Svádět souboje přijedou na místní stadion starší přípravky (ročníky 2002 a mladší) zdaleka, navíc půjde o malé naděje významných a velkých klubů.

„Z Teplic  dorazí dva týmy. Z Varnsdorfu přijedou loňští obhájci, podruhé dorazí i Baník Most. Nejblíž do Žandova to má Arsenal Česká Lípa, ten přijede bojovat o vítězství už potřetí," popisuje Ivan Bílek, jenž společně s Václavem Trégrem trénuje v Žandově domácí mladší a starší přípravku, která v turnaji pochopitelně také chybět nebude.

Turnaj začíná na fotbalovém hřišti v Žandově v sobotu v 9 hodin, hrát bude každý s každým 15 minut. Parádní počasí slibuje zajímavou podívanou. „Rádi bychom vyhráli a navázali tak na úvodní ročník, ale bude to velmi náročné, pozvali jsme klukům těžké soupeře," shodují se Bílek s Trégrem.

Vyhlášení výsledků lze očekávat okolo 14. hodiny. Ceny vítězným celkům i jednotlivcům předá osobně starosta Žandova Zbyněk Polák. Po ukončení turnaje se na hřišti ještě k večeru odehraje souboj dvou místních týmů: ŽASAKO a Bláha Trade.

Aktuální turnaj starších přípravek není jediným fotbalovým turnajem pro malé hráče, který v Žandově letos proběhne. Druhá akce, tentokrát turnaj starších žáků, se uskuteční na konci prázdnin před začátkem nové fotbalové sezóny.

Turnaje pro malé fotbalisty už mají v Žandově tradici.Ta vznikla v roce 2010 krátce poté, co v Žandově vytvořila dvě žákovská mužstva. Nyní už v Žandově existují dokonce tři týmy kluků za Žandova a okolí. Nejmenší přípravný „potěr" vede Jan Šindler, mladší a starší přípravku trénují Václav Trégr a Ivan Bílek a o starší žáky pečují Petr Boháč a Mirek Štrupl, pomáhá jim i Tomáš Vaníček, předseda fotbalistů.

V Žandově se hodně věcí změnilo k lepšímu: velmi kvalitní a pravidelně zavlažovaný trávník využil potenciál z dob založení, protože zdejší hřiště má velké rozměry a rovinnou plochu. „Zcela bez výhrad můžeme říci, že je to nyní nejlepší fotbalová plocha na západ od České Lípy" rád se pochlubí Václav Pluhař, sekretář fotbalového klubu. Ví dobře co říká, je totiž bývalým rozhodčím a zná velmi dobře okresní „pažity".

Zdejší skupina nadšenců kulatého nesmyslu vůbec cítí velkou šanci posunout žandovský fotbal o notný kus výše. Všechny včetně aktivních rodičů stmeluje mimo jiné fakt, že klub už má studii, která řeší budoucí možnou podobu celého sportovního areálu. „Když se věci podaří trpělivě posouvat vpřed, mohli by si tihle malí kluci jednou zahrát i nějaký ten krajský přebor," míní trenéři Trégr s Bílkem.

Velkou roli podle nich hraje i výborná spolupráce s rodiči malých fotbalistů. „My máme príma rodiče", říká s úsměvem Václav Trégr a doplňuje, že nemá na mysli písničku Michala Davida. „Cítíme velkou důvěru a moc si toho vážíme, pomáhá nám to překonávat obtíže, kdy bojujeme s časem, neboť se musíme starat ve dvou lidech o dva týmy a dvacet nadšených kluků."

Trégrův kolega Ivan Bílek dodává, že fotbalistům vychází vstříc i město a společně se snaží celý areál zvelebovat. „Máme velké plány a v průběhu pár let bychom rádi vybudovali druhou hrací plochu s umělým trávníkem. Jsme si vědomi toho, že růst mládeže a růst nového sportovního areálu musí jít ruku v ruce, jsou to doslova spojené nádoby."

Michael Polák