Korupce a rasismus ve fotbale. V první lize věc, kterou se čas od času zabývá policie, soudy i Českomoravský fotbalový svaz.

O dlouhou řadu fotbalových soutěží níž na tento fakt upozorňují neoficiálně v hospodě u piva funkcionáři i hráči různých klubů ještě mnohem častěji. Stejné to je i na Českolipsku v 1.B třídě.

První fotbalový funkcionář se však odhodlal sdělit svůj názor veřejně.
Z ovlivnění rozhodčího podezírá fotbalový funkcionář Zděněk Kobryn z Heřmanic českolipský Arsenal, s jehož rezervou se jeho klub v sobotu utkal.

„Čtyři žluté a jedna červená karta na naší straně a na straně České Lípy žádná. Písknutá penalta proti nám, která penaltou vůbec být neměla a navíc rasistické výlevy proti našemu hráči tmavší pleti, které sudího také vůbec nezajímaly,“ popisuje momenty ze sobotního zápasu.

Nic z toho není přímým důkazem o podplácení, a pohled na zápas může být zkreslený subjektivním vnímáním. I přímý důkaz o něčem nekalém však Zděněk Kobryn podle svých slov má a cituje slova rozhodčího Langera, která údajně pronesl v kabině rozhodčích v pauze mezi poločasy a která podle něj slyšeli hned dva svědci. „Podívej, jak ho za chvilku vyleju,“ řekl podle Zdeňka Kobryna rozhodčí Langer. „Na mysli měl heřmanického hráče Zdražila,“ upřesňuje Kobryn.

Zdražil tři minuty po začátku druhé půle obdržel od rozhodčího druhou žlutou kartu a z trávníku se tak musel odporoučet. „Zahákl se s protihráčem a když se na sudího obrátil se slovy: byl to jen háček, dostal druhou žlutou,“ říká rozhořčeně Zdeněk Kobryn.

Ovlivňují podle Vás kluby v nižších soutěžích rozhodčí? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Ovlivnění rozhodčího není jedinou věcí, kterou Arsenalu Zdeněk Kobryn vytýká. Další věcí jsou rasistické poznámky vůči jednomu z hráčů Heřmanic Miroslavu Čonkovi, který před angažmá v Heřmanicích hrál taktéž za českolipskou rezervu.

"Čas od času se to stává. Když mi někdo řekne cikáne, tak se to snažím přecházet a poznámku ignoruji. Nyní mě to ale opravdu naštvalo. Do cikána mi nadávali bývalí spoluhráči, a to navíc v zápase, o kterém si troufám říci, že byl zcela jistě ovlivněný rozhodčím,“ říká Miroslav Čonka.
Ten urážky nevydržel a vyvolal strkanici přímo na hřišti. Ze šarvátky vyvolané výroky o cikánech nevzešla ani jediná karta.

V Lípě to vidí jinak

Úplně jiný pohled na věc má místopředseda českolipského Arsenalu Tomáš Karlík.
„Utkání v Heřmanicích jsem nesledoval, neboť jsme souběžně hráli pro nás daleko důležitější utkání s Blšany. Dle mých informací se jednalo o kvalitní zápas, kde domácí zcela evidentně neunesli to, že si dali v poslední minutě vlastní branku. Máme kvalitní a široký hráčský kádr a díky tomu získáváme body jak v divizi, tak v I.B třídě, což je zřejmě trnem v oku řadě lidí. Díky kvalitní práci a tréninku nemáme potřebu nic ovlivňovat, a ani se k tomu nikdy neuchýlíme. Pokud se někdo sníží k ubohým výrokům tohoto typu, alespoň je vidět, jak sám uvažuje,“ uvedl Tomáš Karlík.

S tím, že Arsenal má dobrý a zkušený klub souhlasí i Zdeněk Kobryn. „Českolipská rezerva hraje velmi slušný fotbal. Výkonnostně mají podle mě i na to, aby hráli ve vrchní polovině tabulky krajského přeboru. Tím spíše nechápu jejich počínání,“ říká Kobryn.

Který z klubů má pravdu, vědí jen dotčení funkcionáři obou týmů a sám rozhodčí Langer.

Vyměnili sudího

Ten na zápas původně vůbec nebyl delegován, což Zdeněk Kobryn považuje za další důkaz toho, že skutečně není něco v pořádku. „Nemohu si myslet nic jiného, než že výměna rozhodčího proběhla na žádost českolipského klubu,“ uvedl.

To předseda komise rozhodčích a delegátů Libereckého krajského fotbalového svazu Karel Fischer jednoznačně popírá. „Rozhodčí se na zápas delegují deset dní předem. Dva dny před zápasem pak dochází ke změnám. Někteří rozhodčí se omluví a v některých případech delegující komise uzná sama za vhodné, aby se rozhodčí změnil. Tyto změny nejsou nijak výjimečné a děje se tak přibližně v pěti případech v každém fotbalovém kole,“ vysvětluje Karel Fischer.

„V případě zápasu Heřmanic s rezervou České Lípy změnila komise rozhodčího z toho důvodu, že jsme se domnívali, že půjde o velmi vyostřené utkání. Na zápas jsme proto raději povolali mnohem zkušenějšího divizního arbitra, na jehož výkon dohlížel zkušený a spolehlivý delegát,“ pokračuje Karel Fischer s tím, že od tohoto delegáta získal sudí za svůj výkon sedmičku, která značí dobrý výkon, což je tři až pět drobných chyb bez vlivu na průběh utkání.

Aby svaz předešel jakýmkoli pochybnostem, chystá se podle slov Karla Fischera na následující zápas Heřmanic změnit rozhodčího opět.

„O různém ovlivňování sudích slýcháme často. Jsou to ale jen hospodské řeči, kterými se vůbec nezabýváme. Fotbal je hra, v níž převládají subjektivní pocity a příznivci jednoho týmu často vidí úplně něco jiného, než ti druzí. To je naprosto normální. Kdybychom měli jakékoli konkrétní důkazy o něčem nekalém, budu první, kdo rozhodčího a delegáta potrestá. To však tento případ zcela určitě není,“ říká Karel Fischer na závěr s tím, že je škoda, že domácí tým nevyužil možnosti pořídit videozáznam z utkání. „Nyní je to tvrzení proti tvrzení.“

O údajné strkanici na hřišti a rasistických výrocích ze strany českolipských hráčů není v záznamu o zápase ani zmínka.

Další stížnost

Kromě Zdeňka Kobryna mají výhrady k posuzování zápasu s českolipským Arsenalem i v Blšanech. Po sobotním divizním zápase přišla naprosto nezávisle na heřmanickém Zdeňku Kobrynovi do redakce Deníku reakce blšanského asistenta trenéra Olega Kohlmana, který říká: „Utkání se mi moc dobře nehodnotí. Domácí vyhráli za velkého přispění hlavního arbitra, který uznal gól po evidentním faulu na našeho gólmana.“

Zda se opět jedná pouze o jeho subjektivní pocit, bude komise posuzovat podle videa. To totiž kluby hrající divizní soutěže mají povinnost pořizovat.