„Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké je pracovat s mládeží,“ přiznává Bukáček. O jeho úspěších a trenérství se můžete dočíst v následujícím rozhovoru.

Vedle aktivní hráčské kariéry ses dal i na trenérskou dráhu. Co tě vedlo k tomuto kroku?
K tomuto kroku mě vedla zvědavost a chtíč. Chtěl jsem si vyzkoušet, jaké je pracovat s mládeží, jak na ně působit a chtěl jsem předat to, co jsem se naučil.

Co všechno tedy obnáší funkce trenéra?
Funkce trenéra obnáší velkou spoustu věcí. Začíná to přípravou tréninkové jednotky, což je poměrně náročné. Musíte vytvořit program tak, abyste je naučili dělat věci správně, aby se jednotky často neopakovaly, ale především, aby je trénink bavil. Dále pak si musíte zřídit pořádek a morálku. Udělat si obecný přehled o hráčích a přizpůsobovat tréninkovou jednotku dle jejich potřeby. Pak zařídit administrativu, tedy já to tak dělám - docházka, bodování tréninků, zápasů, zápisy, co kdo dělá dobře, špatně, co je potřeba zlepšit, tabulky, kanadské bodování atd. A v neposlední řadě zařídit dopravu a všechny potřebné věci pro veškerý chod. Ale nemůžu zapomenout na mého tatínka, který se na tomhle všem podílel a bez něhož bych to nezvládl, ani dělat nemohl. Vlastně jsem začal trénovat i z části kvůli němu. Za to mu patří můj velký dík!

Jak osobně přistupuješ k tréninku a jakým stylem ho vedeš?
Jsem autokrat-demokrat, tudíž mám nastavené laťky, které se musí dodržet, ale komunikujeme s týmem, aby naše práce přinášela ovoce. Přistupuji k tréninku pečlivě. Snažím se, aby každý hráč dělal vše poctivě. Ale přeci jenom jsou to stále děti, takže často odlehčuji situace a děláme v týmu legraci, aby se necítily jako ve vojenském prostředí. Avšak občas dokážu být i velmi přísný, když se mi něco nelíbí!

Jak dlouho už zastáváš roli trenéra?
V trenérské roli jsem elévem. Zastávám funkci trenéra prvním rokem, takže se i já teprve učím.

Kterou mládežnickou kategorii trénuješ?
Trénuji starší přípravky, ročník 2000-2001.

Jak je časově náročné hrát soutěžní zápasy a přitom ještě stihnout trénovat mladší fotbalisty, když k tomu připočítáme i tvé školní povinnosti?
No, abych pravdu řekl, zvládám to, ale je to hodně fyzicky i psychicky náročné. Každý den vypadá asi takto – ráno do školy, ze školy na trénink, z tréninku domů, učení, volno a spát. Volno, když se zdaří, mám až 2-3 hodiny. O víkendy mám také postaráno. Jeden zápas za dorost a dva zápasy s přípravkou, jelikož mám „A“ a „B“ tým, takže se i kolikrát stane, že volný den opravdu nemám.

Chtěl by ses trénováním fotbalistů jednou živit?
Prozatím o tomto nepřemýšlím. Pro mne je zatím prioritou budovat kariéru hráče. Myslím, že na trenéra, jakožto povolání, mám ještě dost času a málo zkušeností.

Najde se někdo z tvých svěřenců, který to jednou může dotáhnout fotbalově hodně daleko?
Ano, mám. Mám v týmu velmi talentované hráče, tak i poctivé „dříče“, kteří mají vůli a schopnosti na to, aby to dotáhli daleko. Můžu hrdě říci, že jsem dostal do rukou velmi silný ročník! Ovšem nebudu říkat jmenovitě. (smích)

Které úspěchy už máš jako trenér i jako hráč?
O trenérské triumfy se chci podělit s mým kolegou, tatínkem, který se mnou dřel, abychom všichni dosáhli našich cílů. Podařilo se nám vyhrát soutěž Okresního přeboru - „A“ tým vyhrál soutěž s náskokem deseti bodů a se skórem 198:45 za 22 zápasů. A „B“ tým skončil hned 2. se ztrátou 7 bodů a se skórem 167:62. Dále pak se nám podařilo vyhrát dobře obsazený turnaj v Kamenickém Šenově a dvakrát jsme skončili 4. na turnaji v Zákupech. Jako hráč jsem nasbíral za svou dvanáctiletou kariéru několik individuálních úspěchů, kterých si hodně cením. Zatím je pro mne nejcennější ocenění za nejlepšího hráče mužstva dorostu, když jsme hráli ještě divizi, ale tím nedávám ostatní úspěchy stranou.

Máš nějaký trenérský a hráčský vzor?
Trenérský vzor mám! Jedná se o světoznámého Josého Mourinha. Ať mne odsuzuje, kdo chce - pro mne je číslo 1. Nejde mi o jeho chování, ale jeho přístup k jeho práci, k týmu. Veškerý tlak a zodpovědnost bere na sebe, a kam přišel, tam něco velkého dokázal. Umí pracovat s tím, co má - což je velmi cenné. Pro mne Pan trenér! Lepší, než Josep Guardiola. Nechci shazovat jeho kvality, ale „Pep“ je dobrý pro Barcelonu, ale nemyslím, že by dělal zázraky jinde. Přišel do sehraného týmu se zaběhlým systémem, on akorát hlídal, kdežto Mourinho musel vždy pracovat, aby dal vše dohromady. Hráčský vzor? Číslo jedna bez přemýšlení - Zinédine Zidane. Jeho dovednosti, charisma, nikdo mi nevezme, že patřil k nejlepším fotbalistům desetiletí, možná i století. Vždycky, když ho někde vidím, ukápne mi slzička smutku, že už „nelétá“ v dresu. Ale patří mu velký dík za to, co pro fotbal udělal! No a v současnosti je to Sergio Ramos z Realu Madrid - obránce hrající moderním stylem. Konstruktivní, útočný typ. Spolehlivý, přesný. Našel jsem v něm velkou oblibu. Jenom ta jeho horkokrevnost. A ještě bych zmínil Mesuta Özila, velmi nadaného záložníka s neuvěřitelnými schopnostmi, taktéž můj velký oblíbenec.

Michal Šandor