Zlepšil se stav v počtu fotbalových rozhodčích na českolipském okrese? Na to jsme se zeptali předsedy OFS Česká Lípa Karla Fischera (na malém snímku).

„Přestože dva zkušení rozhodčí (Pavel Klimt, JakKarel Fischer.Zdroj: Deníkub Ujka pozn. red.) přešli z kraje k nám do okresu, tak stav je v podstatě stejný, neboť na druhou stranu jeden arbitr svoji činnost definitivně ukončil (Josef Jánský). A protože musíme počítat i s omluvami, má obsazovací úsek s delegacemi stálé problémy," říká Fischer.

Nikdo další se během zimní pauzy nepřihlásil?

Jednoho mladého zájemce jsme vyškolili a bude na jaře fungovat (Milan Nguyen) a jeden je v přípravě pro funkci asistenta rozhodčího (Václav Koška).

Uvažuje se o nějakých změnách či novinkách pro příští soutěžní ročník?

Ano. Jednou z nich je, že kluby, které se přihlásí do ročníku 2017-18, budou mít možnost sdruženého mužstva i v soutěžích dospělých, tedy stejně, jako nyní u mládeže, a musíme to mít na základě Soutěžního řádu uvedeno v Rozpisu soutěží, který výkonný výbor před zahájením každého ročníku jako další fotbalovou normu schvaluje. Informace o nedostatku hráčů v některých klubech byly už před současným ročníkem 2016/2017, ale nakonec vše relativně dobře dopadlo (úsměv). My nějakou možnost pokračovat v soutěžích klubům dát musíme a věříme, že současná legislativa zůstane v této oblasti platná.

Čím si nedostatek hráčů u dospělých mužstev vysvětlujete?

Hlavním důvodem zřejmě je, že nemáme v okrese systém výchovy mladých hráčů pro dospělý fotbal
a není ani nabídka klubů (centra mládeže apod.). Také není potřebný počet příslušně vzdělaných osob,
které by se například o dorostence starali a dále je pro jejich vývoj vychovávali. Třeba v Liberci či Jablonci jsou na tom podstatně lépe.
Jak máme zmapováno, nějaký úbytek je také z důvodů pracovních, kdy hráči pracují nejen na směnách, ale často i dále od bydliště, nejsou ani každý den doma a na fotbal jim nezbývá čas.

Jak jsou na tom s počty dětí mládežnická družstva? Ubývají hráči i tam?

Když se podíváme na mládežnické soutěže, máme dobrou základnu v mladších přípravkách, u dalších kategorií je to horší, i když počty družstev jsou plus - mínus na úrovni předchozího ročníku. Například nyní Horní Libchava z důvodu nedostatku hráčů dorostu, resp. jejich nezájmu o fotbal, odhlásila družstvo ze soutěže… Fotbal se v podstatě stává konzervativním sportem a mladí mají dnes opravdu velkou nabídku jiných a také i pro ně adrenalinových možností, jak trávit volný čas. A tomu dávají přednost.

Co si jako řídící orgán přejete do jarního fotbalového období?

Všichni víme, že jarní zápasy jsou pro kluby i rozhodčí náročnější. Bude se hrát o postupy či udržení, což přináší i zvýšenou hladinu adrenalinu všech zainteresovaných, tedy nejen u hráčů, ale i funkcionářů. Přáli bychom si samozřejmě nejen regulérní průběhy všech duelů, k čemuž mohou přispět i dobré výkony rozhodčích, ale také klid, rozvahu a sebereflexi všech, a to i při vypjatějších duelech. Určité emoce k fotbalu patří, tomu rozumíme, ale je třeba udržet tu pomyslnou laťku slušnosti, neboť případné hrubě nesportovní chování fotbalu škodí, hráči jsou vylučováni a kluby je pak postrádají pro další zápasy. A pochopitelně čtenářům Českolipského deníku i všem dalším přeji hlavně dobré zdraví, rodinnou i osobní pohodu a při sledování fotbalových utkání hezké zážitky.