Penalty rozhodují o postupujících na turnajích a v pohárech, tedy pokud se nerozhodne ani v prodloužení.

Od nové fotbalové sezony začalo platit  pravidlo, kdy při nerozhodném stavu po 90 minutách hry určí vítěze utkání právě tento penaltový rozstřel. Pravidlo se začalo letos používat při mistrovských kláních v ČFL, ve všech divizích a také v soutěžích  Českolipska (ve III. třídě již v minulé sezoně).

Toto pravidlo pochopitelně má své příznivce, ale také otevřené kritiky.

„Jsem zvědavý, jak fanoušek svého mužstva ocení, že soupeř, který je kvalitou slabší,  se zakope na devadesát minut před vlastní bránou, aby zápas dotáhl k rozstřelu a  po něm získal  dva body," nechal se nedávno slyšet jeden nejmenovaný trenér z jistého divizního klubu.  „Podle mě to tedy rozhodně napáchá víc škody než užitku a myslím, v průběhu sezony se začnou podobné názory množit."

Oslovili jsme proto několik koučů, sekretářů i hráčů z různých oddílů Českolipska a zeptali se jich:
Jaký máte názor na toto nové pravidlo vy? Prospěje  k větší atraktivitě fotbalu?

Jiří Ješeta,
trenér České Lípy:
„V krajských soutěžích toto pravidlo zatím není.  Myslím si, že je to atraktivní pro diváky, ale potom trochu ztrácí smysl zavedení tříbodového systému, u kterého je zájem, aby týmy hrály na vítězství, protože v případě remízy vlastně přijdou o dva body."

Jiří Obrovský,
sekretář FC Nový Bor:
„Za minulých pravidel jste mohl získat 3, 1, nebo 0 bodů. Podle těch nových je to 3, 2, 1 nebo 0, což zní určitě lákavě a znamená to větší motivace dohrát zápas alespoň v remíze a bojovat o ten bod navíc. Otázka je, jak se s tím vyrovnají střelci a jaké budou mít štěstí brankáři. Při dobrém počasí to určitě pobaví i diváky."

Zdeněk Drahotský,
trenér Dolní Libchavy:
„Pro diváky to zpestření určitě je, i když v okrese padá i tak dost branek.  Hráči ale moc nadšení nejsou, protože těch, kteří chtějí kopat penaltu, moc není a nabízí se otázka, jestli to pomůže regulérnosti soutěže."

Petr Lebduška,
útočník Lokomotivy Č. Lípa:
„Osobně si myslím, že zahrávání pokutových kopů po remízovém utkání přivítají hlavně diváci. I když se nedočkají branky v základní hrací době, budou se těšit alespoň na tuto nadstavbu. Co se týče atraktivity po fotbalové stránce, tak si nemyslím, že „kopírování" hokejového pravidla je velkým přínosem a ani já nejsem jeho zastáncem. Stále by mělo platit, že při remíze berou oba soupeři spravedlivě po bodu."

Ladislav Zlatohlávek,
sekretář FK Brniště:
„Já si myslím, že ano. Jednak se potom můžou hráči mezi sebou „špičkovat, kdo dá a kdo nedá" a navíc i zisk o jeden bod může v konečném součtu hrát svou roli."

Zdeněk Pětioký,
trenér Spartaku Dubice:
„Na to mám jednoznačný názor –  je to úplně holý nesmysl a  větší atraktivitě fotbalu to rozhodně nemůže prospět. Když dám příklad: hrají proti sobě dvě mužstva, jejichž výkonnost není až tak stejná. Jedno se zaměří od samého začátku na bránění remízového stavu s tím, že na konci může uspět v penaltovém rozstřelu, místo toho aby se pokusilo v posledních minutách vstřelit gól. Tím by se hrál otevřený fotbal nahoru a dolů. Vždyť právě kvůli tomu se zavedlo pravidlo, že vítěz získává tři body místo dvou. To mělo svou logiku a ne teď, že budu bránit a spoléhat se, že uspěji v penaltách a získám  bod navíc. I diváci chtějí vidět útočný fotbal, při kterým padají góly. Penalty jsou  atraktivní pro fanoušky, ale bohužel při nich ten lepší tým na hřišti pokaždé neuspěje a potom jsou i oni zklamaní. Toto pravidlo se hodí tak akorát do turnajových zápasů a ne pro dlouhodobé soutěže."

František Hanykýř,
kapitán rezervy Bukovan:
„V nejnižší soutěži dospělých, kde se pohybuji, to má to svá pozitiva i negativa. Je to určité zpestření  pro diváky, ale už asi méně pro hráče, protože nikdo z nich nechce po devadesátiminutové dřině prohrát. Setkal jsem se i s tím, že některé mužstvo na tento výsledek hraje a při penaltové loterii má štěstí a bod k dobru."

Jiří Pokorný,
trenér FC Kamenice u Zákup:
„Můj názor je jasný – jsem pro toto nové pravidlo. V každém utkání se hraje o tři body, ale za remízu se rozdělovaly pouze dva. Nemyslím si, že zavedení pravidla o udělení tří bodů za vítězství pomohlo k většímu úsilí soupeřů o výhru. Stále platí, že si většina týmů jezdí ven pro bod a něco navíc je spíš jako bonus. Takhle je dané, že v každém zápase bude vítěz, i když to může být někdy nespravedlivé… Lepší mužstvo si na to ale nemůže stěžovat, pokud není schopno svou herní převahu prokázat na hřišti v základní hrací době."

Václav Erben,
trenér  Horní Libchavy:
„Jsem přesvědčen, že tato změna pravidel, je ku prospěchu a zatraktivnění vesnického fotbalu. Po loňské zkušenosti s pokutovými kopy si myslím, že změnu přivítali jak hráči, tak hlavně diváci, kterých začalo na fotbal u nás v Horní Libchavě chodit mnohem víc."