Ještě na jaře hráli krajský přebor, v sobotu odpoledne ale vydatně potrápili v 1. kole Poháru České pošty i druholigového soupeře. Fotbalisté Nového Boru si pořádně zvedli sebevědomí, s favorizovaným FK Varnsdorf prohráli 0:1. K remíze, která by znamenala penaltový rozstřel, jim přitom chybělo asi jen víc štěstí.

Na to, že se favorit z Varnsdorfu bude bát o postup, to ale zpočátku nevypadalo. Už ve 3. minutě museli domácí, kteří kvůli administrativním průtahům nemohli využít svou letní posilu ofenzivního záložníka Kopeckého, v tísni zahrát malou domů a gólman Blumentritt nešťastně odkopl balon přímo na nohy varnsdorfského Macha. Ten se s ničím nepáral a vyslal bleskovou pumelici, kterou zastavila tyč domácí branky. Byla to taková rána, že nebylo jasné, jestli to víc otřáslo brankovou konstrukcí nebo optimismem domácích diváků.

Fotbalisté Varnsdorfu si v první půli nevytvářeli žádné nebezpečné šance ze hry. Pokud hrozili, bylo to především ze standardek. A jedna z nich rozhodla celý zápas. Ve 12. minutě se k jejímu zahrání postavil Radim Breite, někdejší hráč Arsenalu Česká Lípa, a přesnou přízemní střelou z asi 17 metrů k levé tyči poslal Varnsdorf do vedení.

Domácí tahle celkem rychlá rána naštěstí nedostala do kolen a několikrát pěkně provětrávali varnsdorfskou obranu. Novoborský Šulc dvakrát po sobě poslal z pravé strany pěkné centry před branku. Míčům chyběla větší přesnost, ale bylo vidět, že i tak to nadělalo v obraně Varnsdorfu velké starosti. V 18. minutě se zase sympaticky probíjel forvard Červeňák, ale proti mnohem vyšším a mohutnějším zadákům druholigisty neměl šanci. O podobný průnik se později snažil i Demke, ale i jeho obrana zastavila.

Poplach museli domácí vyhlásit v 22. minutě, když si míč k přímému kopu stavěl opět Breite, ale tentokrát z podobné vzdálenosti pálil úplně mimo. A v 29. minutě přišly možná zlomové okamžiky zápasu. Varnsdorf zahrával dva rohové kopy po sobě, takže skoro všichni hostující hráči byli ve vápně domácích. Po druhém rohu pálil z dálky nebezpečně Cana, jenže míč se po jeho ráně dostal na nohy domácím fotbalistům a ti předvedli přímo učebnicový bleskový protiútok. Červeňák, Vlk a Kubeš najednou vylítli a v jedné linii se raketově řítili na jediného obránce a gólmana Varnsdorfu.

Zakončení vyšlo na Červeňáka, kterému se ale pod nohy vrhnul gólman Kovář a ve snaze zahrát míč poslal domácího útočníka k zemi. Sudí neváhal penalta. K jejímu zahrání se postavil kanonýr Suněk, gólman Kovář ale napravil svoji chybu: vystihnul stranu a i když Suněk penaltu nekopnul špatně, vyrovnání na 1:1 se díky parádnímu zákroku Kováře nekonalo.

Těsně před půlí ještě zahrozili varnsdorfští Mach s Martanem, kteří se v úniku probíjeli před bránu a domácí obránce ve snaze sebrat jim míč ho nešťastně namířil na vlastní bránu, Blumentritt byl ale dobře postavený.

Druhá půle už tak kvalitní a pohledný fotbal, jaký byl vidět před poločasem, nepřinesla. Oba týmy na jednu stranu svazovala obava neudělat chybu, na druhou stranu obě mužstva stále měla o co hrát. Varnsdorf chtěl pojistit výsledek, na novoborských hráčích zase bylo vidět, že vycítili, jak se hosté bojí o postup, a nedali jim vydechnout.

K vidění byla ještě jedna penalta, tentokrát nařízená proti domácím. A opět skončila famózním zákrokem gólmana. Pokud by gól ze standardky ve 12. minutě šel na vrub gólmana Blumentritta, protože si špatně postavil zeď, pak novoborský gólman ve zbytku utkání chybu víc než odčinil. Penaltu, tentokrát kopnutou na levou stranu, lapil parádně. A jeden famózní zákrok přidal ještě v 86. minutě, když se vytáhl proti nebezpečné střele střídajícího Volfa.

V závěru zápasu se zranil domácí Vlk, jenže Novoborští už měli na střídačce jen gólmany Meiera a Szaba. Takže aby domácí, jež se nadechovali k poslednímu pokusu o zteč, nehráli zbytečně o deseti, poslal trenér Kubáň do útoku jinak gólmana Meiera. Pro něj mělo utkání i když nastoupil až v samém konci zvláštní náboj, neboť působí také jako trenér brankářů u mládežnických týmů Varnsdorfu. Na hřišti tak byli v jednu chvíli 3 gólmani, ani tahle kuriozita už ale na výsledku nic nezměnila.

Do 2. kola Poháru České pošty postupuje Varnsdorf. A o právo vyzvat k souboji úřadujícího mistra Slovan Liberec se „porve" s Č. Lípou.

Hlas po utkání

Trenér Nového Boru František Kubáň: „Kromě Kopeckého nám chyběl i Müller a Vávra, který je zraněný. Chtěli jsme se hlavně vyvarovat toho, abychom v první půli dostali dva tři rychlé góly a bylo po zápasu. Tomu jsme proto přizpůsobili i rozestavení, hráli jsme na pět obránců a doufali, že uhrajeme v první půli přijatelný výsledek, nejlépe 0:0. V první půli se nám podařilo zahrozit z brejků, měli jsme penaltu, ve druhém poločase nám už ale odcházely síly a aktivní směrem dopředu už jsme tolik nebyli. Hosté měli určitě míč častěji v držení, ale kromě standardek si vlastně žádné nebezpečné vyložené šance nevytvořili. S naší předvedenou hrou musím být spokojený, dokázali jsme konkurovat týmu jako je Varnsdorf."

N. Bor - Varnsdorf 0:1 (0:1)

Branka: 12. Breite. ŽK 4:1. Rozhodčí Bílek Kříž, Novák. Diváků 250.

FC Nový Bor: Blumentritt - Bartoš (71. Brož), Svoboda, Šulc, Lebruška, Kubeš Suněk (59. Stromecký), Vlk (90. Meier), Švec, Demke Červeňák. Trenér Fr. Kubáň.

FK Varnsdorf: Kovář - Breite,  Zieris, Pimpara, Cana Martan (46. Hikspoors), Mach, Dobrovolný (66. Daníček), Tvaroha Rudnytsky (55. Volf), Schubert. Trenér Zd. Frťala.


Autor: Michael POLÁK