Co jméno, to úžasná fotbalová kariéra. Někdejší českoslovenští a čeští fotbaloví reprezentanti se představili v sobotu odpoledne na Městském stadionu v České Lípě. Proti nim nastoupili bývalí hráči Vagónky Česká Lípa.

Utkání legend bylo součástí českolipských městských slavností. Kdo čekal, že nabídne nějakou vyrovnanou a urputnou bitvu, asi byl trochu zklamaný. Bývalí reprezentanti totiž dali domácím „vagonářům" v utkání, které se hrálo na 2x 35 minut, docela na frak.

Už ve 3. minutě poslal Reprezentanty do vedení Tibor Mičinec, sedminásobný československý reprezentant, mistr ligy s Bohemians Praha a účastník semifinále poháru UEFA. A jeho branka byla vlastně brankou vítěznou.

Domácím se až do konce zápasu dát gól nepodařilo, ačkoli byly i momenty, kdy měla Vagónka na hřišti své dva asi vůbec nejslavnější kanonýry Standu Kouřila i Jardu Kureje. Ani Kouřil, kterého moderátor utkání Petr Šanda překřtil na „Čudila", ani Kurej na své slavné českolipské časy vzpomenout nedali.

Zato bývalý reprezentant Jiří Kabyl si na staré dobré časy Vagónky pamatuje asi dobře. V sobotu nastoupil v dresu Reprezentantů a byl jejich největší zbraní, ačkoli klidně mohl nastoupit i za českolipskou Vagónku. V jejím týmu totiž nastupoval už v letech 1985 1987 v první národní lize.

V sobotu dal v České Lípě hattrick, jenže právě do sítě Vagónky. „Jirka už zapomněl, kde ho vítali s otevřenou náručí," vtipně okomentoval Kabylův sobotní „antičeskolipský" výkon moderátor Šanda.

Právě komentáře moderátora, který byl sám někdejším hráčem Vagónky, patřily v sobotním zápase k tomu lepšímu, co bylo k vidění a slyšení ze strany Vagónky. Hráči na hřišti se přes kompaktní reprezentační tým a v obrovském vedru jen těžko prodírali k nějakým šancím, které by bavily diváky, a tak se zábavou občas vypomohl i moderátor.

Na kanonýra Standu Kouřila třeba spustil. „Máme pro tebe dobrou zprávu, Staníčku. Nemusíš se ničeho bát. Nic se nemůže stát. Kdyby přece jen, máme tu pro tebe připravené vrtulníky," utahoval si z legendárního českolipského fotbalisty. Na vedlejším hřišti totiž co chvíli vzlétaly a odlétaly helikoptéry na vyhlídkové lety. Šanda si také stěžoval, že Reprezentanti nedají Vagónce „ani čuchnout".

Komická chvíle přišla také o poločasové přestávce fotbalového utkání. Přímo na hřiště se měli snést parašutisté. Organizátoři jim proto přímo ve středu hřiště vyznačili dopadový kříž, kam měli doskočit. Když se konečně po delším čekání začali „paragáni" snášet na stadion, ukázalo se, že dopadový kříž byl zbytečný. Parašutisté ho ignorovali a doskočili nalevo od středu hřiště, jako by se chtěli předvést hlavně lavičce hostujících Reprezentantů. Moderátor Šanda ale celou situaci vzápětí po svém objasnil. „Parašutisté skočili přesně. Naopak selhali organizátoři, kteří dopadový kříž postavili na špatné místo."

Neperlil ale samozřejmě jen moderátor, pěkné věci byly k vidění i na hřišti. V 17. minutě třeba zaujala parádní spolupráce vagonářů Ješety a Penčeva. O chvíli později zahrával za Vagónku Fišer přímý volný kop a trefil tyč branky „Reprezentantů", jejichž svatyni v sobotu hájil Ladislav Macho a blýskl se hned několika parádními zákroky. Zajímavou osobnost měli v bráně i Vagonáři jako hostující za ně chytal Libor Macháček, bývalý ligový gólman a nyní také nový trenér A-týmu Arsenalu Česká Lípa. Ze své sítě musel míč nakonec vylovit hned pětkrát, ačkoli nelze říct, že by některý z gólů byl jeho chybou. Reprezentace už po poločase vedla 3:0 a ve druhé půli své jasné vítězství už jen potvrdila. Nutno ale uznat, že vedro, ve kterém se hrálo, bylo ukrutné.

Stará garda Vagónky vs. Reprezentanti ČSSR a ČR 0:5 (0:3)

Branky:  3. a 33. Tibor Mičinec, 13., 56. a 58. Jiří Kabyl.

Sestavy:

Vagónka Česká Lípa: Macháček Soukup, Šimon, Dvořák, Šindelář Štěpánek, Škoda, Rusínko, Kouřil Hendrych, Juřina (střídali Ješeta, Košík, Zajíc, Fišer, Penčev, Kurej)

Reprezentanti: Macho Čabala, Fiala, Frýdek, Kabyl Mičinec, Mlejnek, Němec, Ondra Samek, Štambacher (střídali Vašíček a Votava).