Noví jablonečtí trenéři jsou také bývalými ligovými obránci. Osmatřicetiletý Skuhravý odehrál v nejvyšší soutěži 173 utkání, šestatřicetiletý Drsek má na kontě 101 ligových duelů. Oba působili také v dresu Jablonce několik let. Právě Roman Skuhravý také přinesl do kabiny jednu novou věc, kterou jsou motivační hesla. Ta jsou teď na stěně v šatně ligového týmu. „Mockrát jsem prohrál, ale nikdy jsem nebyl poražen! Nikdo a nic nás nezlomí!" stojí na jednom z nich. Uvidíme, zda se hráči Jablonce více semknou a podaří se jim pod novými trenéry dotáhnout sezonu do úspěšného konce. Trenér Roman Skuhravý v rozhovoru také řekl, jaké jsou jeho cíle s týmem v závěrečných zápasech sezony. Hlavně věří, že se jeho tým dostane do finále Poháru České pošty.

Snem každého trenéra je dostat se na nejvyšší úroveň, ale jak to vnímáte teď, když posun k týmu první ligy přišel takto náhle?

Mám ambice jednou takhle trénovat, ale tohle beru tak, že je to situace, která vznikla náhle. Vůbec z té situace nejsem nadšený, protože to znamená, že Jablonec má potíže. To mě netěší. Ale jsem samozřejmě profesionál a chci trénovat, takže jsem na tu nabídku kývnul. Budeme se snažit v těch šesti zápasech, to znamená, že se dostaneme do finále poháru, udělat všechno pro to, abychom se vrátili tam, kde chceme všichni být.

Jaké bylo první setkání s hráči v pondělí ráno v kabině? Jak to kluci vzali a jak to probíhalo?

Viděli jsme se už v neděli, když se vrátili ze Slavie. Nejdřív jsem tu mluvil tři čtvrtě hodiny s trenérem Kotalem, kterého si nesmírně vážím a spoustu věcí jsem si od něj vzal. Samozřejmě tohle trenérský život přináší a bavili jsme se o tom, co dělat do středečního zápasu, protože termín je šibeniční. A s tím je to všechno spojené. V neděli jsme si řekli s klukama tak tři věty, protože si potřebovali odpočinout. Byli unavení hlavně psychicky. V pondělí jsme to začali bez nějakého hodnocení, teď je to otázka spíš psychiky a hlavy, trošku ty kluky pozvednout a pokusit se jak říkám o malý zázrak. Pokud je sebemenší šance převrátit sezonu na naší stranu, tak pro to uděláme maximum.

Máte za sebou už i první pozápasový trénink, tak jak byste ho zhodnotil?Hráči Baumitu absolvovali v pondělí trénink pod novou trenérskou dvojicí Pavlem Drskem a Romanem Skuhravým. Na snímku hovoří k Lukáši Zoubelemu (vlevo) trenér Roman Skuhravý.

Já nemám absolutně žádný respekt, je mi jedno, jaké je přede mnou mužstvo. S mluvením nebo komunikací s hráči nemám problém, i díky tomu, že jsem s nimi byl ve styku. Samotný trénink navázal na rozmluvu, co jsme měli před tréninkem. Jednoznačně jsme vypustili nějaké vyklusávání a hned jsme to chtěli dostat do nějaké pohody. Byla tam soutěž, zakončení a tak, aby kluci začali myslet pozitivně. Jsem přesvědčený, že fotbal hrát umí, ale je to jen psychika. Teď jsme se dostali do situace, kam nepatříme. Sami jsme se tam dostali a sami z toho musíme ven.

Vy jste s Pavlem Drskem ukázali, že trenérské schopnosti máte. Když se podíváme, jakým stylem hraje juniorka a jaké má výsledky, tak je vidět, že máte za sebou zatím úspěšnou práci, že?

Já tohle nechci hodnotit, to ať hodnotí druzí. Já můžu říct jediné, že jsme pracovali tak, jak nejlépe umíme. Náš cíl je vychovat co nejvíce hráčů pro Jablonec, jestli se nám to povede, tak to ukáže až čas. Samozřejmě ta práce, ke které se v létě vrátím, nás naplňuje. Tohle je samozřejmě krok, kde jednou chci být a sám uvidím, jestli ten způsob hry, který budeme chtít praktikovat, bude úspěšný i na té nejvyšší úrovni.

Dají se očekávat nějaké větší změny v herním stylu Jablonce nebo to zůstane spíše v těch starších kolejích?

My potřebujeme jednoznačně dvě věci. Potřebujeme ustálit sestavu, a proto jsme si řekli nějaké věci, není tu prostor na nějaké abnormální změny. My jsme furt pátý tým v lize a hrajeme semifinále poháru. Já rozumím tomu, že je fanoušek naštvaný, ale fanoušek je naštvaný proto, že chce vidět zábavu a tvrdou práci. To postavení v tabulce je pro Jablonec fantastické, jsme furt ve hře. Ta situace, ve které se teď nacházíme, je nepříjemná s ohledem na výsledky, ale sezonu máme pořád rozehranou fantasticky. Co by za to jiné týmy daly. Dále zvolíme nějaký způsob hry, který si budeme myslet, že je pro kluky nejlepší. Budu to i s hráči konzultovat, protože oni hrají fotbal. Můžeme divákům slíbit, že od nás uvidí tvrdou práci a radost z fotbalu.

Středeční zápas by mohl hodně napovědět o další budoucnosti jabloneckého fotbalu a případnému přiblížení se k fotbalové Evropě.

My nepřemýšlíme o poháru. My víme, že středa je klíč k tomu, abychom se vrátili na cestu, kterou tady nastavil trenér Kotal, tu vítěznou. Jak říkám, náš cíl je, aby si lidi o nás v těch šesti zápasech řekli, že jsme to tvrdě odpracovali. Ve středu proti nám stojí těžký soupeř, který se veze na neuvěřitelně vlně. Já bych to porovnal jako dva póly, kde jsme my psychicky, a kde jsou oni. Nám nezbývá nic jiného, než jít do zápasu s pokorou a rozhodně se porveme.

Všiml jsem si v kabině, že máte na stěnách motivační hesla. Podobné jsou třeba v kabině Sparty Praha. Věříte, že by to hráčům mohlo po té psychické stránce také pomoct?

Já jsem stoprocentně přesvědčený, že bez toho to nejde. Ono to není o těch heslech, ale je to o tom, že si člověk musí uvědomit, co jsou emoce a co je zodpovědnost. Krásný je říct, co je koncentrovat se, ale na co se koncentrovat, co mi v tom pomáhá. Jsem přesvědčený, že jakýkoliv sport bez toho, aby fungovala hala, nejde dělat. To jsou spojité nádoby. Člověk může být Messi, ale pokud to nebude mít srovnané v hlavě a nebude to umět prodat v ten daný okamžik, tak nemá šanci a Messi bude akorát na tréninku. Těchto věcí a způsobů je hodně, baví mě to a zajímá mě to. Osvědčilo se mi to s juniorkou, že to funguje. Myslím si, že to je moje součást, ale vůbec to nikomu nevnucuji. Je to spíš na klukách. Ty hesla jsou všeobecná, ta psychologie jde do hloubky, tomu já až tolik nerozumím. Ale věřím, že to je naše cesta. Mám na to jen dva dny. Včera jsem ani nespal, jsem unavený a myslím si, že další dvě noci nebudou jiné. Ale těšíme se a uděláme pro to maximum.