zlepšuje, možná i výkony většiny rozhodčích jsou lepší, což může pozitivně působit na všechny, kteří se ve fotbale pohybují.

Na druhou stranu ale přibývá nepodmíněných trestů. Jen pro srovnání: loni to dělalo dohromady 342 týdnů, letos 409. Je DK přísnější?
Nejsme přísnější než loni, ale důsledněji využíváme ustanovení ohledně závažnějších projevů vůči rozhodčím, soupeři, ale i spoluhráčům. Nechceme, aby se hřiště stalo místem, kde si aktéři zápasu budou vyhrožovat, urážet se, nadávat. Vždyť mezi diváky jsou i ženy a děti, které očekávají sportovní, fotbalový souboj, nikoli vulgární a trapné divadlo, ve kterém se řeší někdy bohužel i čistě osobní věci.

Na nedávném losovacím aktivu jste mimo jiné sdělil, že se od nové sezony zpřísní některá pravidla. Například pokuty za to, když klub umožní neoprávněný start hráče. Můžete být konkrétnější?
Jistě, v jarní části se tyto případy řešily. Pokud kapitán podá námitku proti neoprávněnému startu soupeře na základě vyžádané konfrontace, řeší dále případ rozhodčí takzvanou identifikací hráče, kterou provádí sám podle ustanovení Soutěžního řádu (SŘ), a výsledek včetně zapsání osobních údajů zapíše do zápisu. Pak je to záležitost sportovně–technické komise a klubu, který na jejím nejbližším jednání prokazuje oprávněnost startu hráče. Pokud STK zjistí neoprávněný start, zaujme stanovisko dle SŘ a případ předá disciplinárce, neboť se jedná o provinění jak sportovně-technické, tak disciplinární. Naše komise může potrestat jak hráče, tak klub, tedy vedoucího, kapitána, případně i trenéra. Dosud byl většinou trestán vedoucí a kapitán zákazem činnosti a oddíl finanční pokutou v rámci tisícikoruny. Problémem je přesná identifikace hráče, který na cizí registrační průkaz hrál. Disciplinárka ve snaze minimalizovat tento nežádoucí jev, který vede k neregulérnosti utkání, přistoupí k důraznějším opatřením, například zákazu činnosti či výkonu funkce výhradně nepodmíněně a finanční pokuta bude podstatně vyšší, než byla dosud.

Na webových stránkách Deníku ale zazněly i takové hlasy, že sám rozhodčí občas pozná, když za tým nastoupí „černoch“, a když si soupeřovo mužstvo nevyžádá konfrontaci, nechá ho hrát. Je to správné? Může arbitr v této věci sám od sebe nějak zasáhnout ?
To je diskutabilní otázka a budu ji prezentovat na semináři rozhodčích s tím, aby rozhodčí byli více nápomocni tento jev řešit. Sudí nemůže nařídit sám od sebe konfrontaci. Ale může na to upozornit kapitána, který pak po konfrontaci uvede námitku proti startu. Rozhodčí potvrdí, že hráče zná a že námitka je oprávněná. To by byl jasně řešitelný případ s tím, že na identifikaci hráče se výraznou měrou podílel sám sudí. Je jedno, jestli je na utkání sám nebo by to byl někdo z dalších arbitrů. Ano, je to otázka přístupu, cti či úrovně toho kterého rozhodčího.

Jaké změny od nové sezony nastanou?
Nijak převratné. Ze strany STK budou upřesněny některé věci v Rozpisu soutěží, jako utkání přípravek, opakované střídání. Bude tedy nutné si prostudovat nový Rozpis soutěží. Ze strany DK to bude ještě větší rozlišení trestů při přestupcích, které jsou oceněny přímo vyloučením, např. za zmaření zjevné brankové příležitosti soupeře, zvýšení sazeb pro vedoucí družstev, kapitány či kluby za umožnění neoprávněného startu hráče – samozřejmě v souladu s DŘ ČMFS – nebo znovuzavedení prohlášení, kdy se hráč či funkcionář neúčastní disciplinárního řízení. Za nutnou změnu ale považuji zvýšení cestovného okresním rozhodčím, a to ze 4 na 5 Kč za ujetý kilometr. Odůvodnění je celkem logické – před šesti lety, kdy došlo k úpravě ze 3,50 na 4 koruny stál nejběžnější používaný benzín 25,40 a nafta 23,10 Kč. V současné době stojí obě paliva 33 - 35 korun, což je značný nárůst, a proto okresní řídící orgán přistoupil na částku 5 Kč za kilometr i s ohledem na to, že od podzimu nebudou platit padesátihaléře. Naše kluby však z toho nemusí mít žádnou panickou hrůzu, neboť svaz jim polovinu cestovného pro rozhodčí uhradí z dotací zpět.

Někteří hráči i funkcionáři stále neznají dobře Pravidla fotbalu či Soutěžní řád, takže mnoho problémů vzniká právě z neznalosti fotbalových norem. Lze nějak pomoci, aby se situace zlepšila ?
Samozřejmě je možné mě kontaktovat a v rámci lektorské činnosti mohu komukoliv přednášet zejména tyto dvě fotbalové normy. Lze vybrat nejdůležitější věci, se kterými se setkáváme nejčastěji, případně odpovím i na otázky ze strany klubů či jednotlivců. Kontakty na mě jsou známé nebo je lze nalézt na webových stránkách svazu či v Rozpisu soutěží.

Autor: Radek Valenta

14.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Grafik, výtvarník 15 000 Kč

Umělečtí grafici Grafik/čka - prodavač/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Práce s tiskařskými stroji a tvorba grafiky v programech Corel a Adobe Photoshop. , Požadované vzdělání středoškolské. Vhodné pro absolventy a osoby bez praxe. , Kontakt možný na uvedeném tel. čísle, e-mailu či přímo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jaroslav štěpánek - valuas, Zámecká, č.p. 49, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jaroslav Štepánek, +420 602 243 734.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 80 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Pracovník technického zázemí cateringu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , -Spolehlivost, -Odpovědnost při manipulaci s firemním majetkem, -Systematičnost, -Respekt k daným pravidlům, -Smysl pro úklid a čistotu, -Fyzickou zdatnost , -Řidičský průkaz typu B , -Řidičský průkaz na přívěs výhodou, -Práce s grilem - hlavně topení dřevem, zájem o grilování výhodou, -Práce o víkendech, Pracovní náplň:, -Náklad, přeprava a odvoz zařízení pro poskytování cateringu- kuchyňské zařízení, stoly, gril, -Manipulace s grilem - zajištění pro převoz, po převozu, -Úklid na akcích i po akcích, -Příprava technického zázemí cateringu podle provozních požadavků- zajištění stolů, gastronomického zařízení, přívodu el. energie a vody, složení a rozložení stanů, zaparkování grilu, -Sekání dříví a topení v grilu, -Péče o zeleň a veřejné prostranství , Pozice je vhodná i pro OZP a cizince., Nabízíme: s možnost pracovat na zajímavých místech a akcích, práci na čerstvém vzduchu, možnost seberealizace, osobního růstu a rozvoje, flexibilní pracovní dobu a individuální přístup ke každému zaměstnanci., První kontakt emailem či telefonicky!. Pracoviště: Ft & catering s.r.o., 471 29 Brniště. Informace: Tereza Kubíčková, +420 731 467 434.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šič/ka operátor šicího stroje - šití autopotahů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 177. Poznámka: Nabízíme : - nástupní plat 17.000,- Kč, - po zapracování 23.000,- Kč a bonusy (13. – 14.plat, docházkové bonusy, ocenění kvality), - nadstandardní sociální program (dotované ceny obědů/večeří, příspěvek na penzijní připojištění…), - týden placeného volna nad rámec dovolené, - zdarma zajišťujeme dopravu do zaměstnání, - dárky pro zaměstnance, Požadujeme : - manuální zručnost, - chuť a schopnost se učit, - odolnost vůči stresu a schopnost pracovat pod tlakem, - schopnost pracovat v kolektivu, - kvalitně odvedenou práci, - dobrý zdravotní stav, , Vhodné i pro cizince., Místo výkonu práce: Jezerní 101, Stráž pod Ralskem. Pracoviště: Adient czech republic k.s. , odštěpný závod stráž pod ralskem, Jezerní, č.p. 101, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Jiří Černoušek, +420 487 806 205,800 100 543(bezplatnálinka).

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 30 000 Kč

Úředníci ve skladech Skladník, pracovník výdejny nářadí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme, - SOU, -svědomitost, schopnost rozhodovat, spolehlivost., -řidičský průkaz sk.B, průkaz obsluhy vysokozdvižného vozíku, práce na PC - Word, Excel - uživatelsky, -příjem a kontrola materiálu dle dodacích listů, vstupní kontrola nakupovaného materiálu, sledování zásob ve skladě, výdej materiálu do výroby atd…, První kontakt telefonicky (Po - Pá mezi 7:00 a 15:00), e-mailem nebo osobně na provozovně v v Doubí 44 Čtveřín 463 45 (okres Liberec). Schůzka na provozovně v Kuřívodech jen po předchozí domluvě!!!!. Pracoviště: Kv final ralsko s.r.o., 471 24 Mimoň. Informace: Ludmila Velasová, +420 725 435 914(Po-Pámezi7:00a15:00).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Margie Organo Tajon z Filipín tvořila po čtvrt roku na Střední umělecko průmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově.
5

FOTO: Na stáže do sklářské školy v Kamenickém Šenově míří stále více umělců

V rámci programu Jedu s dobou si pod vedením zkušených instruktorů mohli senioři zdokonalit své řidičské umění.
14

OBRAZEM: Senioři se učili jezdit bezpečně

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Ubylo nehod i lehce zraněných. Českolipsko hlásí už dvě oběti

Liberecký kraj - Do konce března vyšetřovala policie v Libereckém kraji celkem 944 dopravních nehod, tři osoby při nich přišly o život, dalších deset bylo zraněno těžce a 176 lehce.

Nový Bor v poločase vedl, ale bodů se stejně nedočkal

Nový Bor - Tři góly, z toho dva z nařízených pokutových kopů, inkasovali fotbalisté FC Nový Bor doma od Českého Brodu. Na své první vítězství v divizní soutěži stále marně čekají.

KRÁTCE: Na letišti proběhne nový festival. Oprava sušárny bude pokračovat

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT