VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sudích i hráčů v okrese ubývá

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Čtyři měsíce utekly jako voda a o své slovo se zase přihlásily mistrovské soutěže v krajském a okresním fotbale.

29.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Michal Fanta

Zlepšil se stav v počtu fotbalových rozhodčích na českolipském okrese? Na to jsme se zeptali předsedy OFS Česká Lípa Karla Fischera (na malém snímku).

„Přestože dva zkušení rozhodčí (Pavel Klimt, JakKarel Fischer.ub Ujka pozn. red.) přešli z kraje k nám do okresu, tak stav je v podstatě stejný, neboť na druhou stranu jeden arbitr svoji činnost definitivně ukončil (Josef Jánský). A protože musíme počítat i s omluvami, má obsazovací úsek s delegacemi stálé problémy," říká Fischer.

Nikdo další se během zimní pauzy nepřihlásil?

Jednoho mladého zájemce jsme vyškolili a bude na jaře fungovat (Milan Nguyen) a jeden je v přípravě pro funkci asistenta rozhodčího (Václav Koška).

Uvažuje se o nějakých změnách či novinkách pro příští soutěžní ročník?

Ano. Jednou z nich je, že kluby, které se přihlásí do ročníku 2017-18, budou mít možnost sdruženého mužstva i v soutěžích dospělých, tedy stejně, jako nyní u mládeže, a musíme to mít na základě Soutěžního řádu uvedeno v Rozpisu soutěží, který výkonný výbor před zahájením každého ročníku jako další fotbalovou normu schvaluje. Informace o nedostatku hráčů v některých klubech byly už před současným ročníkem 2016/2017, ale nakonec vše relativně dobře dopadlo (úsměv). My nějakou možnost pokračovat v soutěžích klubům dát musíme a věříme, že současná legislativa zůstane v této oblasti platná.

Čím si nedostatek hráčů u dospělých mužstev vysvětlujete?

Hlavním důvodem zřejmě je, že nemáme v okrese systém výchovy mladých hráčů pro dospělý fotbal
a není ani nabídka klubů (centra mládeže apod.). Také není potřebný počet příslušně vzdělaných osob,
které by se například o dorostence starali a dále je pro jejich vývoj vychovávali. Třeba v Liberci či Jablonci jsou na tom podstatně lépe.
Jak máme zmapováno, nějaký úbytek je také z důvodů pracovních, kdy hráči pracují nejen na směnách, ale často i dále od bydliště, nejsou ani každý den doma a na fotbal jim nezbývá čas.

Jak jsou na tom s počty dětí mládežnická družstva? Ubývají hráči i tam?

Když se podíváme na mládežnické soutěže, máme dobrou základnu v mladších přípravkách, u dalších kategorií je to horší, i když počty družstev jsou plus - mínus na úrovni předchozího ročníku. Například nyní Horní Libchava z důvodu nedostatku hráčů dorostu, resp. jejich nezájmu o fotbal, odhlásila družstvo ze soutěže… Fotbal se v podstatě stává konzervativním sportem a mladí mají dnes opravdu velkou nabídku jiných a také i pro ně adrenalinových možností, jak trávit volný čas. A tomu dávají přednost.

Co si jako řídící orgán přejete do jarního fotbalového období?

Všichni víme, že jarní zápasy jsou pro kluby i rozhodčí náročnější. Bude se hrát o postupy či udržení, což přináší i zvýšenou hladinu adrenalinu všech zainteresovaných, tedy nejen u hráčů, ale i funkcionářů. Přáli bychom si samozřejmě nejen regulérní průběhy všech duelů, k čemuž mohou přispět i dobré výkony rozhodčích, ale také klid, rozvahu a sebereflexi všech, a to i při vypjatějších duelech. Určité emoce k fotbalu patří, tomu rozumíme, ale je třeba udržet tu pomyslnou laťku slušnosti, neboť případné hrubě nesportovní chování fotbalu škodí, hráči jsou vylučováni a kluby je pak postrádají pro další zápasy. A pochopitelně čtenářům Českolipského deníku i všem dalším přeji hlavně dobré zdraví, rodinnou i osobní pohodu a při sledování fotbalových utkání hezké zážitky.

Autor: Radek Valenta

29.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení