Vypadalo to spíš na příjemný a pohodový trénink než na finále krajského poháru. Fotbalisté Nového Boru, kteří zřejmě už o víkendu oslaví postup do divize, roznesli ve finále krajské pohárové soutěže na domácím hřišti fotbalisty Sokola Jablonec nad Jizerou 6:1 (3:1), přičemž výrazně jim k tomu pomohl záložník Ondřej Lebruška, který se blýskl málokdy vídanými čtyřmi góly.

FC Nový Bor – Jablonec nad Jizerou 6:1 (3:1)

Hosté z Jablonce nad Jizerou se v Novém Boru nestačili ani pořádně rozkoukat, když jim Lebruška už ve 3. minutě vstřelil první gól. I přesto to zpočátku na velký propadák jabloneckých vůbec nevypadalo.

V 10. minutě mohl  srovnat stav hostující Šír, když si nabíhal na pěkný pas za obranu. Před vybíhajícím gólmanem Szabem stačil ještě vystřelit, ale jen vysoko nad bránu. O pět minut později měl slušnou příležitost také hostující Hrbek, ale jeho tvrdá rána mířila těsně vedle novoborské branky.

Zato Novoborským se vedlo podstatně lépe. Po krásné kombinační akci na hranici velkého vápna se přesnou přízemní střelou k tyči prosadil znovu Lebruška – 2:0. Domácí si pak ale příznivě se vyvíjející zápas sami zkomplikovali, když po sporném kontaktu s gólmanem Szabem upadl v domácím vápně jeden z hostujících útočníků. Nařízenou penaltu hostující Paldus bezpečně proměnil – 2:1.

Prvenství ve finále krajského fotbalového poháru vybojovali hráči FC Nový Bor! V domácím prostředí doslova rozcupovali rivala z nejvyšší krajské soutěže, celek Sokol Jablonec nad Jizerou,  6:1 (3:1).Ani tento stav nevydržel příliš dlouho. V 33. minutě totiž totálně zaspala až příliš vysunutá jablonecká obrana, takže domácí Kubeš v podstatě přes polovinu  hřiště pelášil s balonem sám na brankáře, krásně přihrál dobíhajícímu Stromeckému, na kterého zívala už prázdná brána – 3:1. Těsně před poločasem mohl zkompletovat hattrick Lebruška, který se dostal ke střele po rychlém výpadu  domácích útočníků Kubeše a Suňka, ale bránu přestřelil.

Do druhé půle udělali hosté změny v obraně a na hřiště místo Brože poslali Exnera. Jenže ten pobyl na hřišti jen třináct minut. V 58. minutě totiž fauloval Stromeckého a uviděl červenou kartu.

Střelu z následně zahrávaného přímého kop hostující gólman vyrazil, ale přímo na nohy Stromeckého, který kromě toho, že „zařídil" faul i vyloučení hostujícího hráče, tak ještě přidal gól – 4:1. „Nastoupil poprvé po zranění a hned to bylo znát," chválil práci Stromeckého po utkání domácí trenér Kubáň.

V 65. minutě mohl hlavou zkompletovat svůj hattrick Lebruška, ale gólman Farský s velkými potížemi dokázal míč ještě vytěsnit mimo tyče. O pět minut později se už ovšem Lebruška dočkal, a bylo to právě hlavou – 5:1!

Hosté se už v těchto chvílích dostávali na půlku Novoborských jen sporadicky, většinou domácí obranu pozlobil hostující útočník Kopecký,  asi nejlepší hráč hostí. Posledních deset minut se už ovšem hrálo vyloženě jen před jabloneckou bránou.

Domácí borci se s pohárem rozloučili krásnou kombinační akcí v 89. minutě, na jejímž konci střídající Třešňák sice trefil jen gólmana, ale k odraženému míči se vzápětí dostal Lebruška, a tak se diváci dočkali ještě jedné branky. Čtyřgólový Lebruška byl po utkání vyhlášen nejlepším hráčem pohárového finále.

Ohlasy trenérů

František Kubáň (Nový Bor): „Hodně nám pomohly dva rychlé góly v úvodu zápasu. Po zranění se do kádru vrátil Stromecký a jeho přítomnost byla na hřišti znát. Důležité teď bude náš pohárový výkon potvrdit také v sobotu proti českolipské rezervě."

Zdeněk Bryscejn (Sokol Jablonec nad Jizerou): „I když jsme nepřijeli kompletní a i s vědomím toho, že Nový Bor je nejlepším týmem v krajském přeboru, tak  bychom si neměli dovolit to, co jsme tu předvedli. Na zápas jsme se připravovali, ale nakonec jsme tu udělali obrovské množství individuálních chyb a Nový Bor je potrestal, protože tu kvalitu má. O tom to celé bylo – rozhodly naše individuální chyby. Nechci se vymlouvat, že Lebruška měl být už ve 30. minutě vyloučen, kvůli tomu jsme určitě neprohráli. Krajské finále   jsme nikdy nehráli, je to pro nás úspěch, kterého si vážíme. Nicméně už v sobotu hrajeme existenční mistrák s Rapidem, protože ještě ani zdaleka nejsme přeboru zachránění. Máme hodně zraněných, tým už je unavený, protože hrajeme už čtvrtý anglický týden za sebou."

Branky: 3., 20., 70. a 89. Lebruška, 33. a 60. Stromecký – 25. Paldus. Rozhodčí: Brož – Milner, Řeháček. ŽK: 1:0. ČK: 0:1. Diváků: 180.

Nový Bor: Szabo – Šiner, Všetečka, Vlk Hruška (59. Vávra) – Půlpán, Šulc, Lebruška, Stromecký (79. Baťka) – Kubeš, Suněk (71. Třešňák). Trenér František Kubáň.

Jablonec nad Jizerou: Farský – Brož (46. Exner – 58. ČK) , Šilhán, Nechanský, Vrána P. – Vrána J., Hrbek, Pastor (71. Peterka), Paldus – Kopecký, Šír (79. Holman st.). Trenér Zdeněk Bryscejn.

Michael Polák