Kromě profesionálních klubů, které si mohou dovolit dotovat sportovní potřeby a materiály ze sponzorských darů, existuje celá řada amatérských klubů potýkajících se s nedostatkem financí. I proto vznikl projekt Nakopni to s KiKem, jehož primárním cílem je materiální podpora zaměřená na amatérský sektor.

V průběhu srpna se do něj zapojilo 770 českých fotbalových klubů. Celkově se rozdalo přes 35 tisíc dresů. Distribuce dresů proběhla od září do listopadu. V historii fotbalu se tak jedná o jednu z největších filantropických aktivit podporujících amatérské fotbalisty za posledních deset let.

Zájem fotbalových klubů o dresy předčil veškerá očekávání pořadatelů. Během tří dnů na konci léta se registrace musela zastavit, jelikož docházely zásoby předpřipravených sad. I na tomto případu se ukazuje, že kluby na amatérské úrovni bojují zejména s nedostatkem financí. Shoduje se na tom polovina zástupců ze 770 úspěšně registrovaných klubů v České republice.

„Velkou radost máme zejména z nepřeberného množství pozitivních zpráv od funkcionářů klubů. Jsme si vědomi toho, že jsme jim v mnoha případech výrazně ušetřili náklady, které by museli do nových dresů nebo tréninkových sad investovat. Vzhledem k úspěchu akce, ze kterého se těší nejen kluby, ale i naši zaměstnanci, je možné, že celou akci zopakujeme ještě v příštím roce," říká František Wagner, operační ředitel KiK pro Českou republiku a Slovensko.

Distribuce proběhla napříč celou republikou

Do projektu se přihlásilo nejvíce týmů ze Středočeského kraje, celkem 134 klubů. Následoval Pardubický kraj (80 klubů) a Olomoucký kraj (72 klubů).

V Libereckém kraji to bylo 28 oddílů, přičemž jen v českolipském okrese 10 (Žandov, Nový Oldřichov, Velký Valtinov, Cvikov, Kunratice u Cvikova, Skalice u České Lípy, Horní Police, Polevsko, Reas Česká Lípa, Spartak Dubice).

Nejméně klubů využilo možnost v Praze (20 týmů), kde je velká koncentrace profesionálních fotbalových bašt. V ostatních krajích se přihlásilo mezi 40 až 70 kluby, z nichž většina využila možnosti zažádat až o 4 sady dresů.

Kromě klasických velikostí byl velký zájem zejména o dětské sady, které byly po dvou dnech prakticky rozdané. K distribuci dresů docházelo v průběhu září, října a listopadu. Více na stránce www.nakopnitoskikem.cz.