Svých 100 gólů nastřílel David Lafata v dresech tří klubů - SK České Budějovice, Austria Vídeň a FK Baumit Jablonec. Jubilejní trefu zaznamenal 26. listopadu 2011 v derby mezi Slovanem Liberec a Jabloncem. Utkání skončilo 2:2 a Lafata dostal svou brankou Jablonec do vedení 1:0.

Gambrinus jako generální partner Gambrinus ligy na jaře u příležitosti 100. gólu Jana Nezmara započal novou tradici, kdy se kanonýrům, kteří dosáhnou této magické hranice, odlévají do speciální hmoty jejich nohy.

„Něco takového se v českém fotbale a v Gambrinus lize neděje každý den a chceme právě takové mimořádné události ocenit. David Lafata je velkou oporou Jablonce a jedním z nejobětavějších a nejskromnějších hráčů. Dosažení magické mety mu v Gambrinusu moc přejeme,“ řekl manažer sponzoringu Plzeňského Prazdroje Jan Kovář, který si s Davidem Lafatou na oslavu jeho úspěchu připil pivem Gambrinus.

Za asistence scénografa „ponořil“ David Lafata do speciální hmoty svá chodidla a přibližně 15 minut trvalo, než se nohy jabloneckého kanonýra otiskly. Následně byl odlitek chodidel scénografem zpracován, nastříkán barvou a předán Davidu Lafatovi.

Jeden exemplář náleží střelci a druhý bude vystaven v Návštěvnickém centru Gambrinusu v Plzeňském pivovaru.

Svou cestu mezi nejlepší české střelce zahájil 30letý David Lafata 26. srpna 2002 v utkání 5. kola Gambrinus ligy proti Baníku Ostrava. Jihočeši vyhráli 2:1 a Lafata vstřelil oba českobudějovické góly - ten první ve 14. minutě a druhý o osmnáct minut později. V brance Baníku tehdy stál Jan Laštůvka.

„Ten zápas si samozřejmě pamatuji. Za Baník se tenkrát trefil Zdeněk Pospěch. Měl jsem velkou radost, protože jsem dal hned dva góly a navíc jsme vyhráli. Můj první gól padl hlavou,“ zavzpomínal David Lafata.

Rodilý Jihočech je současně vášnivým myslivcem, což symbolizoval klobouček na jeho hlavě při odlévání chodidel. Jako střelec se tak projevuje nejen na trávníku, ale i v lese.

Celkem nastřílel David Lafata za Jablonec 67, za České Budějovice 27 a za působení v Austrii Vídeň 6 branek. Krátce působil i v řeckém Škoda Xanthi, kde se gólově neprosadil. Za národní tým odehrál 6 zápasů, v nichž dal 2 góly, oba do sítě Walesu.

Letos na podzim se potkal s úžasnou formou, když v patnácti duelech skóroval sedmnáctkrát.