VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodčí nejsou stroje, říká K. Fischer

ČESKÁ LÍPA - Úbytek fotbalových sudích v Libereckém kraji, ale i v okresech, pokračuje. Je to realita a oddíly by to měly akceptovat

13.7.2007
SDÍLEJ:

V jarní části 1.B třídy musel například při utkání Kravaře - Cvikov zaskočit na místo asistenta rozhodčího jeden z domácích funkcionářůFoto: Deník/ Jaroslav Švehla

Úbytek a tím i nedostek fotbalových rozhodčích pokračuje. Během uplynulé sezony si řada klubů z krajských i okresních soutěží na tento problém často stěžovala. Proč tomu tak je, na to jsme se zeptali předsedy Komise rozhodčích a delegátů LKFS a sekretáře Komise rozhodčích OFS Česká Lípa Karla Fischera.
Jakým počtem rozhodčích obě komise disponují ?
Krajská komise má na nominačních listinách všech tří soutěží (KP, I. A. a I. B. třída –pozn. autora) celkem 68 rozhodčích. Listiny po posledním semináři 30. června doznaly změn poté, co si někteří neaktivní rozhodčí mysleli, že je na listinách nadále necháme, i když se stále omlouvají a vykazují dlouhodobý nezájem o rozhodcovskou činnost. Na listinách okresní komise, tedy bez našich 14 krajských rozhodčích, zůstává jenom 27 aktivních členů a některé ani nelze stoprocentně využít.
Co se týče náboru nových adeptů, provádíme ho, jak sám víte, pomocí okresního tisku a osobních kontaktů. Možná by se vyplatilo navštívit školy či podobné subjekty a tam se snažit získat potenciální zájemce, i když podobná aktivita z návštěvy družstva dorostu na jeho tréninku nepřinesla žádný zisk. K tomu je však třeba nejen čas, ale i potřeba vhodných osob ve všech okresech a zájmu z obou stran.
Kde vidíte příčinu tak malého počtu rozhodčích ?
Podle mého názoru nynější doba není a nebude příznivá pro nižší soutěže. V minulých dobách se pracovalo převážně od pondělí do pátku, většinou na ranní směny, víkendy byly volné a většina rozhodčích se mohla fotbalu více věnovat.
V dnešní době rozhodčí pracují v různých firmách, agenturách, u podnikatelů na více směn a i o víkendech. Tudíž se nemohou fotbalu věnovat tak, jak bychom my i oni sami chtěli, neboť zaměstnání je přednější. A to právě přináší množství problémů, omluv na poslední chvíli, a obsazovací úsek s tím má dost práce. Někdy kromě zdravotních problémů rozhodčí také neunese psychickou zátěž a s aktivní činností skončí.
Přilákalo by je například zvýšení paušálů za řízení utkání ?
Pane redaktore, od 1. července se tak stalo na obou nižších stupních, tedy na krajských i okresních svazech. Pro rozhodčí OFS to znamená, že za řízení mistrovských utkání okresního přeboru dostane hlavní 300 a asistent 200 korun. Ve III. a IV. třídě to bude 250 a 150, u dorostu 200 a 100, u žáků 130 a 70 korun. Domnívám se však, že tento schválený nárůst paušálů nepřivede mnoho dalších zájemců, protože jen o penězích to není. Spíše jde o udržení současného stavu, neboť ten začíná být neúnosný vzhledem k zatíženosti v nižších soutěžích. Jsou tací, například v kraji, kteří odřídí za víkend 4,5 i 6 utkání včetně mládeže a v neděli odpoledne jsou již samozřejmě unavení. To potvrdila i nejnovější písemná anketa rozhodčích na semináři
Spolupracují komise rozhodčích OFS s LKFS?
Spolupracují, každý okres našeho kraje zde má své zástupce a KR se schází 1x za 14 dnů. Dlouholetá hierarchie však byla narušena. Vždy fungovalo pravidlo, že okres nabízel arbitry kraji, kraj zase Řídící komisi v Čechách, kam patří divize a ČFL, a ta navrhovala členy pro nejvyšší, ligové soutěže. Bohužel i okresy mají nedostatek rozhodčích, a proto návrhy pro kraj jsou nízké anebo vůbec žádné.
Jak víme, některá utkání řídili sudí z Královéhradeckého kraje. Bude tomu tak i nyní ?
Ne, tuto spolupráci jsme museli na jaře přerušit. I když tento kraj disponuje vyšším počtem rozhodčích, přes zimní přestávku přišel z různých důvodů o 13 arbitrů. Uvážili jsme, že výměna 3 za 3 pro nás není početně výhodná a tudíž jsme tuto spolupráci zatím přerušili. Pravděpodobně do doby, než budeme moci nabídnout nejen rozhodčí, ale také adekvátní náhradu ve formě dvojutkání, kterou jsme dosud praktikovali, a to z důvodu cestovného.
Jak a kdy se podle vás situace zlepší?
Těžko říci. Pokud nebudou mít okresní svazy dostatek rozhodčích, nebude je mít ani kraj. To, že občas někdo sestoupí z vyššího orgánu, nás nezachrání, neboť jsou případy, že po sestupu z divize rozhodčí aktivní činnost dlouhodobě přeruší nebo zcela ukončí. Takový případ máme i nyní.
Kolik „mužů v černém“ by tedy bylo potřeba?
Jak v okrese, tak v kraji alespoň dvacet, aby byla i zdravá konkurence. Někteří se totiž domnívají, že když je málo rozhodčích, musíme s nimi počítat, i když si nebudou plnit své povinnosti. Zde postupujeme případ od případu, ale někteří na to již nyní doplatili buď zařazením do nižší soutěže či předáním komisi. Každopádně naše původní vize mít jich v okrese 50 a v kraji 90 se pravděpodobně nenaplní. Jenom uvedu příklad: v poslední době jsme počet navýšili o dva nové členy, ale zároveň o čtyři přišli z důvodu jejich rozhodnutí činnost přerušit či ukončit.
Co to znamená pro kluby ?
U krajských soutěží dospělých má samozřejmě prioritu nejvyšší soutěž, kterou je krajský přebor. Zde tři rozhodčí prostě být musí. Následuje I. A třída, kde jsme v minulém ročníku ojediněle neměli tři arbitry, ale tuto soutěž budeme také obsazovat trojicemi včetně delegátů. Zbývá I. B třída. Již na loňském aktivu zazněl požadavek, aby se hrálo i v jiný termín než v sobotu odpoledne. Ze strany družstev nebyl velký zájem, a proto zdaleka ne všude byla delegovaná trojice, neboť na soboty početně rozhodčí již nezbývali.
Letos řídící orgán udělal nějaké kroky v tom smyslu, aby se vše nehrálo v sobotu odpoledne. I přes tuto snahu se však zřejmě stane, že na utkání B třídy nebudou delegováni všichni tři. Rozhodčí nejsou stroje, ale lidé se všemi starostmi, problémy i požadavky, jako ostatní.
Vím, že to může někdo ze svého pohledu chápat jinak, ale taková je realita. Nemůžeme mít požadavky jako v lize či divizi, to je o něčem jiném, a ne každý v tom vidí jen ty peníze.
A v okresních soutěžích to bude vypadat podobně?
Je potřeba zápasy více rozdělit na soboty a neděle, neurčovat si nesmyslné doby výkopů, které nám odeberou rozhodčího, protože po skončení utkání se již nedovede nebo nemůže přesunout jinam.
Proto bych tímto požádal i funkcionáře okresních klubů o pochopení a vstřícnost.

13.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 145 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič - samostatný servisní technik. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 145 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, - samostatný řidič - servisní technik: zajištění pravidelného servisu mobilních toalet na stanovených okruzích, stavba mobilních oplocení , - jednání se zákazníky při předání, servisu či vrácení zařízení , - provádění drobných oprav zařízení a přípravných prací souvisejících s jeho servisem , Požadujeme, -ŘP sk. C, E včetně platného profesního průkazu , -karta do digitálního tachografu , - čistý trestní rejstřík , - vysoké pracovní nasazení, spolehlivost, samostatnost, časová flexibilita, slušné vystupování , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti , - atraktivní finanční ohodnocení , - velmi samostatnou a odpovědnou práci, - nástup do pracovního poměru - ihned. Pracoviště: Johnny servis s.r.o. - nový bor, Lipová, č.p. 824, 473 01 Nový Bor. Informace: Marcel Rezler, +420 602 166 361.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 8 500 Kč

Asistenti vychovatelů Pečovatelka v mateřské školce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se o místo pomocné pečovatelky v miniškolce, místo je určené pro osoby OZP, OZZ a TZP.. Pracoviště: Česká lípa, Mimoňská, č.p. 3223, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: , .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 20 000 Kč

Operátoři bezpečnostních služeb Dispečer pultu centrální ochrany. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro osoby se změněnou pracovní schopností či invalidní., Náplň práce: obsluha pultu centrální ochrany, komunikace a spolupráce se zákazníky, kolegy a případně složkami záchranného systému, evidence řešení poruch a poplachových zpráv., Požadujeme: doba předchozího zaměstnání alespoň 5 let, čistý výpis rejstříku trestů, uživatelská znalost práce na PC, ochota pracovat na směny, spolehlivost, odolnost vůči stresu, komunikační dovednosti, časová flexibilita, schopnost týmové práce, zájem a ochota učit se stále nové věci., Osvědčení strážný výhodou, ale ne podmínkou., Životopis s motivačním dopisem zasílejte na e-mail: jetenska@henig.cz.. Pracoviště: Henig - security servis, s. r. o., 5. května, č.p. 797, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Veronika Jetenská, +420 731 411 694.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 130 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - vzdělání: vúuční list, - ŘP sk. C+E, - profesní průkaz, - vazačský průkaz výhodou, - schopnost spolupráce v týmu a zároveň schopnost samostatné práce, - osobní přístup, loajalita, pečlivost, zodpovědnost, - flexibilita, aktivní přístup k práci, vysoké pracovní nasazení, - chuť učit se nové věci, - bezúhonnost, Nabízíme:, -stravenky, příspěvek na penzijní pojištění, finanční odměny při životních jubileích, dovolenou nabíc., První kontakt emailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Kovošrot group cz a.s. - 001, U Obecního lesa, č.p. 1805, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Novotná, +420 606 790 093.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plastika „Po Fajrumtu“ od letošního jara dominuje středové části nově zrekonstruovaného náměstí Míru.
9

Udal Bor policii. Nelíbí se mu cena sochy na náměstí

Brnišťskou pouť v Lesním zátiší opět navštívily stovky lidí.
26

OBRAZEM: Brniště ožilo tradiční poutí. Zazpívali Marek Ztracený či Olga Lounová

Na Svijanských slavnostech vystoupila i Jitka Zelenková

Liberecký kraj – „Pivo je dobré i na hlasivky,“ říká zpěvačka. 

FOTO: Svijanské slavnosti táhnou. Lidé tu vypili 63 tisíc půllitrů

Do Svijanského Újezdu v sobotu dorazilo bezmála 10 tisíc návštěvníků.

OBRAZEM: Bikeři létali vzduchem. Už pošesté slavil úspěch Tomáš Slavík

Liberecký kraj – Tisíce návštěvníků sledovaly v Jablonci šestý ročník závodu ve fourcrossu horských kol JBC 4X Revelations.

FOTO: Se štětcem v lese. Turisté hledají značkáře

Liberecký kraj – Údržba značení. Světově nejhustější síť turistických značek už třicet let udržuje Jaromír Růžička z Klubu českých turistů (KČT).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT