VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavní problém českého fotbalu vidím v rozpolcenosti celého fotbalového hnutí

Česká Lípa - rozhovor s Karlem Kapounem, předsedou okresního fotbalového svazu

25.7.2008
SDÍLEJ:

Karel KapounFoto: Deník/Vít Černý

Stojí v čele výkonného výboru českolipského fobalového svazu již třináct let. I proto jako jeden z mála funkcionářů zná fotbalové poměry, a to nejen v okresním či krajském měřítku, ale i na té nejvyšší úrovni, tedy na pražském ČMFS. „Ke zlepšení situace v našem fotbalu a názoru společnosti na něj, bohužel, nepřispěl ani výsledek naší reprezentace na EURU,“ říká v rozhovoru pro českolipský Deník ing. Karel Kapoun.

Je měsíc po skončení okresních fotbalových soutěží. Na úvod vám položím stejnou otázku, jako před časem Karlu Fischerovi: Jaká sezona to podle vás byla?
Podle mého názoru nebyla ničím výjimečná. Fotbal je krásná hra a je také hodně o emocích, takže se někdy stane, že někdo neunese příkoří ve hře a reaguje nestandardně. To se stalo například na podzim ve Skalici. Váš Deník o tom obšírně informoval, takže se k tomu již nechci vracet. Důležité je, že odpovědné komise OFS, zejména STK a disciplinární, dokázaly rychle, profesionálně a v duchu předpisů ČMFS rozhodnout. V každém soutěžním ročníku, stejně i v tom uplynulém, jsme řešili neoprávněné starty hráčů, nedostavení se k utkání, disciplinární prohřešky hráčů i rozhodčích a jiné záležitosti - prostě všední práce řídícího orgánu. Myslím si, že průběh uplynulého soutěžního ročníku můžeme považovat za obvyklý a celkem bezproblémový.

Před několika měsíci jste byl opět celkem jednohlasně zvolen předsedou okresního svazu, jímž jste již od roku 1995. S jakými předsevzetími vstupujete do nového funkčního období?
Předem bych chtěl ještě jednou poděkovat oddílům za důvěru, kterou daly nejen mně, ale i celému výkonnému výboru, jenž pracuje s drobnými obměnami již řadu let. Právě proto si vážím všech svých spolupracovníků ve výkonném výboru, že tak dlouho, nezištně a na úkor svého volného času vykonávají tuto funkci ve prospěch okresního fotbalu. A protože okresní soutěže jsou základním článkem fotbalového hnutí, cítíme všichni velkou odpovědnost za to, aby se struktura soutěží zachovala a jejich kvalita zlepšovala. Můžeme k tomu přispět zejména důsledným a odpovědným přístupem při řízení soutěží a maximální vstřícností vůči klubům. Tuto zásadu se snažíme naplňovat dlouhodobě a snad se nám to i daří.

Je podle vás něco, co by se dalo v okresním fotbale zlepšit? Proč například ubývají mládežnická družstva?
Myslím si, že za několik posledních let se hodně udělalo především ve zlepšení prostředí a zázemí, ve kterém se soutěže hrají. Dnes si již těžko někdo vzpomene na prašné a neupravené škvárové hrací plochy ve Starých Splavech, na Lokomotivě v České Lípě, v Kamenickém Šenově a jinde. Místo nich jsou zde krásné travnaté plochy i slušné vybavení kabin. Za vším tím zlepšením je obrovský kus práce funkcinářů a hráčů jednotlivých oddílů. Jistě, ne všude se to již podařilo, a tak je pořád co zlepšovat. Každý oddíl se snaží vylepšovat své zázemí také proto, aby jeho mládežnická družstva měla co nejlepší podmínky pro trénink i mistrovská utkání a současně aby nalákal další mládež k sobě a zabezpečil tak svou budoucnost. Současný demografický vývoj naší společnosti signalizuje významný úbytek dětí, a tak jen zachování současné struktury a počtu mládežnických družstev si vyžádá obrovské úsilí oddílů v konkurenčním souboji s ostatními sporty a lákadly současného životního stylu. Vytvoření kvalitních podmínek pro fotbal se dnes jeví pro kluby jako věcí zásadní, protože nelze neustále spoléhat na obrovskou popularitu fotbalu jako společenského fenoménu.

Máte nějaký recept, jak toto napravit?
Jak se říká: „Vše začíná a končí u peněz!“ Bohužel, finanční dotace z ČSTV a ČMFS nejsou tak velké, aby významně pomohly řešit hospodaření jednotlivých fotbalových klubů, takže hrozně moc záleží na funkcionářích klubů, jak a kolik finančních prostředků se jim podaří zajistit. Jedna věc je tedy vybudování kvalitního zázemí, ale neméně důležitá je výchova a vedení mládežnických družstev. A zde máme asi největší rezervy, protože najít k mládežnickým týmům kvalitní a obětavé trenéry a vedoucí je stále obtížnější. Spoléhat na to, že se vždy najde někdo z rodičů, který se tohoto úkolu zhostí, se dá tak ještě v nejmladších kategoriích. Ve starších žácích a dorostu se toto již skoro nedaří, nehledě na to, že je nutné mít již určitou trenérskou kvalifikaci. Možnost alespoň částečného finančního ohodnocení trenérů pracujících s mládeží vidím v současné době jako velký problém, který by stál za to, aby se jím důsledně zabývaly vrcholné fotbalové orgány. Někde se daří tyto věci zajistit dobrou spoluprací s obcí, ale zde opět záleží na schopnostech funkcionářů, jak dokáží přesvědčit vedení obce o potřebnosti směřovat veřejné finance právě do podpory fotbalu.

Na posledním losovacím aktivu okresních soutěží jste nastínil, že situace na ČMFS po nevydařeném Euru není zrovna ideální. Kde je podle vás hlavní problém?
Hlavní problém českého fotbalu vidím v rozpolcenosti celého fotbalového hnutí. Mimořádnou valnou hromadou ČMFS v roce 2006 bylo velmi těsně zvoleno současné vedení svazu. Od této doby nedošlo k žádnému názorovému sblížení, ale naopak k vyhrocení vztahů, jmenujme například odvolání místopředsedy VV pana Kubíčka z VV ČMFS , rozpory VV s odvolací a revizní komisí, vztah k osobnosti českého fotbalu Ivanu Haškovi. Klíčovou záležitostí jsou Stanovy ČMFS, jejichž novela se připravuje již 2 roky a měla by vyřešit zejména otázku mechanismu volby předsedy ČMFS, od kterého se vše další potřebné bude odvíjet. Celé fotbalové hnutí se nyní upíná k mimořádné valné hromadě o stanovách, jež by měla být koncem roku, a k řádné valné hromadě na jaře 2009. Ke zlepšení situace v našem fotbalu a názoru společnosti na něj, bohužel, nepřispěl ani výsledek naší reprezentace na EURU 2008 a ani kostrbaté hledání trenéra českého reprezentačního A–týmu.

Zastáváte hned několik vysokých funkcí (předseda OFS, místostarosta města Doks, člen VV LKFS v Liberci, kandidát do Senátu aj.) a k tomu se ještě občas postavíte na hřiště jako okresní rozhodčí. Berete funkci arbitra jen jako relaxaci, nebo proto, že stále chcete mít přehled o realitě poměrů v okresním fotbale?
Funkci rozhodčího vykonávám již 30 let a z toho poslední roky již jen v okresních soutěžích. Funkce rozhodčího se nikdy nedá pojmout jako relaxace, protože jestliže chcete odevzdat poctivý výkon, musíte se plně soustředit i v utkání mladších žáků. To mi jistě mí kolegové rozhodčí plně potvrdí. Přiznávám však, že při svém současném sedavém zaměstnání jsem rád, že se mohu trochu proběhnout na čistém vzduchu a psychicky se odreagovat. Samozřejmě, že při delegování na utkání také hovořím s funkcionáři, hráči i diváky o jejich problémech v oddílech a názorech na dění ve fotbale i ve společnosti.

Co vás v poslední dnech a týdnech nejvíc zaskočilo a co naopak nejvíc potěšilo?
Bavíme se o fotbalu, takže při odpovědi u něj zůstanu. Protože při všech těch funkcích, které jste vyjmenoval, a je jich bohužel ještě více, mi to nestačí a pomáhám na úkor své rodiny, které bych chtěl tímto poděkovat, ve fotbalovém oddíle v Doksech. Nejprve mne zaskočil závěr krajských soutěží dospělých z toho hlediska, kolik oddílů po ukončení soutěží přehodnotilo své možnosti a odhlašovalo svá mužstva ze soutěží. Následně jsem byl potěšen tím, že naše A–mužstvo, které urputně bojovalo v I. B třídě o co nejlepší výsledek až do posledního kola, se nakonec nečekaně z 2. místa vyhouplo do I.A třídy. Z toho jsem měl opravdovou radost.

Autor: Radek Valenta

25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 50 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu Vedoucí oddělení membrán. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost MemBrain s.r.o. je součástí skupiny MEGA, předního světového dodavatele membránových technologií, a je odpovědnou za výzkum a vývoj nových technologií. Do svého teamu hledáme vhodného kandidáta na pozici Vedoucí oddělení membrán. , Náplň práce:, -Podílí se na stanovení směrů programů VaV v rámci zaměření aktivit oddělení, -Organizuje a podílí se na realizaci VaV programů společnosti, -Podílí se na realizaci zákaznických zakázek v rámci jednotlivých projektů, -Vede podřízené zaměstnance a zabezpečuje věcnou a ekonomickou efektivnost svěřeného oddělení , -Odpovídá za dosažení požadovaných výstupů VaV činnosti dle zadání, harmonogramu a rozpočtu , -Vypracovává podklady pro plány činností za své oddělení , -Hodnotí práci svých podřízených zaměstnanců , -Zajišťuje koordinaci prací uvnitř oddělení , -V rozsahu své působnosti jedná jménem společnosti , -Zajišťuje administrativní chod oddělení , -Zajišťuje interní, popř. externí prezentaci výsledků oddělení , -V rámci svého týmu sestavuje kariérní plány pro vybrané jednotlivce , -Aktivně spolupracuje s ostatními středisky společnosti a mateřskou společností MEGA a.s. , Požadujeme:, -VŠ vzdělání technického či chemického zaměření , -Schopnost řídící práce, přirozená autorita a respekt ke kolegům, -Aktivní přístup při řešení problémů, schopnost plánování a organizování práce, -Schopnost motivace podřízených, logického a analytického myšlení, -Anglický jazyk na úrovni vedení obchodních jednání, další světové jazyky zejména RJ výhodou, -Znalost práce na základním aplikačním SW, -Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející ryze české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, doplňování odborných a jazykových dovedností, -Příjemné pracovní prostředí, moderní vybavení, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon i k soukromým účelům, odměny k pracovním a život. jubileím, služební byty., Místo výkonu práce: Stráž pod Ralskem , Termín nástupu: dle dohody, Pokud Vás naše nabídka zaujala, zašlete nám Váš životopis včetně motivačního dopisu na kariera@membrain.cz, kontaktní osoba paní Lenka Košatová.. Pracoviště: Membrain, s. r. o., Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Lenka Košatová, kariera@membrain.cz.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 21 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň, -Provádění odborných prací na vyhrazeném elektrickém zařízení a hromosvodech, -Práce při zjišťování a odstraňování závad, -Kontroly, revize a opravy elektrického ručního nářadí a spotřebičů, -Obsluha energetických zařízení, Nabízíme, -Zázemí silné nadnárodní společnosti, -Jistotu a stabilitu velké firmy, -Nadstandardní zaměstnanecké výhody vyplývající z kolektivní smlouvy, -Možnost dalšího profesního vzdělávání , Požadujeme, -Vyučen nebo SŠ - obor elektro , -Vyhláška 50/78 Sb. - minimálně paragraf 6, -Řidičský průkaz skupiny B, -Práce na PC výhodou, -Praktické myšlení, samostatnost, preciznost a přesnost, schopnost přijmout odpovědnost, Nabízíme:Stravenky, dovolená nad rámec ZP, vzdělávací kurzy, penzijní připojištění, První kontakt emailem!. Pracoviště: Severočeské vodovody a kanalizace, a. s.- 001, Újezd, č.p. 1400, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dagmar Machová, +420 417 808 396.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o prodej pekařských a cukrářských výrobků. , Vyučení v oboru prodavačka nebo praxe v potravinářství a obchodu výhodou., Ranní směna 5:00 - 13:30, odpolední 11:30 - 19:00, SO + NE služby dle rozpisu., První kontakt telefonicky nebo emailem! Nedostavovat se na provozovnu., Pozice je vhodná i pro OZP.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa - kantýna nemocnice s poliklinikou, Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Paličková, +420 606 682 186(vdoběod8:00-15:00hod).

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 19 800 Kč

Fakturanti Fakturant/ka - absolventi vítáni. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máte zájem pracovat na ekonomickém úseku významné mezinárodní rodinné společnosti? Baví Vás čísla? Pro pobočku EWALS CARGO CARE v České Lípě hledáme vhodného kandidáta / kandidátku do pozice FAKTURANT., Požadujeme: ÚSO, obchodního, respektive ekonomického zaměření výhodou, absolventi vítáni, znalost DPH problematiky výhodou, znalost Aj alespoň na úrovni A2 (mírně pokročilý), dobrou znalost MS Office, velmi dobré komunikační schopnosti, schopnost týmové spolupráce, smysl pro pečlivost a přesnost, zodpovědnost, samostatnost a loajalita., Nabízíme: možnost profesního uplatnění a růstu ve stabilní a silné nadnárodní společnosti, zajímavou práci s vlastní odpovědností, motivační mzdové hodnocení, profesionální, spolehlivý a stabilní pracovní kolektiv. Nástup od 09/18, respektive dle dohody., Benefity: Stravenky, benefitní portál Cafeterie, příspěvky na sport, kulturu nebo cestování, 5 týdnů dovolené, příspěvky na pojištění, firemní společenské akce, bonusy k hrubé mzdě, roční bonus na konci roku, Pozice je vhodná pro absolventy!, První kontakt emailem!. Pracoviště: Ewals cargo care, spol. s r. o. - 001, Děčínská, č.p. 1762, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Jana Materna, +420 487 883 379.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Futsalistky vstoupily do soutěže

Futsalistky vstoupily do soutěže

Naděje Lokomotivy Jan Fabini.

Fabíni opět stanul na stupních vítězů

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
20.7.2018

To je celý Kohák. Sebral pohár a označil se za atomovou bombu

Chrlil ze sebe vtípky na adresu ostatních, ale i na sebe – tohle prostě bavič Jakub Kohák umí. Také proto si ho vedení Středočeského krajského fotbalového svazu hýčká a zve ho na každou větší akci. Naposledy ve čtvrtek, s úsměvnou nabubřelostí, převzal Kohák pohár pro vítěze krajského přeboru – FK Posázavan Poříčí nad Sázavou.

19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
dnes 08:29

Někdejší penaltový mág Poštulka: Na Hradec nedám dopustit

Má šest titulů se Spartou, zažil velké bitvy v evropských pohárech, připsal si sedm startů za reprezentační áčko a je členem Klubu ligových brankářů. Tomáš Poštulka nicméně řadí v bohaté fotbalové kariéře stejně vysoko i povedenou etapu v Hradci Králové.

dnes 05:28

Generální ředitel Fortuny David Vaněk: Máme zájem o férový fotbal

/ROZHOVOR/ Hraje fotbal, kouká na fotbal a pro zpestření si vsadí na fotbal. Aby ne: David Vaněk je generálním ředitelem Fortuny. Právě 43letý byznysmen stál za myšlenkou spojit jméno této společnosti s tuzemským sportem číslo 1.

Českolipský veterán František Just se vrátil z MS v Las Vegas bez úspěchu

Česká Lípa - Mistrovství světa veteránů ve stolním tenise se uskutečnilo v USA ve městě Las Vegas, kde se mezi 4 048 účastníky z 90 zemí celého světa představil i zástupce českolipské Lokomotivy a zároveň dlouholetý reprezentant veteránů České republiky František Just.

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

Po českých pažitech se v nejbližší době nezačnou prohánět pouze hráči první nebo druhé ligy. Zkraje srpna totiž startují i divizní fotbalové soutěže – je jich klasicky pět, představí se v nich celkem osmdesát mužstev a hrát se bude o pět vstupenek do České, respektive Moravskoslezské fotbalové ligy. První kola fanoušky přilákají už 4., respektive 11. srpna dopoledne.

Radim Truksa: Loňská sezona se nesmí opakovat

/ROZHOVOR/ Fotbalový trenér Radim Truksa připravuje FK Čáslav na další divizní sezonu. Sám by si ještě rád kopnul do balonu za Vrdy v I. B třídě, ale jak sám řekl, jen proti některým soupeřům.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
2. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
3. FC Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
4. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
5. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
6. FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
7. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
8. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
10. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
11. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT