Historie fotbalového klubu se v České Lípě psala už od roku 1927, do té doby ve městě působily jen německé týmy. Fotbal se hrál na hřišti u nádraží, v padesátých letech byl domovem Spartaku i Lokomotivy.

Po zasypání zbytků ramene řeky Ploučnice se začalo s budováním městského stadionu. Cílem bylo vytvořit podmínky pro spartakiádní cvičení, do kterého se zapojovaly masy lidí. Pochopitelně se počítalo i s fotbalisty a atlety. Stadion s travnatým hřištěm a škvárovým atletickým oválem byl postavený především v rámci akcí „Z".

Slavnostně otevřený byl 16. srpna 1959, Spartak Tatra Česká Lípa porazil Slovan Hrádek 5:1. A 29. října téhož roku sehrála Lokomotiva Česká Lípa přátelský zápas s reprezentací Československa. U Ploučnice se představil i Josef Masopust, reprezentační výběr vyhrál 7:1.

O rok později nový stadion prověřila spartakiáda. Konala se 14. června 1960, v akci bylo 4 500 cvičenců! A v roce 1965 už bylo cvičenců 5 200, zaplněné hlediště bylo tehdy samozřejmostí.

Zlatá éra českolipského fotbalu začala u Ploučnice postupem Vagónky do druhé nejvyšší soutěže, to se psal rok 1981. V roce 1985 se v České Lípě hraje pohárový duel, v němž domácí trápí mistrovskou Spartu. Pražany od blamáže před fanoušky přeplněnými ochozy (přes 4 tisíce diváků) zachrání až penaltový rozstřel.

| Video: Youtube

V roce 1986 Vagónka končí ve II. lize na skvělém čtvrtém místě, víc gólů v tomto ročníku 1. NL vstřelila jen Zbrojovka Brno a Sigma Olomouc, jíž vedl Karel Brückner.

Korupční aféra v roce 1987 posílá Českou Lípu o soutěž níže, do II. ligy se klub vrátil až po devíti letech. To už se díky sponzorovi jmenuje 1. FC Brümmer Česká Lípa a má spoustu ambicí.

Na konci tisíciletí ale přichází krach a pád do krajských soutěží. Od roku 2008 se klub jmenuje Arsenal, v současné době hraje divizi a sní o návratu slavných starých časů. Zároveň Českolipští touží po důstojnějším prostředí a vyhlíží avizovanou rekonstrukci.