Další, v pořadí již 5. ročník zimního fotbalového turnaje Jakub Cup na umělé trávě v Novém Boru zahajuje dnes od 9 hodin úvodním zápasem, v němž se střetne domácí dorost s týmem z děčínského okresu, Františkovem n. Pl.
Dvě hodiny poté proti sobě nastoupí celky Jestřebí a dubického Spartaku a sobotní program završí duel Stružnice – K. Šenov (15.00). První kolo turnaje uzavře zítřejší dopolední utkání mezi Novým Oldřichem a Tuhaní.
Pojďme se ale nejprve společně s dlouholetým funkcionářem FC Nový Bor, sekretářem Jiřím Obrovským (na snímku), ohlédnout za minulostí ohledně pořádání novoborských klání.

Hrávalo se na škváře

„Zimní fotbalové turnaje se u nás pořádají historicky hodně dlouho. Byly doby, kdy se hrálo zejména na škvárovém povrchu a na to mají někteří hráči na těle navždy památku,“ má Jiří Obrovský na mysli pod kůží zarostlou škváru po odřeninách.
„Poslední takovýto turnaj se odehrál v zimě v roce 2002 a hned v dubnu přijeli stavbaři, kteří vybudovali hřiště s umělým trávníkem třetí generace,“ připomíná Jiří Obrovský.

Zájem o umělou trávu byl velký

V následujícím období roku 2003 už se hrál první ročník Jakub Cupu, a to dokonce ve dvou výkonnostních skupinách. Ve skupině A bojovala mužstva hrající soutěže od krajského přeboru až po třetí ligu, B–turnaj patřil vesměs okresním týmům.
„Tehdy byl o náš umělý trávník mezi kluby z širokého okolí veliký zájem, protože v celé republice bylo takovýchto povrchů pouze třináct. V současné době jich je už 98, jen o jeden víc mají dnes v Polsku.“
V loňském roce provedli novoborští pořadatelé změnu v tom, že založili Severočeskou zimní ligu, ve které startovaly Liberec B, Jablonce B, Ml. Boleslav B, Dobrovice, Varnsdorf a domácí N. Bor.

Pořadatelé zaslouží pochvalu

„Vzhledem k tomu, že hřiště s umělkou mají ve Varnsdorfu, v Mimoni, Hrádku, Jablonci, Liberci a dokonce dvě v Děčíně, účast na loňském Jakub Cupu jsme nabídli klubům z novoborského okolí. Musím říct, že naše letité zkušenosti se zajištěním turnaje, aby se každý zápas odehrál ve stanoveném termínu, a to i přes vydatnou sněhovou nadílku, měly u všech zúčastněných oddílů pozitivní ohlasy. V tomto směru je třeba pochválit především našeho obětavého a pracovité správce stadionu pana Beránka,“ zdůrazňuje sekretář J. Obrovský.

Turnaje se týmům vyplácejí

Loňský ročník Jakub Cupu vyhrál tým Cvikova, který nasbíral v Novém Boru potřebné herní zkušenosti před jarní částí I. B třídy a v létě se radoval z postupu do I. A třídy.
„Také divizní dorostu České Lípy loni přímo z našeho turnaje vstoupil do mistrovské soutěže a hráči pak využili získané zkušenosti ze zápasů proti dospělým k tomu, že se po velmi dobrých jarních výkonech v soutěži zachránili.“
Letošní turnaj zatím má jen devět účastníků, proto novoborští pořadatelé do posledního okamžiku nabízeli ještě jedno volné místo.
„V rámci startovného, které bude využíváno k náhradě nákladů na rozhodčí, přípravu hřiště a občerstvení, má každé mužstvo navíc k dispozici jeden termín pro sehrání svého přípravného zápasu proti soupeři, kterého si zajistí za poloviční úhradu.“
Novoborský fotbal celá léta velmi dobře spolupracuje při zveřejňování informací s Deníkem, kde jsou výsledky pravidelně zveřejňovány. „Jsme moc rádi, že stejně tak tomu bude i letos,“ usmívá se sekretář a slibuje, že také o diváky bude tradičně postaráno. „Ti si mnohou podle přání zakoupit teplé občerstvení, nápoje či klobásku,“ dodává

Další zprávy z regionu najdete zde