Málokdo ví, že Martin byl ve svých žákovských letech velice nadaným tenistou. V polovině 90. let vyhrál halové mistrovství republiky mladších žáků v Prostějově, kde v semifinále zdolal Tomáše Berdycha, dnes hráče druhé světové dvacítky. Tenistu, který společně s Radkem Štěpánkem vybojoval pro český tenis postup do finále Davis cupu proti Španělsku.

Talent dokského Martina Švermy neunikl před 15 lety tenisovým odborníkům, a tak dokský žáček putoval do tréninkového střediska mládeže v Litvínově. Dojíždění z Doks na tréninky a zápasy do přes 100 kilometrů vzdáleného krušnohorského města se ukázalo časem jako problém. Šverma měl i nabídku z Mekky českého tenisu Prostějova.

Talentovaný kluk bohužel brzy pověsil raketu na hřebík. Dnes hraje sympatický mladý muž fotbal za Doksy, chodí do práce, má přítelkyni. Nedávno nahrával na dokských kurtech nejmladšímu bráchovi, který v tomto létě absolvoval svůj první turnaj mezi mladšími žáky. Ve věku, ve kterém byl Martin mezi českou špičkou.

Tenisové údery se nezapomínají. Kdyby Šverma potrénoval, byl by zřejmě široko daleko nejlepším tenistou mezi fotbalisty a leckterý tenisový klub by ho rád přivítal jako týmovou posilu.

Autor: Jaroslav Přibyl