Tu opouštějí dva mančafty z Liberecka – vítěz skupny Západ Frýdlant postupuje do I. A třídy, naopak do okresního přeboru putuje poslední Nové Město. Čtyři okresy Libereckého kraje měly v právě skončeném ročníku 2009/10 zastoupení v osmadvaceti týmech: Liberec 10, Jablonec 7, Semily 6, a Česká Lípa 5.

Nový ročník 2010/11 bude znovu zásoben 28 celky ze čtyř okresů, a to v takovémto rozložení: Liberec 9, Jablonec 7, Česká Lípa 6 a Semily 6.

Novými mužstvy vedle liberecké Raspenavy jsou z Českolipska Dubá a také Dubice, která nahradí Jablonné. Tatran soutěž dobrovolně opustil a přehlásil se do okresního přeboru, kde bude hrát jeho „béčko“. Jablonné totiž vytvoří fúzi s Heřmanicemi (I. A třída) a od nové sezony odstartuje pod hlavičkou Jablonné/ Heřmanice A. Domácí utkání se budou hrát na kvalitním trávníku v Jablonném.

Ze Semilska jde nahoru Nová Ves, kterou střídají oba poslední celky z východní skupiny: Rokytnice a Studenec. Jablonecký okres (vedle Harrachova v něm hrály i liberecké Hodkovice) dodává semilský Harrachov a také sestupujícího z I. A třídy – Lučany. Soutěž opustily jablonecké Maršovice, jež kráčejí do I. A třídy.

OP Liberecka
Raspenava byla již po podzimu tipovaným vítězem, protože za ní byly „béčko“ Nové Vsi a Dětřichov, oba ale bez zájmu na postup. Liberecký vítěz však měl kliku, protože najednou se začalo dařit Č. Dubu B, a kdyby se hrála ještě dvě kola, tak by klopýtající Raspenavu předstihl. Do okresu padá Nové Město, a to zaslouženě. Jediná jarní výhra a celkem tři nasbírané body jsou trapně málo…

OP Semilska
Soutěž nakonec po velkých dostizích vyhrála Nová Ves, která zaplní dvě místa po sestupujících Rokytnici a Studenci. Studenec je totální chudák – zisk jediného jarního bodu je tohoho jasným důkazem. Vítěz okresu má ze všech postupujících nejvíce nastřílených branek, a tak snad bude osvěžením soutěže.

OP Jablonecka
Tento okres má své specifikum v tom, že zde hrají zástupci tří okresů. A právě „cizinec“ soutěž vyhrál a postoupil. Vítězem se stal Harrachov, když libereckým Hodkovicím v závěru jara docházel dech a ztratily slibný náskok. Z Jablonecka jdou do I. B třídy dost nepochopitelně z I. A třídy Lučany, kterým se konec soutěže nevydařil. Naopak I. B třídu opouštějí směrem nahoru kvalitní Maršovice, jež nakonec postupové dostihy s výborným Doubím vyhrály.

OP Českolipska
Velkou radost z postupu mají v Dubé, která nakonec byla úspěšnější než stálý suverén z Jestřebí. Výkony oslabeného Jablonného byly na jaře mizerné, přesto se mu soutěž zachránit podařilo. Vedení klubu však I. B třídu stejně vzdalo, takže se uvolnilo další místo, které velice ráda doplní třetí Dubice (Jestřebí řadu let kraj odmítá).

Kdo do skupin?

Dvě skupiny soutěže jsou s železnou pravidelností rozděleny na Liberecko – českolipskou a Jablonecko – semiskou. Ale v té první je vždy přetlak (9 mužstev z Liberecka + 6 z Českolipska), takže se musí někdo z Liberecka stěhovat ze „Západu“ na „Východ“. Loni to bylo Doubí, letos se rozhoduje mezi dvojicí Ruprechtice, Krásná Studánka.