VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodčí nejsou stroje, říká K. Fischer

ČESKÁ LÍPA - Úbytek fotbalových sudích v Libereckém kraji, ale i v okresech, pokračuje. Je to realita a oddíly by to měly akceptovat

13.7.2007
SDÍLEJ:

V jarní části 1.B třídy musel například při utkání Kravaře - Cvikov zaskočit na místo asistenta rozhodčího jeden z domácích funkcionářůFoto: Deník/ Jaroslav Švehla

Úbytek a tím i nedostek fotbalových rozhodčích pokračuje. Během uplynulé sezony si řada klubů z krajských i okresních soutěží na tento problém často stěžovala. Proč tomu tak je, na to jsme se zeptali předsedy Komise rozhodčích a delegátů LKFS a sekretáře Komise rozhodčích OFS Česká Lípa Karla Fischera.
Jakým počtem rozhodčích obě komise disponují ?
Krajská komise má na nominačních listinách všech tří soutěží (KP, I. A. a I. B. třída –pozn. autora) celkem 68 rozhodčích. Listiny po posledním semináři 30. června doznaly změn poté, co si někteří neaktivní rozhodčí mysleli, že je na listinách nadále necháme, i když se stále omlouvají a vykazují dlouhodobý nezájem o rozhodcovskou činnost. Na listinách okresní komise, tedy bez našich 14 krajských rozhodčích, zůstává jenom 27 aktivních členů a některé ani nelze stoprocentně využít.
Co se týče náboru nových adeptů, provádíme ho, jak sám víte, pomocí okresního tisku a osobních kontaktů. Možná by se vyplatilo navštívit školy či podobné subjekty a tam se snažit získat potenciální zájemce, i když podobná aktivita z návštěvy družstva dorostu na jeho tréninku nepřinesla žádný zisk. K tomu je však třeba nejen čas, ale i potřeba vhodných osob ve všech okresech a zájmu z obou stran.
Kde vidíte příčinu tak malého počtu rozhodčích ?
Podle mého názoru nynější doba není a nebude příznivá pro nižší soutěže. V minulých dobách se pracovalo převážně od pondělí do pátku, většinou na ranní směny, víkendy byly volné a většina rozhodčích se mohla fotbalu více věnovat.
V dnešní době rozhodčí pracují v různých firmách, agenturách, u podnikatelů na více směn a i o víkendech. Tudíž se nemohou fotbalu věnovat tak, jak bychom my i oni sami chtěli, neboť zaměstnání je přednější. A to právě přináší množství problémů, omluv na poslední chvíli, a obsazovací úsek s tím má dost práce. Někdy kromě zdravotních problémů rozhodčí také neunese psychickou zátěž a s aktivní činností skončí.
Přilákalo by je například zvýšení paušálů za řízení utkání ?
Pane redaktore, od 1. července se tak stalo na obou nižších stupních, tedy na krajských i okresních svazech. Pro rozhodčí OFS to znamená, že za řízení mistrovských utkání okresního přeboru dostane hlavní 300 a asistent 200 korun. Ve III. a IV. třídě to bude 250 a 150, u dorostu 200 a 100, u žáků 130 a 70 korun. Domnívám se však, že tento schválený nárůst paušálů nepřivede mnoho dalších zájemců, protože jen o penězích to není. Spíše jde o udržení současného stavu, neboť ten začíná být neúnosný vzhledem k zatíženosti v nižších soutěžích. Jsou tací, například v kraji, kteří odřídí za víkend 4,5 i 6 utkání včetně mládeže a v neděli odpoledne jsou již samozřejmě unavení. To potvrdila i nejnovější písemná anketa rozhodčích na semináři
Spolupracují komise rozhodčích OFS s LKFS?
Spolupracují, každý okres našeho kraje zde má své zástupce a KR se schází 1x za 14 dnů. Dlouholetá hierarchie však byla narušena. Vždy fungovalo pravidlo, že okres nabízel arbitry kraji, kraj zase Řídící komisi v Čechách, kam patří divize a ČFL, a ta navrhovala členy pro nejvyšší, ligové soutěže. Bohužel i okresy mají nedostatek rozhodčích, a proto návrhy pro kraj jsou nízké anebo vůbec žádné.
Jak víme, některá utkání řídili sudí z Královéhradeckého kraje. Bude tomu tak i nyní ?
Ne, tuto spolupráci jsme museli na jaře přerušit. I když tento kraj disponuje vyšším počtem rozhodčích, přes zimní přestávku přišel z různých důvodů o 13 arbitrů. Uvážili jsme, že výměna 3 za 3 pro nás není početně výhodná a tudíž jsme tuto spolupráci zatím přerušili. Pravděpodobně do doby, než budeme moci nabídnout nejen rozhodčí, ale také adekvátní náhradu ve formě dvojutkání, kterou jsme dosud praktikovali, a to z důvodu cestovného.
Jak a kdy se podle vás situace zlepší?
Těžko říci. Pokud nebudou mít okresní svazy dostatek rozhodčích, nebude je mít ani kraj. To, že občas někdo sestoupí z vyššího orgánu, nás nezachrání, neboť jsou případy, že po sestupu z divize rozhodčí aktivní činnost dlouhodobě přeruší nebo zcela ukončí. Takový případ máme i nyní.
Kolik „mužů v černém“ by tedy bylo potřeba?
Jak v okrese, tak v kraji alespoň dvacet, aby byla i zdravá konkurence. Někteří se totiž domnívají, že když je málo rozhodčích, musíme s nimi počítat, i když si nebudou plnit své povinnosti. Zde postupujeme případ od případu, ale někteří na to již nyní doplatili buď zařazením do nižší soutěže či předáním komisi. Každopádně naše původní vize mít jich v okrese 50 a v kraji 90 se pravděpodobně nenaplní. Jenom uvedu příklad: v poslední době jsme počet navýšili o dva nové členy, ale zároveň o čtyři přišli z důvodu jejich rozhodnutí činnost přerušit či ukončit.
Co to znamená pro kluby ?
U krajských soutěží dospělých má samozřejmě prioritu nejvyšší soutěž, kterou je krajský přebor. Zde tři rozhodčí prostě být musí. Následuje I. A třída, kde jsme v minulém ročníku ojediněle neměli tři arbitry, ale tuto soutěž budeme také obsazovat trojicemi včetně delegátů. Zbývá I. B třída. Již na loňském aktivu zazněl požadavek, aby se hrálo i v jiný termín než v sobotu odpoledne. Ze strany družstev nebyl velký zájem, a proto zdaleka ne všude byla delegovaná trojice, neboť na soboty početně rozhodčí již nezbývali.
Letos řídící orgán udělal nějaké kroky v tom smyslu, aby se vše nehrálo v sobotu odpoledne. I přes tuto snahu se však zřejmě stane, že na utkání B třídy nebudou delegováni všichni tři. Rozhodčí nejsou stroje, ale lidé se všemi starostmi, problémy i požadavky, jako ostatní.
Vím, že to může někdo ze svého pohledu chápat jinak, ale taková je realita. Nemůžeme mít požadavky jako v lize či divizi, to je o něčem jiném, a ne každý v tom vidí jen ty peníze.
A v okresních soutěžích to bude vypadat podobně?
Je potřeba zápasy více rozdělit na soboty a neděle, neurčovat si nesmyslné doby výkopů, které nám odeberou rozhodčího, protože po skončení utkání se již nedovede nebo nemůže přesunout jinam.
Proto bych tímto požádal i funkcionáře okresních klubů o pochopení a vstřícnost.

13.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič - asanátor. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - minimálně 1 rok praxe s řízením nákladních vozidel pro skupinu C+E, - platný profesní průkaz, Nabízíme:, - zvláštní prémie, - podnikové stravování, - dovolená navíc, První kontakt telefonicky.. Pracoviště: Sap mimoň spol. s r.o., 471 24 Mimoň. Informace: Marek Steinfest, +420 602 407 712.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovnice / pracovník pro náhradní rodinnou péči v odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: , -zajišťování náhradní rodinné péče, -zajišťování sociálně-právní ochrany dětí dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, na území správního obvodu města Česká Lípa, jakožto obce s rozšířenou působností podle přílohy č. 2 k zákonu č. 314/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Druh práce:referentka / referent sociálně-právní ochrany, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 810 do , 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek dle ust. § 129 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou, po dobu rodičovské dovolené , Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání dle ust., § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -znalost související legislativy, -komunikační schopnosti, sociální cítění, vstřícnost, -výborná znalost práce s MS Office , -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení, služební mobilní telefon., Náležitosti písemné přihlášky:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k trvalému pobytu, jde-li , o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum , a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, -úředně ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 07.05.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Referentka / referent sociálně-právní ochrany pro náhradní rodinnou péči" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad Česká Lípa, nám T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 15 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny potravinářského zboží typu Masna/uzeniny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -prodej masa a uzeniny (příjem, příprava, skladování), inventury, -zodpovědnost za pokladnu, čistotu na prodejně a dodržování předepsaných standardů, Požadujeme:, -SO vzdělání (vyučen v oboru výhodou), -samostatnost, zodpovědnost, časová flexibilita, ochota učit se, -praxe v prodeji masa výhodou , -příjemné vystupování, -trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost pro práci s potravinami, Nabízíme:, -práci pro stabilní českou společnost, -prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, -odpovídající mzdové ohodnocení + zaměstnanecké benefity, Nabízíme: nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, První kontakt pouze telefonicky 601 569 924 v pracovní dny od 8:00 do 17:00 hodnebo emailem.romankova@rabbit.cz.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. - 001, Valdštejnská, č.p. 188, 472 01 Doksy. Informace: Marcela Románková, +420 601 569 924.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovnice / pracovník pro náhradní rodinnou péči v odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: , -zajišťování náhradní rodinné péče, -zajišťování sociálně-právní ochrany dětí dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, na území správního obvodu města Česká Lípa, jakožto obce s rozšířenou působností podle přílohy č. 2 k zákonu č. 314/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Druh práce:referentka / referent sociálně-právní ochrany, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky a platové zařazení: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 810 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek dle ust. § 129 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: 1. 6. 2018, popř. dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Zákonné předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk, a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem (např. kvalifikační předpoklady stanovené zákonem), Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání dle ust., § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -znalost související legislativy - zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a jeho novelizované podoby, správní řád, -komunikační schopnosti, sociální cítění, vstřícnost, -znalost sociálních agend a práce s výpočetní technikou , -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení, služební mobilní telefon., Písemná přihláška uchazeče k vyhlášenému výběrovému řízení musí obsahovat:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název příslušné funkce, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, -úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky do: 02.05.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "VŘ na funkci referentka / referent sociálně-právní ochrany pro náhradní rodinnou péči" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, nám T. G. M. č. p. 1., 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - nás. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. dubna 2018

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Rovensko - Doksy 2:2 (0:1).
7

Skalice vybílila Kostel, Doksy přivezly bod

Zastupitelům České Lípy stačilo k nezvolení soudce pár slov

Česká Lípa – Soudu nyní hrozí, že bude muset některé kauzy opakovat.

Domovy důchodců i stacionáře zoufale postrádají pečovatele

Liberecký kraj – Pečovatelku na zkrácený úvazek poptává jablonecký domov pro seniory U Přehrady, nabízí nástupní mzdu 17 500 korun za měsíc.

Výsledkový servis z fotbalu

Českolipsko /+ FOTOGALERIE Z OKEN/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

FOTO: Na stáže do sklářské školy v Kamenickém Šenově míří stále více umělců

Kamenický Šenov – Naposledy světově známá filipínská designérka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT