Trenér fotbalové mládeže FK Baumit Jablonec, aktivní hráč a kapitán druholigového futsalového klubu FC Démoni Česká Lípa a letos asistent reprezentačního kouče Radka Pokorného dosáhl na letošním evropském šampionátu v malé kopané velmi cenného úspěchu národní mužstvo České republiky vybojovalo v Černé Hoře bronzové medaile. Ano, Stanislav Bejda byl u toho!

„Atmosféra v Černé Hoře byla fantastická, naprosto přátelská a organizace byla na dobré úrovni, přestože se dějiště letošního Mini EURA přesouvalo na poslední chvíli z Izraele do Černé Hory," sdělil v exkluzivním rozhovoru pro Českolipský deník 37letý fotbalista.

Mohl byste nejprve prozradit, jak jste se dostal k reprezentaci v malém fotbale do role asistenta trenéra?

V loňském roce jsem se zúčastnil šampionátu v Řecku jako hráč, přičemž jsem vypomáhal s tréninky. A díky svému zranění během turnaje jsem byl převelen k realizačnímu týmu do pozice asistenta.

Reprezentace ČR se dostala na letošní Mini EURO skrze nějakou kvalifikaci, anebo na šampionátu hrály týmy, které se tam prostě „přihlásily"?

Zatím se žádná kvalifikace v tomto sportovním odvětví nehraje, na šampionát jedou týmy, které jsou v Evropské federaci malého fotbalu. Počet účastníků byl stanoven na 24, přičemž byli i náhradníci z různých zemí, kteří čekali na to, zda se všechny tradiční reprezentační týmy z minulého šampionátu zúčastní i letos. A jak to tak vypadá, tak v příštím roce už kvalifikace bude nutná, čímž se kvalita závěrečného turnaje opět hodně zvedne.

Parta v národním mužstvu byla evidentně dobrá. Kdo byl takovým tím největším tahounem?

Ano, parta byla opravdu skvělá. O výbornou atmosféru se staral především Karel Kristen, tahounem týmu byli Vít Turtenwald s Jirkou Novákem a dynamiku do mužstva přinesli především Jan Koudelka, Robin Demeter a Ondra Paděra. Prostě si to všechno jak se říká sedlo, a k úplnému vrcholu chybělo jen málo. Každý z hráčů má herní předpoklady pro něco jiného a já osobně jsem rád, že se nám společně povedlo kádr složit tak, aby všechno co nejlépe fungovalo. A na tom může nadále stavět.

Myslíte si, že úspěch v podobě bronzových medailí se může nějak výrazně a pozitivně projevit na rozmachu tohoto sportu v České republice?

Určitě ano, malý fotbal se hraje všude, jenom v některých místech není organizován jednotně pod Asociací malého fotbalu, což je třeba v Liberci nebo České Lípě, takže zde je určitě prostor pro velký rozvoj a další zkvalitňování hráčského potenciálu.

Aktivně hrajete za českolipské Démony. V čem je zásadní rozdíl mezi futsalem a malým fotbalem?

Viditelných rozdílů oproti futsalu je několik: počet hráčů na hrací ploše je při malé kopané 5, povrch s umělým trávníkem 3. generace, auty se hází, hraje se normálním míčem pro fotbal o velikosti číslo 5 a pravidla se více blíží fotbalovým než těm futsalovým. Jinak co se týká kombinací, standardních situací, součinností a návyků, tak tam lze najít hodně společných prvků.

Když už jsme u futsalu, o víkendu pokračuje 2. liga a Démoni jedou v neděli do Jablonce. Budete už k dispozici?

Ano budu, a protože hrajeme v Jablonci, kde trénuji mládež velkého fotbalu, tak to bude pro mne střetnutí i s některými svými předchozími svěřenci. V posledních letech si to jako hráč užívám, protože mezi mými spoluhráči i protihráči je mnoho kluků, kteří prošli mýma rukama. (úsměv)

Jaké má českolipský klub ambice? V případě, že by to byl postup do Chance futsal ligy, má na ni současný hráčský kádr sílu?

Démoni se budou určitě snažit hrát co nejvýše. A co se týká postupu? Já musím upřímně říct, že rozdíl v kvalitě mezi první a druhou ligou je obrovský. My teď momentálně máme na to, abychom se pohybovali do 4. místa v druhé lize, a kdyby se to s tím postupem povedlo, určitě by se musel kádr posílit.