Arsenal Česká Lípa skončil v podzimní části na 14. místě s 19 body. První polovina podzimu mu moc nevyšla. V prvních osmi kolech získal jen 4 body. Po výměně trenéra, kdy Daniela Kordu nahradil František Šturma, se tým herně i výsledkově zvedl, čemuž napovídá získaných 15 bodů. O změnách v hráčském kádru, které by ho měly posílit, a hodnocení výkonů klubu od Ploučnice, se rozpovídal František Šturma.

Začneme u toho, co fanoušky zajímá nejvíce. K jakým změnám dojde v kádru?

Odchází hráči Josef Štálík, Oldřich Meier, Jan Leligdon a Martin Finklár, kterým letos ke konci prosince končí smlouva. Dále to jsou Michal Zeman, Marek Čemba, Jaroslav Rudolf a Robin Demeter, kteří u nás ukončí hostování.

Co vás vedlo k těmto změnám?

Tenhle kádr na lepší výsledek, než je 14. místo, neměl. Z minima se vyždímalo maximum. My chceme jít hlavně do kvality a chceme sem přivést mladší hráče. I ta kvalita na lavičce nebyla taková, jaká měla být.

U Oldy Meiera je to možná pro hodně lidí překvapení?

Olda pro Arsenal udělal velký kus práce. Za ty roky mu musíme všichni moc poděkovat. Jenže věk nezastavíme nikomu. Oldovi bude nabídnuta spolupráce v klubu. Věřím, že se rozhodne správně a pomůže nám vychovávat brankáře v klubu. Ale to záleží na něm samotném, jak se rozhodne.

Je tu možnost, že se tedy Jan Chadraba stane jedničkou?

Řeknu na rovinu, že sem chceme přivést hráče, který bude jedničkou. S Honzou Chadrabou jsem o jeho pozici mluvil. Počítáme s ním dál. On je ztotožněn s rolí dvojky.

Můžeme už mluvit o nějakých posilách?

Už se na tom pracuje čtrnáct dní, ale zatím o jménech nechci mluvit.

Mohl byste aspoň naznačit, na které posty hledáte hráče?

Kromě zmiňovaného brankáře potřebujeme levého obránce, do zálohy aspoň tři hráče a samozřejmě útočníky, když tři odchází Zeman, Čemba a Rudolf. V létě bychom chtěli tým posílit třeba od další dva hráče a možná bude možnost pak mluvit i o vyšších ambicích.

Z devíti zápasů jste pět pod vaším vedením vyhráli, čtyři prohráli. Jak to hodnotíte?

Jsem rád, že se ten tým povedlo zvednout. Někteří kluci byli psychicky dole. Ale co si budeme povídat, pořád jsme v tom sestupovém pásmu. Měli jsme slušný začátek, tři zápasy jsme vyhráli. Možná poté přišlo u některých hráčů určité uspokojení. Je nutné si také uvědomit, že poté přišly tři porážky od týmů z popředí tabulky s Mladou Boleslaví B, s Kunicemi a s Pardubicemi. Už při těchto zápasech se nám otevřeli oči v tom, na co kteří hráči mají. Někteří dosáhli svého maxima. Zkrátka těmto manšaftům jsme nemohli konkurovat a ukázalo se, že bude potřeba tým posílit. Nutno také podotknout, že i když jsme vyhráli, a třeba zaslouženě, tak jsme i občas měli štěstí.

Asi se to nedělá, hodnotit bývalého trenéra, ale jedno musím říct. Nechápu, proč „odstřihl“ Petra Silného. Podle mě kdyby hrál, tak by Lípa mohla mít i o šest bodů více. Já jsem rád, že hrál. Patřil k nejplatnějším hráčům v týmu. Mladí se od něj mohou učit. Je velmi pracovitý. Lepšího asistenta jsem ještě neměl než je on. Vůbec si třeba nedokážu představit, že by skončil.

Budou někteří hráči z B-týmu mít možnost se s vámi připravovat v zimním období?

Určitě Jan Kliment. Ten už vlastně měsíc s námi trénuje. Mile mě překvapil. Naopak jsem zklamaný z Jakuba Mihalika, který se s námi tři týdny připravoval a pak se nedostavil na zápas, čímž si u mě zavřel dveře.

Jak hodnotíte spolupráci s Mostem, jehož je Arsenal farmou?

Tady byl trochu problém v tom, že Most měl velkou marodku, takže tu vlastně od nich byl jen brankář Petr Pechatý. A vlastně až teď v posledním zápase tu byli jejich čtyři hráči. Mluvím o tobě, co tu působím.

Na jaké umístění chcete na jaře „zaútočit“?

Rádi bychom skončili v první polovině tabulky.

Alex Neugebauer