Není to poprvé, co českolipský fotbal "krachuje". V roce 1998 se majoritním vlastníkem klubu stalo město Česká Lípa. V následujícím roce, tři dny před zahájením soutěže, odvolalo A-tým z ČFL. Následkem byl prakticky konec kopané dospělých, protože mužstvo kvůli odhlášení nemohlo startovat.

O AKTUÁLNÍ SITUACI ČTĚTE ZDE: Konec Arsenalu v Čechách. Fotbal u Ploučnice teď hraje o všechno

Připomeňme si nejvýznamnější momenty z historie českolipského klubu.

Jak šel čas…

1927 - Historie fotbalového klubu v České Lípě se začala psát v roce 1927 (do té doby tu působí německé fotbalové kluby). Tehdejší klub nesl název ČSSK. Jeho účinkování však do roku 1945 není historicky zachováno.

1945 - První utkání bylo sehráno na upraveném hřišti u nádraží 23. května s jedenáctkou osvobozené jednotky a následná odveta pak 3. června.

- Na konci ročníku 1945/46 mužstvo spadlo z I. B třídy hlavně díky administrativní chybě v přestupech hráčů, kdy byla všechna podzimní utkání kontumována ve prospěch soupeřů.

1946/47 - Tým triumfoval v I. B třídě a vrátil se zpět do I. A třídy.

1950 - Českolipští fotbalisté se stali krajskými přeborníky. 50. léta jako trenér začíná v České Lípě pozdější veleúspěšný lodivod reprezentace a trenér mistrů Evropy Václav Ježek.

- Následně vznikly dva fotbalové kluby, Spartak a Lokomotiva Česká Lípa, přičemž oba hrály svá domácí utkání na stadionu u nádraží.

1958 - Na konci jara 1958 postoupila Lokomotiva do divize, Spartak naopak sestoupil do I. B třídy.

1958/59 - Spartak vyhrál I. B třídu, Lokotka skončila v divizi 5. a dorostenci Loko se dostali do ligy.

1959 - otevírá se stadion u Ploučnice - první utkání se odehrálo 16. srpna, kdy Spartak v rámci I. A třídy hostil Slovan Hrádek nad Nisou. 29. října se Lokomotivka utkala s reprezentanty ČSR v čele s Masopustem (7:1 pro reprezentaci).

1960/61 - A-mužstvo Spojených závodů Česká Lípa hrálo kraj, druhý tým I. A třídu.

1965/66 - Českolipská Spoza se opět dostala do divize, v dalších dvou ročnících pak hrála přebor severočeské oblasti, ale následně znovu postoupila do divize.

1969/70 - Spoza hrála divizi, na konci ročníku 71/72 opět spadla do krajského přeboru.

1975 - Spojené závody Česká Lípa se rozdělily na Vagónku a Nářadí.

1976/77  - Na konci ročníku Vagónka postoupila do divize, také dorost zvítězil v krajském přeboru ročníku, když v předešlém ročníku postupoval z I. A třídy.

1981 - Vagónka Česká Lípa postupuje do 1. národní ligy, začíná zlatá éra českolipského fotbalu

SRPEN 1985. Vagónka hrála pohár s úřadujícím mistrem ligy - Spartou Praha.1985 - Na stadionu u Ploučnice se hraje památné pohárové utkání se Spartou Praha, ve kterém domácí padli až po pokutových kopech (celý článek z tehdejšího Nástupu níže).

1986 - 4. místo v 1. národní lize, historicky nejlepší umístění českolipského fotbalu, víc gólů v tomto ročníku 1. NL vstřelila jen Zbrojovka Brno a Sigma Olomouc, vedená Karlem Brücknerem.

1987 - Účinkování v 1. národní lize končí korupční aférou při zápase s VOKD Poruba. Vagónka je „sesazena" do 2. národní ligy (dnešní ČFL).

1992/93 - Sestup do divize.

1994 - nejvýznamnější událost polistopadové éry klubu: přichází „legendární" sponzor Jaroslav Brümmer, vzniká 1. FC Brümmer Česká Lípa.

1996 - klub se po 9 letech vrací do 2.ligy, jde o úřední (nikoliv sportovní) postup na uvolněné místo po odstoupení Chebu z 1. ligy

1998 - Mecenáš Brümmer v klubu skončil, majoritním vlastníkem se stalo město Česká Lípa, jednatelem byl starosta Pazourek a klub dostal nový název - 1. FC Česká Lípa, s. r. o.

1999 - Sestup z 2.ligy, tři dny před začátkem nového ročníku město oznamuje, že klub nepřihlásí ani do ČFL, mužstvo tak nemůže startovat v žádné soutěži a nastává první konec fotbalu v České Lípě.

2000  - Přichází zmrtvýchvstání. Sloučením celku FK JABE Česká Lípa s Velkou Bukovinou vznikl tým FK Česká Lípa, který začínal v I. B třídě a každý rok postupuje až do krajského přeboru.

2002/2003 - Postup do divize, následný rok opět sestup do kraje.

2008 - Postup do divize. Do klubu přichází Jiří Jakoubek a jeho firma Jakub. Klub dostal nové jméno – Arsenal Česká Lípa.

2009 - Triumf v divizi a postup do ČFL, kterou mužstvo hrálo dodnes.

2012 – Začaly spory s vedením města Česká Lípa o podpoře dospělého fotbalu. Arsenal přišel o 1,7 milionu korun, které mu zajišťovala předchozí dohoda mezi klubem a městem.

- Arsenal rozpustil svůj B-tým, který v sezoně 2011/2012 skončil na posledním místě krajského přeboru.

PANEČKU, TO BYL FOTBAL: Vagónka téměř vyřadila Spartu VAGÓNKA – SPARTA PRAHA 1:1 (2:2, 2:3) Tak tohle ještě českolipský stadión u Ploučnice nezažil. Už se tu hrálo hodně dramat o postup i sestup či záchranu, ale aby kralující mistr ligy byl téměř na kolenou a našel spasení vlastně v umění našeho současného nejlepšího fotbalisty Jana Bergera, tak to tu ještě nebylo. I ti nejnáročnější fandové a diváci tleskali vagonářům, protože vždy dokázali doslova vstát z mrtvých a pořádně sparťany prohnat. A tak na úvod poznamenejme, že současná forma Čs. poháru je přitažlivá a táhne do ochozů diváky. Outsideři se chtějí vytáhnout, a tak trpaslíci se mění v obry a obři musí zase svou velikost dokazovat, a né vždy se jim to daří. Nedařilo se to v České Lípě ani Spartě, která začala velice sebevědomě a navíc jí uklidnila vedoucí branka Calty v 18. minutě. Ovšem přišlo vyrovnání z kopačky Čermáka a mistr byl rázem beránkem a docela bezradným. Bylo pořád nač se dívat, domácí se překonávali a dotáhli úvodních devadesát minut na 1:1. Prodloužení přineslo opět drama. Které nerozhodla branka Denka, protože Kouřil vyrovnal. Spartě získal opět vedení Griga, ale domácí opět kontrovali – po centru Kouřila Puhlovský - 3:3. Došlo na penalty, čímž drama vrcholilo. Domácí Čermák nedal, ale Chovanec také ne – 0:0. Pak ani Kurej nepřekonal Stejskala, což ale Bielik v případě Zlámala ani – 0:1. Pinter i Calta byli úspěšní – 1:2, pak Kouřil vyrovnal na 2:2, ale domácí Kabyl byl opět neúspěšný. A tak konečnou jistotu dal Spartě Berger, penaltu proměnil a mistr v České Lípě postoupil až na penalty 3:2. Rozhodně k senzaci byl krůček. A tak zaznamenejme hlas přítomného trenéra národního mužstva ČSSR J. Masopusta: „Sparta Vagónku podcenila. Tím, že nevyužila vedení, upadla do stereotypu a po vyrovnání nepochopitelně znervózněla. Vagónka se ukázala jako kompaktní a vyspělý celek a její hra se mi moc líbila. Bojovala, a to je ve fotbale cenné a důležité." Před 4 200 diváky řídil Pelíšek  (man) Nástup - srpen 1985