Takový scénář by nenapsal snad ani známý český režisér Zdeněk Troška, který miluje komedie. Nic proti veselohrám, ale…

Fotbalové jaro má za sebou derniéru, přesněji poslední kolo sezony 2013 2014, která takhle zapeklitou situaci, jež rozhodla o sestupujících týmech, dlouho nepamatuje.

Ale pěkně popořádku.

V sobotu byla pozornost klubů z Českolipska upřena především na divizní skupinu B. V té se hrál mimo jiné také jeden z mnoha přímých soubojů o záchranu mezi FK Litol a FC Nový Bor.

A ve stejnou dobu, rovněž v utkání o udržení, ale v krajském přeboru, usilovaly celky Doks a České Lípy.

Doksy - Česká Lípa 1:1 (1:1)

Hostům od Ploučnice by stačil bod, ale Doksy by měly klid záchrany jen v případě, že svého okresního soka porazí. Oba kluby (a nejen ony) totiž dopředu tušily, že Novoborští na malém hřišti v Litoli neuspějí, což se také potvrdilo…

„Bor prohrává v poločase 0:2… Takže už je jasný, že nás zachrání jenom výhra," přinesl do hlediště v Doksech informaci o poločasovém výsledku divizního klání jeden z diváků.

V té době domácí zásluhou Davida Bečvaříka nad Českou Lípou od 18. minuty vedli 1:0. Došlo k tomu tak, že nejprve hosté ve vápně podkopli Ondřeje Vacka a Veronika Kovářová v roli hlavní rozhodčí správně ukázala na značku pokutového kopu.

K míči se postavil hráč s číslem 10, nestárnoucí fotbalista František Picek, ovšem gólman Jan Chadraba, odchovanec TJ Doksy, jeho úmysl vystihl a střelu k levé tyči vyrazil na roh. Následný rohový kop vyslaný právě z kopačky neúspěšného penaltového exekutora prolétl malým čtvercem až ke vzdálenější tyči, kam si naskočil David Bečvařík a jeho hlavička znamenala první změnu skóre 1:0.

Doksy - Česká Lípa 1:1. Domácí Picek zakončuje mezi Burianem a Štálíkem.Nadšení domácích diváků i funkcionářů bylo v té chvíli pochopitelné, ale po deseti minutách částečně polevilo. To si při nezaviněném souboji poranil patu David Bečvařík a s bolestivou grimasou v obličeji musel vystřídat.

Hosté v prvním poločase měli častěji míč pod svou kontrolou, avšak dobře organizovaná a houževnatě hrající domácí obrana je do šancí nepouštěla. „Bojujte za Lípu," znělo hlasitým chorálem z hlavní tribuny, kde i s bubny a dýmovnicemi fandili nejvěrnější zastánci českolipského klubu.

Při dílčím stavu (2:0) mezi Litolí a Novým Borem byla ze strany hráčů České Lípy cítit nervozita. Naopak Doksy předváděly, že když jim o něco jde, tak se umí semknout a dokáží bojovat jeden za druhého, což byl evidentní případ jejich sobotního vystoupení.

Druhý poločas přinesl ještě větší dramatické situace. Nejprve zkušený Josef Štálík zatáhl za záchrannou brzdu před Jiřím Bečvaříkem. A tento vytáhlý útočník za pár minut zamotal hlavu českolipské obraně znovu. Uvolnil se přes trojici beků, poslal balón z pravé strany na malé vápno, kde našel Františka Picka. Po jeho obětavém skluzu míč zamířil do sítě, ale v poslední chvíli jej z brankové čáry vykopl jeden z hostujících obránců!

A když pak čtvrt hodiny před koncem přestřelil Chadrabovu bránu z dobré pozice Kýček, dostali se ke slovu Českolipští. Varovným gestem zahrozil Martin Válek, jenž sám před Kotykem mířil nad, aby čtyři minuty před koncem nekompromisně srovnal na konečných 1:1 Marek Burian.

V tu chvíli byla euforie na straně hostů naprosto pochopitelná, naopak na lavičce a mezi fanoušky domácích Doks panovalo rozčarování. Zvláště když výsledek Litol vs. Nový Bor zněl: 4:2…

„Jsme na 12. místě, což znamená záchranu. Určitě si zaslouží poděkování všichni naši i hráči z Varnsdorfu, kteří nám v řadě zápasů pomáhali," prohlásil sekretář Jiří Obrovský.

„Cože? Bor prohrál, a přesto nesestupuje? Takže ani my?! No to je parádááá!" křepčil jeden z fanoušků poté, co se informaci o sobotních výsledcích v divizní skupině B dozvěděl.

Proč? Protože další mužstva, která hrála ve stejnou dobu o divizní příslušnost, nečekaně selhala.

„Je moc dobře, nejenom pro fanoušky, že Nový Bor z divize a Česká Lípa a Doksy z krajského přeboru, nesestoupí," uvedl Jaromír Hradiský, dlouholetý spolupracovník Českolipského deníku.

Má pravdu, protože už je úplně jedno, kdo letos takový scénář vlastně režíroval…

Branky: 18. Bečvařík D. - 87. Burian. Rozhodčí: Kovářová - Ginzel, Pekař. ŽK: 0:2. Diváků: 400.
Doksy: Kotyk - Horčík, Vaňátko Martin, Kýček (75. Záleský), Bečvařík D. (27. Vaňátko Michal) - Picek F. (84. Cenger), Kulha, Kolařík, Bečvařík J., Svatý, Vacek O. (připraven Sedlák). Trenér: Josef Vinš.
Česká Lípa: Chadraba - Poláček, Štálík, Müller (63. Rataj) - Vodrážka, Burian, Mígl (67. Mitáč), Kliment, Horák - Válek, Červeňák. Trenéři: Jiří Ješeta, Stanislav Kouřil.

Mimoň - Višňová 2:4 (0:2)

Plný autobus a několik aut fanoušků udělaly Višňové domácí prostředí. Domácí celek, dávno smířený se sestupem, nastoupil proti Višňové bez pěti hráčů základní sestavy, a tak museli být k dispozici i čtyři mladíci z dorostenecké kategorie.

Hosté brzy dali dva góly a ve 14. minutě měli dvougólový náskok. Jiskra za tohoto stavu mohla snížit, ale Kolda dvakrát z velice výhodných pozic před bránou neskóroval. Mimoň, která využila čtyř kmenových hráčů z dorostu, se snažila, avšak po přestávce opět dvakrát inkasovala, a bylo po zápase…

V posledních deseti minutách si hosté zápas užívali a nehráli naplno. Toho využili domácí a Sutr dvěma góly po skrumážích snížil a v samém závěru náhradní gólman Veselý zlikvidoval parádní střelu Mimoně.

„Věřím tom, že kdybysme byli kompletní, jako před týdnem proti Bozkovu, tak s Višňovou neprohrajeme. Ale i přesto jsme zápas i celou sezonu zakončili se vztyčenou hlavou," řekl Deníku domácí kormidelník Bohuslav Najman, který zároveň sdělil, že v roli kouče u mimoňské Jiskry skončil.

„Byl jsem vedením klubu TJ Jiskra odvolán, s čímž jsem doopravdy nepočítal, ale toto rozhodnutí respektuji."

O jeho nástupci se spekuluje. Podle informací Deníku by se jím měl stát Pavel Vít.

Branky: 86. a 90. Sutr - 12. Štrbák, 20. Soukup, 47. T. Mazánek, 62. M. Mazánek. Rozhodčí: Řeháček ml., ŽK: 2:0. Diváků: 160.
Mimoň: Slavík - Eichler, Mikloda, Bláha, Opelt - Merenus, Steinhübl, Matušek - Sutr, Kolda, Hřeben. Trenér: Bohuslav Najman.

Doubí - Skalice 1:1 (1:0)

V opatrném začátku utkání se hrálo mezi šestnáctkami bez přesného zakončení a přesné finální přihrávky. Zajímavé okamžiky přinesla 22. minuta, kdy se dala nazvat minutou gólmana Doubí Dana Mohra. Nejprve mu míč podjel pod nohou a skončil těsně vedle tyče a pak při rohu si zakřičel „mám", takže obránce uhnul a míč skončil na tyči!

Po dvou minutách předvedli domácí rychlou akci, ale osamocený Haunold neprostřelil brankáře. Podobnou šanci měl i hostující Brožek a také neuspěl. Ve 30. udeřilo: Doubí vystihlo rozehrávku a přízemní centr usměrnil do branky na zadní tyči Jícha.

Skalice chtěla do poločasu vyrovnat, ale Mohr byl vždy připraven. Ve druhé půli se hrál bezstarostný fotbal se spoustou šancí na obou stranách. Za domácí neproměnili ty vyložené Haunold a Jícha, za hosty Hlavinka nastřelil břevno a Nevrlý sám před Mohrem zklamal. Nakonec se hosté dočkali vyrovnání tři minuty před koncem.

Branky: 30. Jícha - 87. Šlajs. Rozhodčí: Horáček, bez karet. Diváků: 150.

Další výsledky krajského přeboru:

Bozkov - Pěnčín-Turnov B 6:2 (2:1)
Branky: 13. a 33. Nesvadba, 65. a 73. Havel, 47. Aster, 60. Jíra - 3. Tvrdý, 88. Havel. Rozhodčí: Milner, ŽK: 2:2. Diváků: 80.

Mírová - Sedmihorky 1:5 (0:2)
Branky: 61. Masařík - 13. a 42. Martin Špína, 84. a 88. Škréta, 59. Mach. Rozhodčí: Bohatý, ŽK: 1:1. Diváků: 130.

Desná - Semily 2:3 (0:1)
Branky: 66. Rác, 84. V. Kořínek 7. a 75. Ježek, 73. Hurt. Rozhodčí: Ujka, ŽK: 2:1. Diváků: 90.

Předehráno: Mšeno Hrádek 3:1 (0:1)
Branky: 61. Matěj, 76. Mrklas, 83. Rudolf - 30. Skrbek. Rozhodčí: Špidlen, ŽK: 1:1. Diváků: 20.

TABULKA

KP třída Libereckého kraje.