Ziskem tří bodů vstoupily Staré Splavy do jarní části 1. B třídy, když na domácím hřišti porazily Družbu Bukovany 2:0. V prvním poločase přitom domácí působili ospalým dojmem a soupeř je celkem jasně přehrával.

„V první půli jsme byli dost pasivní. Jednak jsme se nemohli dostat do tempa a jednak nás soupeř jasně předčil rychlostí i důrazem,“ hodnotil první dění trenér Starých Splavů Kamil Šourek.

Staré Splavy - Bukovany 2:0 (1:0)

Nervozita a velké množství chyb charakterizovaly hru Splavských od prvních minut utkání. Hosté toho využívali k rychlým přechodům do útoku, chyběla jim ale přesnost v zakončení. První velké šance měl na svých kopačkách Švitorka. Poprvé z nadějné pozice prověřil Halgaše jen slabou střelou, podruhé poslal tečovaný míč do tyče splavské svatyně.

Domácí se mezi tím dostávali jen k velice nepřesným střelám z dálky. Z herní mizérie je vyvedla až 37. minuta. To se postavil k přímému kopu z pětadvaceti metrů Josef Šiner a výstavní ranou pod břevno otevřel skóre utkání – 1:0. „Do třicáté minuty jsme byli lepším manšaftem. Měli jsme tři šance, které jsme neproměnili a pak přišla první nebezpečná příležitost soupeře v podobě standardky a z ní gól do naší sítě…,“ konstatoval zklamaně trenér hostů Jakub Ujka.

Byla to skutečně první a také jediná střela Splavů mezi tyče v prvním poločase. Tuto tristní bilanci mohl ještě minutu před přestávkou poopravit Pergl. Tváří v tvář brankáři Podešvovi ale mířil vysoko nad. Nebylo pochyb o tom, že v kabině domácích bude o přestávce rušno. Slova trenéra Šourka a také důrazná kritika z úst brankáře Halgaše, který už před přestávkou avizoval, že si to s hráči v kabině vyřídí, bezpochyby pomohly k lepšímu hernímu projevu Starých Splavů.

Po změně stran už totiž domácí předváděli úplně jiný fotbal. Na rozdíl od první půle to byli oni, kdo diktoval tempo hry a stavěl často protihráče do role diváka. Svůj reparát mohl po pár minutách složit Pavel Pergl, jeho pokus z pěti metrů ovšem pohotově zneškodnil Podešva. Domácí ale nemuseli litovat.

V 65. minutě vnesl definitivně klid do jejich řad Zelenka, když obloučkem z hranice velkého vápna podruhé překonal bukovanského brankáře – 2:0.
„Druhý gól byl zasloužený. Bukovany jsme po přestávce totiž už k ničemu nepustili,“ řekl po utkání Kamil Šourek. Rozjeté Splavy mohly do konce zápasu svůj náskok ještě zvýšit, ale ani Šiner, ani Pergl už své tutovky neproměnili.

Branky: 37. Šiner, 65. Zelenka. Rozhodčí: Vokřínek – Horáček, Čurda. Diváků: 90.
Sestava Starých Splavů: Halgaš – Jelínek, Šiner, Štikar, Vidner, Treutner, Zdich, Pergl, Chlumecký, Miler (81. Vaněk), Mašek (58. Zelenka).
Sestava Bukovan: Podešva – Adámek, Svoboda P. (78. Michel), Jindra, Vetešník, Svoboda L., Švitorka (87. Trč), Ujka Jan, Samek, Fertig, Hlubůček.

Ohlasy po derby

Kamil Šourek (trenér Starých Splavů): „Po výkonu v první půli jsme museli být rádi za to, že jsme vedli. Byli jsme dost nervózní. Soupeř hrál lépe, byl všude dříve a dobře si přihrával. Myslím, že když Bukovany budou hrát nadále tak, jak dnes s námi, tak nesestoupí. Druhá půle byla už z naší strany mnohem lepší. Přidali jsme na důrazu a rychlosti. Přišla i větší fotbalovost.“

Jakub Ujka (trenér Bukovan): „Staré Splavy jsou zkušený tým a když vedou, tak dokáží kočírovat zápas podle svých karet. Po prvním gólu se uvolnily a začaly hrát fotbal, který je jim vlastní. Vyrovnaly se nám v tom nasazení, kterým jsme je v první půli zaskočili. Po druhé brance se nám rozpadl systém a utkání se už jen dohrávalo.“