Toto uvádí oficiální komuniké ze zasedání Komise rozhodčích FAČR.

Tudíž z toho plyne jediné. Když už byl ve čtvrtek „osvobozený“ Sparťan Kweuke u disciplinárky, tak si teď v klidu můžou všichni fotbalisté nabrousit lokty a postupně v zápase vyrážet zuby svým protihráčům…

Že je to nesmysl? Kdeže…

Nezastávám se hráčů Slovanu nebo kteréhokoliv jiného týmu, ale zkrátka mi vadí, že se stále více objevuje zákeřnost ve fotbale. Je sice hezké, že se každý rok před začátkem ligy (ale i nižších soutěží) odhodlaně rozhlašuje, že rozhodčí budou dbát na přísné trestání simulování a surové hry, zejména údery loktem do obličejů soupeře.

Děje se tak? Nikoliv…

Podívejme se tedy do pravidel fotbalu.

Pravidlo XII zakázaná hra a nesportovní chování, nás zajímá část D vyloučení. Stojí tam, že rozhodčí musí udělit hráči nebo náhradníkovi červenou kartu, pokud se dopustí jednoho ze sedmi uvedených přestupků.

A kdo by to byl řekl, že hned prvním bodem je podle pravidel surová hra…

Přesně taková hra, které se dopustil minulou sobotu v prvoligovém šlágru na vyprodaném stadionu U Nisy například již zmiňovaný Kweuke v souboji s Fleišmanem, který si teď několik týdnů s vyraženými zuby a po stomatologické operaci od fotbalu odpočine.

Mimochodem ve středu v pohárovém utkání Sparty s Jabloncem pocítil tvrdost loktu kamerunského útočníka také Petr Pavlík na svém obličeji. Ale jak říkám, nejde jen o Kweukeho, ale další hráče.

Když jsem před několika měsíci dělal rozhovor s nynějším vedoucím mužstva Baumitu Jablonec Petrem Majerem, tak potvrdil, že v dobách, kdy ještě aktivně kopal za Jablonec, byla surová hra loktem zcela výjimečným okamžikem.

„Když někdo někomu rozbil hlavu loktem, tak to byla mimořádná událost. Teď je to dvakrát až třikrát za zápas, takový zákrok. Bohužel, občas je to o zákeřnosti. Byli jsme trochu víc ohleduplnější k ostatním hráčům,“ řekl Majer.

Nutno říct, že kdyby se trestal každý úder loktem červenou kartou, tak by se asi hodně zápasů nedohrálo dokonce, protože by nebyl dostatek hráčů.

Ale pokud se jedná o tvrdý úder do obličeje, neměli by to rozhodčí přehlížet jen odpískáním faulu. Hráč zodpovídá za své ruce a když už chce při výskoku použít „ostré lokty“, musí počítat s případným trestem…