Na tom by nebylo nic zvláštního. Jenže v té době ležel na trávníku zraněný liberecký Fleišman, mával, že nemůže hrát.

Milan Petržela na to nedbal a pokračoval v akci, která vyústila v rozhodující gól ligového zápasu, který skončil 2:3. A domácí se hodně zlobili.

O vyjádření jsme požádali předsedu pravidlové komise ČMFS Jiřího Kureše.

V obecné rovině – jak se má zachovat tým, který útočí, přitom soupeř leží se zraněním na trávníku?
Podle pravidel fotbalu je výlučně na zodpovědnosti rozhodčího, kdy má přerušit hru. UEFA k tomu navíc ještě vydala metodický pokyn pro rozhodčí. Ti mají postupovat tak, že by měli vyhodnotit, zda hráč je zraněn vážně nebo lehce. Hru by měli přerušit pouze při vážném zranění. Při lehkém by se mělo pokračovat ve hře.

A když se hráč přece rozhodne po svém a pošle balon do autu?
Pokud přesto fotbalisté zakopnou míč mimo hrací plochu, aby umožnili ošetření hráče, a to je přesně uvedeno v metodickém pokynu, neměli by od soupeře očekávat, že jim míč zase bude vrácen.

Fotbalisté by tedy spíš balon zakopávat mimo hrací plochu neměli. Když to ale udělají, trest třeba v podobě napomenutí jim nehrozí?
To určitě ne. Je to pouze metodický pokyn. Jen hráči nemají počítat s vrácením od soupeře. Je to doporučení, není to přímo nařízeno pravidly fotbalu. Je to výklad herní situace. UEFA navíc poslala záběry, které my hráčům ukazujeme, když je školíme.

Vyrážíte s osvětou také do kabin profesionálních fotbalistů?
Školili jsme hráče první ligy, a právě tuto ukázku viděli i fotbalisté Liberce a Plzně. Mluvili jsme o tom, jak by měli v případě soupeřova zranění postupovat oni, jak má postupovat rozhodčí.

Prvoligoví hráči jsou tedy ze svazové iniciativy povinně také proškolováni z fotbalových pravidel?
Měli by je znát, ale není to vždy tak, že je znají. Proto se předseda svazu rozhodl, že letos budou proškoleni z pravidel fotbalu všichni hráči první a druhé ligy.