VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fischer: Fotbal rozhodčí potřebuje, ale stále jich ubývá

Česká Lípa – Nové adepty na funkci rozhodčího hledá v posledních týdnech Okresní fotbalový svaz v České Lípě. Důvody? Rok od roku stále stejné: mužů v „černém“ na Českolipsku je nadále žalostně málo.

6.2.2010
SDÍLEJ:

Místopředseda VV OFS Česká Lípa Karel Fischer.Foto: Deník/Petr Jeník

„V současné době máme na nominačních listinách pouze čtyřiatřicet jmen, z toho je pouze třicet aktivních, tedy takových, se kterými může obsazovací úsek počítat. Zbývající čtveřice je kvůli zaměstnání či zdravotním problémům dlouhodobě mimo dění. Navíc, jak víte, jeden z nich, Pavel Eliáš, minulý týden bohužel zemřel…,“ konstatuje v rozhovoru pro Deník sekretář českolipského fotbalového svazu Karel Fischer.

Během podzimní sezony se k celkem pěti utkáním dospělých nedostavil ani jediný fotbalový soudce…
Víme o tom. Vezměte si ale, že když se z těch všech třiceti jmen jich v průměru osm až deset z nějakých důvodů v týdnu omluví, pak obsazovací úsek prakticky pracuje pouze zhruba s dvaceti lidmi. A to je na celý okres opravdu málo. Z těchto důvodů jsme museli přikročit k tomu, že na některá střetnutí byli delegováni pouze jeden či dva rozhodčí, občas se stalo, že ve IV. třídě a dorostu musel zápasy odřídit sudí z lidu.

Znátesituaci v jiných okresech Libereckého kraje? I tam je podobná situace ?
Vzhledem k mé funkci předsedy Komise rozhodčích a delegátů Libereckého kraje samozřejmě situaci v dalších okresech také znám. Členy této komise jsou převážně předsedové těch okresních a jejich problémy s rozhodčími jsou podobné, nebo naprosto stejné jako u nás, proto i tam se snaží hledat nové arbitry. Některý rok jich je více, jiný rok méně, ale to je nekonečný příběh…

A jak je to s počty fotbalových soudců v krajských soutěžích Liberecka?
Momentálně bych zde potřeboval kolem 90 sudích, realita je 64… Proto se také často stává, že někteří arbitři mají za víkend čtyři i pět utkání. A to není dobré, protože s postupem času jejich odvedené výkony na hřišti nemohou být takové, jako kdyby řídili jeden či dva zápasy, a to z důvodu psychické či fyzické únavy.

Ale na druhou stranu si těch pár korun navíc rádi přivydělají…
Tady můžu potvrdit fakt, že ne každému jedinci jde jen o peníze za svůj výkon funkce rozhodčího. Vždyť většina z nich má také jiné zájmy, koníčky a rodiny.

Proč tedy podle vás zájemců o tuto funkci ubývá, respektive není o ni zájem?
Vezmeme-li v úvahu přirozený úbytek z důvodů například stáří, úmrtí, změny zaměstnání a problémy s tím spojené, mám za to, že je to dobou. My jsme měli jako rozhodčí na fotbal více času. V dobách dávno minulých se pracovalo jiným systémem než v dnešní době, kdy se do práce chodí na třísměnné provozy, pracují u soukromníků či v bezpečnostních agenturách, kde je normální jít do práce o sobotách nebo nedělích. Nižší soutěže nikoho neuživí a stejně je to v těch vyšších, protože i tam mají rozhodčí svá zaměstnání a jsou pro ně prvořadé.

Jak jste byli na podzim spokojeni s výkony mladších sudích? Objevily se nějaké oficiální stížnosti ze strany oddílů?
V loňském období jsme vyškolili několik arbitrů a přes počáteční nedostatky, které ve své kompetenci řešila naše komise, se žádné oficiální stížnosti na tyto mladé arbitry neobjevily. Všichni však samozřejmě víme, že je stále co zlepšovat. Poslední roky máme v komisi praxi, že každého začínajícího rozhodčího, a je jedno, zda jde o mladého či staršího, musí někdo z komise či delegát vidět při jeho prvních krůčcích na hrací ploše. Samozřejmě, že je potřeba těm začínajícím poradit, nikoli je hned kritizovat. Někdo k tomu, stát se dobrým rozhodčím dispozice má, jiný ne. Ale zkoušíme všechny, kteří mají o tuto funkci zájem.

Co všechno můžete novým adeptům nabídnout?
Po pohovoru obdrží materiály pro domácí studium, jako jsou Pravidla fotbalu, Soutěžní řád a Metodické pokyny. To vše je rovněž na webu ČMFS s odkazem na Pravidlovou komisi, kde jsou dostupné všechny materiály. Pokud neuspěje u prvních testů, má možnost opakování, což někteří jedinci také provedli. Při školeních je rovněž seznámíme s videoprojekcí ohledně herních situací, nově si vyhodnotí své názory na přestupky. Zde v rámci Konvence UEFA máme možnost využít CD či DVD, kde je uvedeno množství situací, jak je má či měl rozhodčí řešit. To je v rámci výuky a vzdělávání rozhodčích promítáno nejen novým, ale i stávajícím arbitrům, což je lepší, než mít jen písemné materiály a obrázky. Na tuto výuku také od ČMFS dostaneme technické vybavení, které jsme si vybrali. Nejnadanější vybrané jedince můžeme zapojit do programu Talent-Mentor, kdy rozhodčí pracuje a roste pod vedením zkušeného arbitra či delegáta. Zajistili jsme pro ně také nové dresy, jež si mohou zakoupit za opravdu nízké ceny.

Budou se v jarní části okresních soutěží měnit tarify za výkony sudích a jejich cestovné?
Na jaře se určitě měnit nebudou. Znamená to, že žůstanou ve stejné výši jako dosud. Částky za výkon funkce rozhodčího OFS a cestovné jsou uvedeny ve Směrnicích ČMFS.

Co tedy bude okresní svaz dělat pro zajištění vyššího počtu mužů v“černém“?
Snaha naší okresní komise rozhodčích nezůstává jen u zveřejnění prostřednictvím Českolipského deníku, za což vám tímto děkujeme. Adepty oslovujeme i osobními kontakty, zvažujeme návštěvu například tréninků mládeže, i když minule nám tato iniciativa nepřinesla žádná pozitivní čísla. Rovněž se pokusíme oslovit funkcionáře klubů prostřednictvím Zpravodaje OFS. Pokud ale adept nemá sám zájem, přemlouvat ho není dobré, protože bez kladného vztahu vzdělávat se z něj kvalitní rozhodčí nebude, a když ano, tak jen na chvíli. S tím už zkušenosti také máme. My jsme připraveni školit nejen o zimních či letních přestávkách, ale i v průběhu ročníku, pokud bude zájem třeba i jednotlivce, protože fotbal sudí potřebuje, neboť bez nich se tato krásná hra neobejde ani v okresním měřítku.

Autor: Radek Valenta

6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení