Dvakrát vedli, ale přesto na historické první vítězství v derby v Liberci nedosáhli. Sobotní utkání 15. kola 1. ligy skončilo nerozhodně 2:2 a oba trenéři se po zápase shodli, že remíza je asi zasloužená. Liberec sice chtěl vyhrát, ale nakonec plichtu bral. Jablonec zase slavil stý ligový gól Davida Lafaty, který se tím dostal do Klubu ligových kanonýrů.

Utkání, zejména v druhém poločase, splnilo předpoklady o útočném fotbalu, zápas se musel příznivcům na stadionu U Nisy i u televizních obrazovek líbit. Bohužel měl neodpovídající kulisu, fanoušků do ochozů zamířilo málo.

Skóre v poněkud opatrnějším prvním poločase otevřel v 37. minutě Lafata poté, co Piták vystihl libereckou rozehrávku. Lafata nejprve trefil břevno a poté vrátil odražený míč do sítě. Stal se tím šedesátým členem Klubu ligových kanonýrů.

Šest minut po přestávce domácí Rabušic vyrovnal, ale za šest dalších minut dostal M. Jarolím hosty znovu do vedení. Domácí Štajner však potřeboval jen dalších sedm minut, aby po hrubce Pavlíka a nahrávce Breznaníka podruhé skóre srovnal a oba celky se tak o body podělily.

Liberecký trenér Jaroslav Šilhavý si úrovně zápasu hodně považoval. Ani se nezdálo, že by jej první ztráta po pěti předchozích výhrách příliš mrzela. „Byl to hodně atraktivní zápas, lidi se museli bavit. Doma jsme ztratili body, ale Jablonec byl ve finální fázi asi nebezpečnější než my. V prvním poločase jsme to soupeři usnadnili i několika zbytečnými chybami. Třeba po té Váchově dal Lafata vedoucí branku,“ připomněl Šilhavý, který ale Váchu také chválil za to, že se podílel na první brance Liberce.

Šilhavý prý zápas nebral tak, že Liberec může snížit náskok vedoucí Sparty po její páteční remíze s Duklou na čtyři body. „Spíš bych to bral tak, že jsme udrželi čtyřbodový náskok nad Jabloncem,“ řekl s úsměvem.

Trenér hostů František Komňacký rovněž konstatoval, že nerozhodný výsledek severočeskému derby sluší. „Možná jsme tajně doufali, že máme větší šanci tady vyhrát než kdy jindy. I proto, že jsme dvakrát vedli. Ale to bychom se nesměli dopouštět takových nevynucených chyb,“ řekl Komňacký. Litoval hlavně kiksu Pavlíka, po jehož zaváhání Štajner vstřelil gól na konečných 2:2. „Byla to vražda za bílého dne. Takovou chybu si stoper dovolit nemůže, už dlouho jsem nic takového neviděl. Sám to dobře ví, v kabině sedí s hlavou v klíně.“

Oba trenéři ocenili Lafatu, že dosáhl ve třiceti letech stovky ligových branek. „Gratuluju mu, ale vnitřně jsem si přál, abychom aspoň vyhráli, kdyby skóroval. Nedá se nic dělat, i tak mu přeju spoustu dalších gólů,“ prohlásil Šilhavý. Komňacký tvrdil, že Lafata má na to, aby se přiblížil Horstu Sieglovi, se 176 brankami nejlepšímu střelci historie české ligy. „Kdyby mu to tam padalo jako teď, povést by se to třeba mohlo. Otázka je, jestli nedostane nabídku ze zahraničí, což se nedá vyloučit,“ dodal Komňacký.

S využitím ČTK