Po dlouhých dvanácti letech se fotbalová „áčka" Stráže pod Ralskem a Mimoně utkala v očekávaném derby v rámci krajské I. A třídy.

Před velmi dobrou diváckou kulisou byla nervozita v nedělním slunečném odpoledni cítit na obou stranách. Pokud pomineme hutný dým linoucí se z místní klobáso-udírny a odér kabin. Hosté, ač papírový favorit, přijeli na strážský pažit s viditelným respektem. Nedávná rumová aféra totiž lehce provětrala jejich sestavu.

Stráž pod Ralskem - Mimoň 5:2 (3:0)

Domácí nováček kormidlovaný zkušeným trenérem Věchetem působil o poznání sebevědomějším dojmem, které podpořil vtipnými poznámkami na adresu krásné lajnové sudí. „Ta má ale krásné nožky, chtěl bych rolovat dolů ty její podkolenky," byla ta nejvtipnější.

Hned po úvodním hvizdu se šlo do zápasu s obrovským nasazením. Po přesné přihrávce strážského Synka na hlavu Radima Věcheta, jenž míč tečoval temenem křižně za Michálka, to bylo ve 2. minutě již 1:0!

Tato studená sprcha okamžitě zchladila mimoňský hurá fotbal a začalo se hrát zodpovědně zezadu. Strážští stereotypně hledali přihrávkami Věcheta na hrotu a záloha běhala jak Zátopek na olympiádě. Ale protože přihrávky neměly s přesností nic společného, dostávali se Mimoňští do zajímavých kontrů. Ve 13. minutě agilní Winzig sám před Pavlíčkem hlavičkoval jen o milimetry nad. Stejnou mincí oplatil za deset minut nato o poznání laxnější hlavičkou na druhé straně Věchet.

Derby pod Ralskem udělalo radost domácí Stráži.31. minuta byla zřejmě zlomovým okamžikem utkání. Po rychlém přečíslení domácí obrany po ose Hanoušek Votápek Winzig skončil míč v síti, ale sudí Simmerová byla proti a odmávala ofsajd, který nebyl. Mimoň zvadla, dvě minuty před poločasem zvýšil vedení domácích Věchet z penalty a těsně před odchodem do kabin dorazil hosty T. Cerman.

Druhý poločas zaspali hosté stejně tak, jako ten první a hned po příchodu z kabin se konal den otevřených dveří. Feher si vybral několikátou slabší chvilku a Synek už zvyšoval na 4:0, takže euforie domácích neznala mezí.

Na hřišti byla v tu chvíli jen strážská sborná a trenér Najman marně burcoval své totálně frustrované hráče k nějaké aktivitě, aby zabránil ještě větší ostudě. Stráž tak hrála pro diváky a ti se fotbalem bavili.

V 70. minutě se konečně trefil Votápek ze sóla před Pavlíčka a za čtyři minuty přidal druhou branku, ale za domácí okamžitě kontroval posledním hřebíkem do mimoňské rakve Oniščenko. V tu chvíli už hráli Strážští o deseti, když se k velmi nesportovnímu momentu nechal vyprovokovat Synek a hospodskou fackou inzultoval Špačka. Nekompromisní rozhodčí Miklovič jej po poradě s lajnovým okamžitě poslal do sprch.

Již teď slibuje Mimoň jarní odvetu na svém hřišti, a pokud padne tolik gólů jako dnes, máme se skutečně na co těšit!

Hlas po utkání:

Rudolf Věchet (trenér Stráže): „Soupeř byl kvalitní, silný, měl výškovou převahu a před utkáním bych bral bod. Vývoj ukázal, že jsme si zasloužili body tři. Jsem za to nesmírně šťastný, protože je to derby a máme kontakt s desetibodovými mančafty v tabulce. Teď nás čekají velmi těžké dva zápasy. Znovu opakuji: nečekal jsem to, ovládli jsme celý poločas hřiště, Mimoň lehla do kolen. Vyloučení Synka mě trochu mrzí, byla to nekoncentrovanost takto zkušeného hráče. To Mimoň nečekala, že dostane na hřišti nováčka bůra, že?"

Branky: 2. a 43. (pen.) Věchet, 45. T. Cerman, 47. Synek, 71. Oniščenko - 70. a 74. Votápek. Rozhodčí: Miklovič - Simmerová - Háša. Diváci: 350, ŽK: 1:2, ČK: 1:0 (Synek).

Stráž pod Ralskem: Pavlíček - Moravčík, Cerman K., Mikysa, Synek, Lebduška, Cerman T., Čonka, Novák, Věchet R., Bukáček (Oniščenko, Ďurač).

Mimoň: Michálek - Košek, Leitner, Feher, Eichler, Winzig, Válek, Šiška, Votápek, Hanoušek, Sutr (Špaček, Matušek, Mikloda).

Cvikov - Hejnice 1:3 (0:2)

Jediný hráč, hejnický útočník Kouba, stačil v sobotním utkání krajské I. A třídy na to, aby fotbalisté Cvikova odešli z domácího trávníku poraženi…Domácí trenér Miroslav Novotný ale za hlavní důvod porážky svých svěřenců viděl především v neproměněných šancích.

„První půle byla z naší strany slabá, bez šťávy. Ve druhém poločase jsme se zvedli, a měli čtyři tutovky. Jenže z nich jsme dokázali dát pouze jediný gól. Z tohoto pohledu jsem nespokojený. Na druhou stranu vím, že mužstvo potenciál má, je tu skvělá parta, proto pevně věřím, že zase budeme vyhrávat," konstatoval cvikovský lodivod.

Zmiňovaný Kouba otevřel skóre po půl hodině z trestného kopu. Před poločasem domácí obrana na polovině hřiště zaváhala a Malinský poslal do ulice hejnického kanonýra, který neváhal 0:2. Po přestávce Cvikov výrazně ožil, jenže v 49. min. to byl opět Malinský, kdo vyslal kolmou přihrávku pro Koubu a ten přehodil Machačného 0:3.

Za chvilku se konečně dočkali i domácí: po centru do vápna se nemýlil Sysel (1:3). Hra začala mít spád, ovšem Cvikovští několik příležitostí zahodili. V závěru došlo ke strkanici, po které uviděli ČK Baláž a Zrubec, ale na výsledku už se nic nezměnilo.

Branky: 51. Sysel - 30., 42., a 49. Kouba. Rozhodčí: Dytrt, ŽK: 5:2, ČK: 87. Baláž (C) 87. Zrubec (H). Diváků: 50.

FK Cvikov: Machačný - Urban, Brenn (86. Novotný), Jirák, Červenka (71. Baláž), Pěnička, Bobelák, Coufal (60. Kaiser), Knolle, Kuběj, Sysel.

Další zápasy I. A třídy:

Horní Branná - Jilemnice 2:2 (1:0). Branky: 29. a 52. Nýdrle - 62. a 80. Princ. Rozhodčí: Noháč, ŽK: 5:1, ČK: 80. Kocourek (HB). Diváků: 200.

Lomnice - Mírová 1:5 (1:3). Branky: 40. Aster - 1. a 46. M. Jíra, 19. Plátek, 44. Horák, 47. Krejčík. Rozhodčí: Pekař, ŽK: 5:3, ČK: Kraus (L). Diváků: 100.

Bozkov - Stráž nad Nisou 4:1 (1:1). Branky: 58., 73. a 90. Nesvadba, 80. Prousek - 65. Havlíček. Rozhodčí: Klimt, ŽK: 1:2. Diváků: 80.

Harrachov - Raspenava 8:0 (2:0). Branky: 15. a 73. Sedlmajer, 57. a 82. Kyncl, 37. Barbořák st., 52. Trepera z pen., 73. Veselý, 80. Chlup. Rozhodčí: Diringer, ŽK: 0:1. Diváků: 100.

Krásná Studánka - Frýdlant 0:3 (0:1). Branky: 15. Kutílek, 54. Řepa, 70. Coufal. Rozhodčí: Vrtal, ŽK: 2:3. Diváků: 60.

TABULKA

I. A třída Libereckého kraje.

Jiří Synek, Radek Valenta