Mohou se ještě víc přiblížit čelu tabulky a sesadit aktuálního lídra z trůnu. To ale pro fotbalisty českolipského Arsenalu nebude v neděli odpoledne na stadionu u Ploučnice to hlavní. Šlágrem české fotbalové ligy proti FK Kolín chtějí pomoci také pětadvacetiletému Ladislavu Hasmandovi.

Mladý muž z České Lípy už od svých jedenácti let trpí záhadnou nemocí, která mu způsobuje rozsáhlé otoky nohou. Kvůli nim se nemůže vůbec pohybovat, je upoutaný na lůžko a má také velké problémy s dýcháním.

FK Arsenal vs. FK Kolín KDY: v neděli 7. dubna od 16.30 hodin                             KDE: na Městském stadionu u Ploučnice v České Lípě.         O CO JDE: o tři body do tabulky ČFL, ale i o podporu domácího klubu, včetně hráčů a fanoušků nemocnému Láďovi Hasmandovi.

Fotbalisté slíbili, že Láďovi v případě vítězství přenechají prémie za výhru a klub navíc přidá výtěžek ze vstupného. „Jsme za to moc rádi. Bude se to hodit. Láďova léčba je finančně velmi náročná a pro nás už téměř neúnosná," říká Ladislav Hasmanda starší.

Že Láďovi pomůžou českolipští fotbalisté, vymyslel záložník Ondřej Holeček. „V televizi jsem viděl reportáž o Láďovi. Bylo mi ho moc líto a napadlo mě, že bychom mu mohli pomoct," vypráví Holeček. „Klukům jsem to na tréninku řekl. Někteří sice nejprve nevěděli, o co jde, ale pak s tím jednoznačně souhlasili."

Holeček, který se před touto sezónou do České Lípy vrátil po dvouleté pauze, pak zašel za ředitelem klubu Romanem Hejnou a hráčovu myšlenku schválilo i vedení Arsenalu.

„Doufáme, že to bude fungovat i jako lákadlo pro fanoušky. Sám jsem zvědavý, kolik jich dorazí," říká kapitán týmu Jan Broschinský. „Celá kabina vzala pomoc Láďovi velmi kladně a věříme, že mu finanční pomoc opravdu pomůže."

Utkání proti FK Kolín, které začíná v neděli v 16.30 hodin na Městském stadionu, slibuje parádní fotbalovou podívanou.

Oba týmy na jaře ještě neprohrály. Kolín v minulém kole rozstřílel Králův Dvůr 6:1, a to mu pomohlo k vyhoupnutí do čela tabulky. Lípa jde do souboje ze čtvrtého místa, což je před 22. kolem nejlepší umístění klubu za několik posledních let.

Může za to nádor nebo parazit?

Česká Lípa - Lékaři si před lety mysleli, že Láďovy problémy způsobuje nádor na mozku. „Do tří měsíců zemře. Vemte si ho domů, ať neumírá v nemocnici," řekli jeho rodičům. Od té doby uplynulo mnoho let.

Z malého chlapce Ládi, který už neměl žít, se stal mladý pětadvacetiletý muž. Problémy, které měl, mu ale zůstaly. Záhadná nemoc mu způsobuje obrovské otoky nohou a ty mu znemožňují jakýkoliv pohyb. Láďa má navíc problémy s dýcháním. Bez přístroje se dusí a mívá záchvaty podobné těm, jaké mívají epileptici.

Lékaři, kteří mu diagnostikovali nádor na mozku teď, tvrdí, že nádor ustoupil. Další míní, že kdyby Láďa nějaký měl, už by tu dávno nebyl. Jiný lékařský názor tvrdí, že Láďu napadl parazit vlasovec, jenže další odborné kapacity s tím nesouhlasí.

Láďa Hasmanda zná velmi dobře celou řadu nemocnic po celé republice. Jenže nikde mu zatím nedokázali pomoci. „V Brně mu brali vzorek z jeho otoku. Ten pak splaskl, ale záhy znovu natekl a teď je to ten největší otok, který Láďa má," popisuje úskalí léčby Ladislav Hasmanda starší, Láďův táta. Jeho žena, Láďova maminka, navíc kvůli postupující cukrovce přišla téměř úplně o zrak a v těchto dnech leží v nemocnici se zlomenou nohou.

Láďova léčba je finančně hodně náročná a rodinu hodně vyčerpává. Hasmandovi pomoc uvítají. Krok fotbalistů je potěšil.

Pomoc pro Láďu Chcete-li napodobit fotbalisty českolipského Arsenalu a Láďovi finančně pomoci, můžete posílat své příspěvky na účet rodiny: 184071742/0600. Veškerá finanční pomoc půjde na úhradu léčby a zejména pořízení drahých pomůcek a léků, kterých Láďa musí užívat velké množstv