O rozhovor, který se týkal nejen bilancování, jsme požádali výkonného ředitele klubu Tomáše Karlíka. Ten v něm mimo jiné potvrdil, že novým koučem A–mužstva je Radim Nečas!

Co považujete za větší úspěch: záchranu v ČFL nebo postup „béčka“ do KP?
Sezona byla dlouhá, a proto ji ve stručnosti takto hodnotit ani nelze. Zažili jsme v ní mnoho radosti , ale také zklamání. Přesto si myslím, že ta pozitiva převládají. Uvědomíme-li si , že jsme byli nováčkem soutěže a odehráli ji s kostrou loňského divizního týmu, tak zisk 45 bodů je velice slušný. Byli jsme schopni v podstatě kohokoli porazit a připočteme-li k tomu krásný duel s úřadujícím mistrem ligy v Ondrášovka cupu před plným stadionem, tak na tuto sezonu můžeme vzpomínat v dobrém. A to na závěr přišel ještě onen postup béčka do přeboru kraje.

Co bylo příčinou toho, že se áčku na úvod jara nedařilo a došlo to až k odvolání trenéra Hradiského?
My jsme dokonce ani jaro nezačali špatně, remizovali jsme se silnými týmy, vysoko porazili ambiciózní Písek, ligisty posílenou Boleslav, ale od zápasu v Sezimově Ústí padla na tým „deka“ a začalo to jít z kopce. Najednou chybělo týmu potřebné sebevědomí a bez toho se hrát nedá, a to i přesto, že s trenérskou dvojicí Hradiský – Jeník jsme byli nadmíru spokojeni jak po sportovně profesní, tak po lidské stránce. Pokud měli výsledky, nebylo třeba vůbec uvažovat o změně.

Byla výměna trenérů pro tým prospěšná? Zlepšil se jeho herní projev?
V prvé řadě to byl riskantní tah, ale vyšel. Mužstvo dostalo tolik potřebný nový impuls a zase začalo šlapat. Jsem rád, že se ke změně sáhlo včas a neodkládala se na poslední kola, kdy již mohlo být pozdě. Vše mělo za následek zisk 10 bodů v posledních pěti kolech a to mluví za vše. Co se týče možnosti dalšího působení Václava Ryse a Daniela Kordy v České Lípě, tak ji momentálně nevidím reálně , neboť oba mají své povinnosti v jiných klubech.

Kdo se tedy stane novým koučem? Už má vedení klubu v této otázce jasno?
Včera byla podepsána smlouva s novým koučem jímž se stal Radim Nečas. Radim je mladý ambiciózní trenér s bohatými hráčskými zkušenostmi. I jako trenér si již prošel zajímavými štacemi. Věříme proto, že vše bude moci zúročit u nás. Nový trenér bude mužstvu představen ve středu a na tento den je s ním naplánována i tisková konference.

Nastanou v kádru nějaké větší hráčské změny? Odejdou někteří?
Kádr určitě dozná změn, tak jako vždy v letní přestávce. Nový kouč společně se sportovním ředitelem Romanem Hejnou intenzivně pracují na posílení kádru. Na jména je však ještě brzy, vše ukáže příprava, která začne 7. července a bude probíhat až do zahájení ČFL, kdy 8. srpna hostíme Viktorii Žižkov B .

Směřujeme k rezervnímu celku. Ještě těsně před začátkem jarní části v I. A třídě se v klubu nahlas uvažovalo, že „béčko“ soutěž ani nezahájí a bude rozpuštěno. Nakonec se tak nestalo a 3 měsíce nato oslavilo postup. Nejsou to paradoxy?
Diskuse o ukončení činnosti B–mužstva byly předčasné a hodně nafouknuté. Byla to zbytečná causa. Nyní konečně máme B-tým na úrovni, na které jsme ho chtěli mít. Teprve teď začíná mít naše rezerva svůj pravý smysl, to znamená, že mladí hráči, dorostenci, budou moci pokračovat ve své kariéře v našem klubu, i když se okamžitě nepropracují do A-týmu. Krajský přebor je kvalitní soutěž, ve které mohou dorůst. Dále se zde mohou rozehrávat hráči po zranění a podobně očekávám ještě užší spolupráci mezi áčkem a béčkem, což bude motivace pro všechny hráče.

Není žádným tajemstvím, že v několika posledních zápasech byla záloha silně posílena několika hráči z A-mužstva. Hodně lidí si proto myslí, že nebýt toho, Arsenal by nepostoupil. Co vy na to?
Faktem je, že kmenových hráčů béčka bylo málo, byl hodně doplňován hráči z A-mužstva. My jsme ale chtěli postoupit a udělali vše, co bylo nutné, jak by to udělal každý.

Toto byly úspěchy. Ale co říkáte na neúspěchy u mládežnických kategorií? Starší dorost i A-žáci sestoupili z divizních soutěží, přestože hlavním cílem u obou celků byla záchrana…
Jsem rád za tuhle otázku. Mé zklamání z výsledků je obrovské. To, že se sestoupilo z dvou pro nás nejdůležitějších mládežnických soutěží, je katastrofa! Je zřejmé, že vedení mládeže zklamalo a nefungovalo dobře. My si musíme celou situaci důkladně zanalyzovat, najít chyby a vyvodit z nich důsledky tak, abychom naši mládež vrátili do roka tam, kam patří.

Budete z toho vyvozovat nějaké personální důsledky?
Bylo by špatně přejít vše bez povšimnutí. První změnou je, že úsek mládeže po sportovní stránce povedu v příštím roce já osobně. Sportovní ředitel Roman Hejna se bude věnovat výhradně dospělým týmům. K dalším personálním důsledkům dojde v příštím týdnu, a to tak, aby všichni mladí hráči do začátku sezony věděli, na čem jsou a kdo je povede.

Co bude v nové sezoně největší priorita, v čem se budete chtít zlepšit?
Zlepšit se chceme ve všem, to je jasné! Ale když to vezmu popořadě, tak v dospělé kategorii bychom se rádi pohybovali v první polovině ČFL, což platí i pro rezervu, a hráli pro diváky atraktivní fotbal. Dorost a žáci mají jediný cíl - návrat do republikových soutěží. No a v přípravkách je prioritou fakt, aby hráče fotbal bavil a hráli ho pro radost z této krásné hry. Po té ekonomicko – technické stránce je pro nás jednoznačnou prioritou zahájit v roce 2011 připravovanou rekonstrukci fotbalového stadionu.