Dvě okresní derby byla na programu v úvodním jarním kole krajské fotbalové I. B třídy. Stráž pod Ralskem si poradila s českolipskou Lokomotivou a Staré Splavy padly doma s Bukovany (1:3, podobnosti přinesme zítra). Cenné tři body získala Horní Police nad Novou Vsí, stejně jako Jablonné v duelu s Raspenavou. S bezrankovou remízou odjela Dubice z Rynoltic.

Rynoltice - Dubice 0:0

Dubice si v prvním poločase vytvořila několik gólových příležitostí, ale šance Pětiokého, Ráliše, Dutky, Kulhy, Bárty ani přímý kop Hájka gólem neskončily. Na druhé straně se vyznamenal nestárnoucí Hruška, když kryl samostatný nájezd domácích a nebezpečnou střelu Kotka výborně zlikvidoval a vyrazil na rohový kop.

Ve druhé půli měli opticky navrch domácí hráči, když si nebezpečné šance před dubickou brankou vytvářeli především centrovanými míči. Hruška i obránci však pracovali na výbornou. Domácí beci si potom zvlášť museli dávat pozor v útoku na skvěle hrajícího Bártu. Pět minut před koncem kryl Hruška nebezpečný přímý kop.

V poslední minutě zahrávala Dubice roh, který domácí odvrátili pouze před šestnáctku, kam si naběhl Podrazil a jeho bomba prosvištěla jen pár centimetrů od domácí svatyně, a tak duel skončil spravedlivou remízou.

Rozhodčí: Mikule, ŽK: 0:1. Diváků: 50. Sestava Dubice: Hruška - Pětioký, Proch (German), Škach, Podrazil Gorol, Hájek, Ráliš, Kulha M. Bárta, Dutka .

Stráž pod Ralskem - Loko Česká Lípa 4:0 (0:0)

První poločas vyzněl jednoznačně pro hostitele, jenže v koncovce se trápili, a tak je Lokomotiva ve 32. minutě málem potrestala, jenže gólman Mrázek parádní robinzonádou svůj tým podržel.

Ve druhém půli rozhodlo o výsledku pět minut. V 53. přesně hlavičkoval nový kapitán Lebduška, který v 55. využil přesnou přihrávku od R. Věcheta (2:0) a v 58. zahrál Roll trestný kop přesně k tyči 3:0. O nejhezčí gól zápasu se postaral Čonka, jenž z TK vymetl šibenici.

Stráž: Mrázek - Augusta (Oniščenko), Wurdák, Synek, T. věchet (Olbrich), Čonka, Moravčík, K. Cerman (Šimon), Lebduška, Roll, R. Věchet.

Vedoucí Stráž pod Ralskem porazila tým Loko Česká Lípa 4:0.

Horní Police - Nová Ves 2:1 (2:0)

Domácí předvedli smrtící zakončení již v 8. minutě, kdy se hlavou prosadil Kubaš. Pak byl dvakrát před brankou hostující Cusnir, jehož hlavička byla nepřesná. Horní Police potvrdila prvenství ze zimního turnaje v Novém Boru druhou brankou, o kterou se postaral hlavičkující Šamša 2:0.

Vzápětí kontroval ranou Čermák, naštěstí pouze do břevna. Hornopiličtí hrozili z rychlých brejků a drželi dvoubrankové vedení až do poslední minuty, kdy jeden z obránců zahrál ve vlastním čtverci rukou a z nařízené penalty snížil Abrahám. Tři body tak zůstaly na půdě nováčka.

Branky: 8. Kubaš, 29. Šamša 90. Abrahám z pen. Rozhodčí: Simmerová, ŽK: 2:2. Diváků: 50.

Nová Ves neuspěla v Horní Polici. Nečekaně prohrála. Že se z rozhodčím nediskutuje, i když je to žena, se přesvědčil Alexandru Cusnir z Nové Vsi.

Staré Splavy - Bukovany 1:3 (0:1)

Slunečné, teplé počasí, voňavé klobásy a studené pivo přilákaly do útrob útulného fotbalového areálu ve Starých Splavech zhruba stovku diváků. Všichni však byli zvědaví hlavně na zajímavé derby v rámci krajské I. B třídy mezi domácím mužstvem a Družbou Bukovany.

Oba celky skončily po podzimní části v dolní polovině tabulky, proto se dal očekávat lítý boj o cenné tři body. Ty si nakonec od Máchova jezera zaslouženě odvezli hosté, kteří zvítězili 3:1. „Jsem moc rád, že jsme i proti Splavům potvrdili kolektivní výkon, který nás zdobil už při pohárovém vítězství nad béčkem České Lípy,“ radoval se sportovní manažer Bukovan Jakub Ujka.

Měl pravdu. Domácím se první poločas vůbec nevydařil a od 17. minuty po ose Králík Vetešník Kýček prohrávali 0:1. „A to jsme mohli být rádi, že jsme další dva tři góly neinkasovali, protože první půle byla z naší strany velice špatná,“ přiznal kouč Vladislav Chmela.

Snad jediným světlým okamžikem ze strany hostitelů v této části utkání byla slibná příležitost Jantače, jenž při dorážce zblízka trefil jen tělo gólmana Fišera. Jinak ale hru na zeleném splavském pažitu zcela jasně režírovali Bukovanští, kteří šli několikrát do přečíslení.

Ani začátek druhé půle nezačal pro Staré Splavy dobře. V 47. minutě se jejich obranou prosmýkl Jan Ujka, vrátil balon pod sebe na Satrapu, jenž zkušeně překonal bezmocného gólmana Halgaše 0:2.

Domácí se pak přece jen oklepali, zlepšili kombinaci a dostali se i do několika slibných šancí. „Ale ta koncovka,“ bědoval nad mizernou střeleckou efektivitou lodivod Chmela, kterému v sestavě chyběli tři hráči: distancovaný Pergl a zranění Endler s Rejzkem. Třetí branka do Halgašovy sítě padla čtvrt hodiny před koncem, kdy Vetešník splavskou oporu mezi třemi tyčemi předhodil, a tudíž bylo rozhodnuto.

Čestný úspěch Splavů přišel v 86. minutě po nedovoleném zákroku Hlubučka, který ve vápně fauloval novice v domácím dresu Romana Švarce, a nařízenou penaltu proměnil Chlumecký 1:3.

Splavští mají možnost napravit porážku již tuto sobotu a znovu doma proti Rynolticím, Bukovany ve stejnou dobu vyzvou Horní Polici. Oba zápasy začínají v 16.30.

Branky: 86. Chlumecký (pen.) 17. Kýček, 47. Satrapa, 75. vetešník. Rozhodčí: Bukvička. ŽK: 1:2. Diváků: 100.

Staré Splavy: Halgaš - Vidner, Jelínek, Jantač, Treutner, Sameš Miler, Šimon, Švarc, Chlumecký, Balvín (Bečvařík, Habel). Trenér Vl. Chmela

Bukovany: Fišer - Vetešník, Prýl, Hlubuček, Svoboda L., Hofman Ujka Jan, Králík, Najman (80. Majerech) Kýček, Satrapa (65. Sedlák). Trenér Jakub Ujka.

Tři body do tabulky I. B třídy si připsaly Bukovany. Na snímku Bečvařík pálí na branku hostí. Sleduje ho Najman.

Jablonné - Raspenava 3:2 (1:1)

Ve vyrovnaném průběhu měly oba celky šance. Tu první zužitkovali domácí zásluhou nestárnoucího Hemmera, ale po pěti minutách Martin Koudleka srovnal. Na hrací ploše se odehrál boj plný kontaktů a po rohu poslal Zeidler svůj Tatran do vedení. Za pár minut byl vyloučen hostující L. Koprnický a po rozehraném trestném kopu od půlky překvapil Klodner Farkaše 3:1. V deseti se Raspenava snažila a Vanclem snížila, ovšem v nervózním závěru na nic jinéhoi neměla.

Branky: 34. Hemmer, 50. Zeidler, 60. Klodner 38. M. Koudelka, 70. Vancl. Rozhodčí: Drusan, ŽK: 3:4, ČK: 55. L. Koprnický (R). Diváků: 60.