Na začátku podzimní části Novoborští smolně prohráli 3:4, když rozhodující gól dala Česká Lípa v nastavené první minutě  z pokutového kopu.

„Na podzim jsme vyhráli se štěstím, spravedlivější by tehdy byla asi remíza," přiznává po sedmi měsících sportovní manažer Arsenalu Josef Košta. A jak vidí sobotní odvetu v České Lípě? "Vzhledem k tomu, že takováto sousedská derby bývají hodně specifická, tak může vyhrát kdokoliv. Ale samozřejmě, že budu rád, když to budeme my,“ pousměje se. 

Do kádru České Lípy na poslední chvíli přišly dvě nové posily: Ondřej Vacek z Holan a Václav Sedláček z českolipské Lokomotivy. „Vašek je věkem ještě dorostenec, ale velmi šikovný fotbalista. Ondra by měl posílit hlavně naší ofenzivu. Až se uzdraví zraněný Pavel Malý a bude moci hrát Pavel Hauer, jenž má stopku na tři zápasy, tak bude hráčský kádr širší,“ vypočítává manažer Košta s tím, že Tomáš Karlík odletěl do Irska za prací a Joel Mpong zavítal za fotbalem do Libiše.

Na otázku, kde se sobotní zápas odehraje, zda na trávnatém či umělém povrchu, Josef Košta odpovídá: „To zatím ještě nevíme, protože tráva na hlavním stadionu byla hodně dlouho promrzlá, ale po rychlém oteplení se její stav zlepšuje.  Necháme to na rozhodčích, aby oni rozhodli. Pro nás je prioritou přírodní tráva, a to i kvůli fanouškům, pro které jsou ochozy a tribuna přece jen pohodlnější. Navíc očekáváme vysokou návštěvnost.“ 

Trenér Nového Boru Jan Broschinský starší se na utkání s Lípou těší. „To ano. Asi to žádná fotbalová krása pro oko diváka nebude, spíše taktický boj, ale doufám, že se derby odehraje férovým způsobem," přeje si kouč, který si pochvaluje jak zimní přípravu týmu, tak široký kádr, který během zimní pauzy sestavil. "A jsem rád, že se tu vytvořila výborná parta, což je pro fungování mužstva taky strašně důležité." 

FC Nový Bor je v tabulce s jediným bodem poslední, což ho podle některých ohlasů pasuje do role jistého sestupujícího mužstva. K tomu kouč Broschinský říká: "Kdybych v záchranu Nového Boru nevěřil, tak bych sem ani nechodil. Bude však záležet na prvních třech kolech, ta napoví, jak na tom jsme my a jak na tom jsou naši soupeři."

A co podle Jana Broschinského dnešní derby rozhodne? "Vyhraje ten, kdo udělá méně chyb a kdo promění šance. Rozhodnout ale může i jediná přesná trefa. Uvidíme, jaký bude průběh, ale my do Lípy rozhodně nejedeme s poraženeckou náladou. Chceme tam uhrát nejméně jeden bod.“

Sousedské fotbalové derby u řeky Ploučnice začíná dnes od 14.30 hodin. Hlavním rozhodčím je Jiří Erlebach, jemuž  na lajnách vypomohou pomezní sudí Lukáš Hůlka a Tomáš Baum. Delegátem duelu je Karel Bobek.