Když jste se dozvěděl, že už s vámi pro jaro nepočítají, byl to šok, nebo jste už něco tušil?

Netušil jsem zpočátku vůbec nic. Jen mi po posledním tréninku volal pan Hejna a řekl, že si trenér chce přivést mladšího brankáře a že v Lípě končím. Takže se dá říct, že to byl pro mě šok. Bylo mi to líto a když to řeknu slušně, tak hodně štvalo. Představoval jsem si konec kariéry úplně jinak a hlavně jsem ji chtěl ukončit v Lípě. Nejsem odchovanec Lípy, ale prožil jsem tu jedny z nejhezčích let, co se týče mé kariéry.

Už máte jasno, kde budete na jaře působit?

Budu dělat asistenta Pavlu Hradiskému u dorostu ve Varnsdorfu a trénovat brankáře, kterým je 16 a 17 let. Je to pro mě hodně zajímavá nabídka a hlavně jsem si vždycky přál něco podobného dělat, až skončím s chytáním. Myslel jsem, že to bude třeba o dva roky později, ale bohužel…

Znamená to snad konec s vaší aktivní činností?

Já doufám, že ne. Něco mám ještě v plánu, ale na prvním místě bude nyní práce ve Varnsdorfu.

Určitě by to byla škoda končit.

Já jsem s tím vůbec nepočítal, že bych měl už letos končit, ale hlavně mě překvapuje, jakým to bylo způsobem. Mně by nevadilo, že sem přijde další brankář. Když bude lepší, bude chytat, stane se ze mě dvojka. V tom by problém nebyl, ale zaráží mě, proč mám končit, když jsem hráč Lípy a brankáři, co tu zůstanou, budou jen na hostování. A něco podobného je u Štálíka. Pepa v Lípě dokonce bydlí, tak proč se ho zbavovat, když i výkonnostně je lepší jak řada hráčů, co tu byla na hostování. Myslím si, že tahle cesta nevede vůbec nikam.

Může se povést půlrok, bude se dařit, ale stejně to bude k ničemu, protože ti hráči zase odejdou a bude se začínat opět znova. Řeknu jen jeden příklad. Bróša (Jan Broschinský) se zeptal Zemana, jestli je mu jedno, když sestoupíme a on mu řekl, že jo, že v zimě stejně končí. Tak jak potom hrát někde jinde než o sestup, když řada hráčů, co sem přijde, k Lípě nemá žádný vztah. A proto mi přijde divné a zbytečné se zbavovat hráčů z Lípy.

Na podzim jste dvakrát přišel o post jedničky? Jak jste to vnímal?

Ano, poprvé to bylo za trenéra Kordy. Dostal jsem špatný gól ve Varech a nechal jsem se o poločase vystřídat. Cítil jsem, že by to mohlo mužstvu pomoci a myslím si, že i pomohlo. Honza Chadraba druhý poločas odchytal dobře a bez gólu a měli jsme i řadu šancí na vyrovnání. Další zápas jsem nechytal v Mladé Boleslavi, to bylo už za trenéra Šturmy. Nebyl jsem v pondělí a v úterý na tréninku, ale oba dva dny jsem byl omluven. Ve středu jsme si to vyříkali a bral jsem, že je všechno v pořádku. V pátek jsem přišel na trénink a trenér mi řekl, že nebudu chytat, že přijde někdo z Mostu. Přišlo mi to divné, když jsme tři zápasy za sebou vyhráli a nedostali ani branku. A ještě divnější bylo, proč sem bere brankáře z Mostu.

Když už jsem neměl chytat já, tak přeci je tady Honza Chadraba. Pak trenér někde psal, že se takhle rozhodl proto, že jsem mu odmítl ve čtvrtek a v pátek trénovat, ale tak to vůbec nebylo. Ve čtvrtek máme pokaždé volno, takže trénink žádný nebyl. V pátek, když jsem se dozvěděl, že má přijet brankář z Mostu, tak jsem trénovat nešel a dohodli jsme se, že půjdu za béčko, ale to jsem nakonec nemohl, protože jsme si neuvědomili, že mám registraci v Mostě a za béčko chytat nemůžu.

Je pravda, že jste měl v jednom zápase nastoupit za Most?

Ne tak doslova. Měl jsem s Mostem jet na Bohemku, ale pouze na lavičku, tak jsem řekl, že je to zbytečné, že radši budu chytat tady. Možná to byla chyba, protože jsme zrovna prohráli doma s Kunicemi a když by chytal Honza Chadraba, tak by to třeba dopadlo jinak. I když si myslím, že by opět Honzu trenér nepostavil a přijel by někdo z Mostu.

Dokážete si představit, že se do České Lípy vrátíte?

Určitě by v tom problém nebyl, považuji se už za Českolipáka. Ale zase na druhou stranu si vážím nabídky z Varnsdorfu a těším se na spolupráci s Pavlem Hradiským a myslím si, že se od něj naučím daleko víc, než by to bylo od trenéra Šturmy. Ale já vlastně v Lípě nekončím úplně, dohodl jsem se s panem Hejnou, že jednou týdně sem budu chodit trénovat mladé brankáře. Bavili jsme se i o brankářích áčka, ale to zatím dělat nechci.

Na co budete ohledně českolipského angažmá nejvíce vzpomínat?

Tak jednoznačně to bude na postup z divize. Těšil jsem se na každý zápas, fanoušci nám vytvářeli fantastickou atmosféru a fotbal mě opravdu bavil. Byla tady i skvělá parta. Nikdy nezapomenu na poslední zápas doma s Jirny, to byla fakt nádhera, připadal jsem si jak na lize. A určitě pohárový zápas se Slávkou, to byl svátek nejen pro nás, ale hlavně pro diváky. Docela často si pouštím video z tohoto zápasu a myslím si, že takovou atmosféru, co nám fandové vytvořili, už řada hráčů nezažije. Chtěl bych touhle cestou všem fanouškům a fanynkám moc poděkovat.

Alex Neugebauer (www.clipa.cz)