To je stručná vizitka útočníka Radima Věcheta. Více nám prozradil v následujícím rozhovoru.

Radime, je vám třiadvacet, podruhé v kariéře jste slavil postup do třetí nejvyšší fotbalové soutěže u nás. Dobrá příležitost myslet ještě výše.
Tak určitě bych si rád v nejbližší době zahrál naše nejvyšší soutěže, to byl vždycky můj sen. Myslím, že v České Lípě máme velice kvalitní tým a budeme chtít hrát důstojnou roli i v ČFL. Naším společným cílem je pak do budoucna vykopat 2. ligu a dostat Lípu tam, kde před několika lety byla.

Předpokládám, že nový ročník začnete v Arsenalu. Spekuluje se, že jste v hledáčku klubů ze druhé ligy?
Nějaké nabídky jsem dostal, ale zatím jsem v Arsenalu spokojený a jak jsem již zmínil v předešlé odpovědi, do 2. ligy se pokusíme dostat tady v Lípě. Naši fanoušci, kteří byli minulou sezónu skvělí, by si to určitě zasloužili.

Stal jste se nejlepším střelcem divizní soutěže. Je možné zopakovat stejný úspěch i v ČFL? Jaký je vůbec rozdíl mezi divizí a třetí nejvyšší soutěží? Za libereckou rezervu jste ji už okusil.
V Liberci jsem hrál ČFL tři roky a patrně největší rozdíl je v nasazení a bojovnosti. Po fotbalové stránce se s Lípou ostatním týmům vyrovnáme. Z toho strach nemám. Pokud jde o moji střeleckou produktivitu, samozřejmě budu chtít vstřelit co nejvíce branek, ale nemyslím si, že bych zopakoval to, co v divizní soutěži. Důležité bude hrát jako tým, vyhrávat a je jedno, kdo branky bude střílet.

Sedmnáct gólů za sezónu je slušná porce. Musíte si góly vypracovat sám, nebo vám chodí centry přímo „na hlavu“?
Většinu svých branek jsem vstřelil z okruhu velkého vápna. Mou největší zbraní je správný výběr místa. Hodně jsem těžil ze souhry celého týmu. Utočník je tam od toho, aby celkové snažení mužstva zúročil v branky a to se mi minulou sezonu celkem dařilo.

Jako útočník, od kterého se čeká, že bude střílet jednu branku za druhou, potřebujete určitě podporu celého týmu. Bude hrát Arsenal útočnou kopanou, nebo se dá očekávat defenzivnější pojetí celé hry?
Již v divizi nás zdobila perfektně organizovaná hra odzadu. Vždy jsme se mohli spolehnout na naši čtyřčlennou obranu v čele s gólmanem Meierem, která podávala stabilní výkony po celou sezónu. Ve třetí lize budeme chtít hrát určitě stejným způsobem. Tedy branku hlavně neobdržet a zároveň se snažit alespoň jednu vstřelit.

Jak to funguje v kabině? Trenér má hlavní slovo? Co zkušení a ostřílení hráči jako třeba Obajdin? Řeknou si svoje, nebo se podřídí úspěchu celku?
Trenér má vždycky hlavní slovo, o tom není pochyb. Jinak by to snad ani být nemohlo. Nejvíce si pak v kabině řekne náš kapitán Petr Silný, který má bohaté fotbalové zkušenosti. Celkově tým organizuje, má dobré připomínky a dokáže poradit. Z dalších hráčů to pak jsou Šafář, Holeček a Vrabec. Pepa Obajdin po sezóně bohužel skončil. Jeho přínos pro kabinu s ohledem na jeho zkušenosti z ligy byl však obrovský.

Je pro hráče lepší konkurence v týmu na jednotlivých postech, nebo se líp hraje, když na vás nikdo netlačí a nastupujete pravidelně v soutěžních utkáních?
Kdybych to měl brát ze svého pohledu, jsem radši, když na mě nikdo netlačí a vím, že budu hrát i příště, když se mi nezadaří v předešlém utkání. Jinak je ale konkurence dobrá věc a asi nikde ve vyšších soutěžích se jí nevyhneme. Konkurence být musí.

A je v Arsenalu dost kvalitních hráčů, kteří zvládnou třetí ligu? Ptám se, protože v ČFL hraje hodně rezerv prvoligových klubů.
Náš tým kvalitu určitě má. V přípravném období nás trénuje skoro třicet, takže mají trenéři z čeho vybírat. Konečný kádr by měl čítat kolem 20 hráčů. Věřím, že v ČFL budeme hrát v horní části tabulky.

Hrajete i pohár ČMFS. V prvním kole zajíždíte do Děčína. Tam jsou jisté šance na postup. Ve druhém kole by vás potom čekala na domácím hřišti mistrovská Slavie. To by byl pro Českolipské zápas!
Určitě je to veliké lákadlo, všichni na to myslíme už teď. Ale každopádně se musíme v první řadě soustředit na Děčín a nedovolit žádné podcenění. Pro všechny naše příznivce z okolí by to byl zajisté veliký svátek. Loňské léto jsme v poháru dokázali hrát vyrovnanou partii s Bohemians Praha, kteří tu sezonu postoupili do 1.ligy, takže se pokusíme potrápit i Slavii, pokud tedy porazíme Děčín. Pro nás by to zároveň byla zajímavá konfrontace s tak špičkovým týmem.

Je to sice ještě relativně daleko, ale nastoupit proti nyní nejlepšímu klubu u nás by bylo jistě srovnáním toho, na co Arsenal v současné posílené sestavě má.
Přesně tak. Každý hráč si přeje hrát takto kvalitní zápasy. Získáváme v nich velké zkušenosti a pokud se daří, tak i sebevědomí. To pak můžeme využít v následujících sezónách. A samozřejmě také nikdy nevíte, kdo si vás může v takovém utkání všimnout.

Teď trochu do soukromí. Ptala se mě jedna fanynka, jestli jste zadaný. A zda fotbalista, který se věnuje sportu profesionálně, má čas na děvčata?
Nejsem zadaný. Jsem ještě docela mladý, nechci se zbytečně vázat. Jo, až potkám tu pravou, tak to bude jiné. To zas budu mluvit jinak (náznak úsměvu). Na holky si ale jinak čas dokážu udělat v době osobního volna (široký úsměv). Tak našponovaný fotbalový program zas nemáme.

To souvisí i s životosprávou. Musí si hráči, kteří hrajou na téhle úrovni, hodně odepřít? Nebo se toleruje i nějaké to pivko, bůček, sekaná nebo fast food? O kouření ani radši nehovořím.
Tak určitě se musím hlídat. Nemůžu si dovolit dělat každý den to samé, co moji kamarádi. Neříkám, že po vyhraném utkání si nedám pivko, když druhý den máme volno, ale jinak to nepřeháníme. Alkohol totiž zpomaluje regeneraci a ta je pro nás důležitá. A v McDonald´s si občas dopřeju, ale všeho s mírou. Určitě se tam nenacpu hodinu před tréninkem.

Asi se už nedá žít jenom z toho, co jste natrénoval a chodit jen na společné tréninky? Přidáváte si třeba jako hvězdný Jaromír Jágr? Jak vlastně vypadá takový trénink?
Tréninky jsou kvalitní a dopředu promyšlené. Trenéři vědí, kdy je potřeba natrénovat fyzičku, kdy dělat technické cvičení a kdy se věnovat taktické přípravě. Momentálně jsme ve fázi, kdy nabíráme fyzickou kondici, to znamená hlavně běhání, posilovna a spinning. V letní přípravě to není ale tak hrozné. Těžíme hlavně ze zimní přípravy, která je podstatně delší. Mimo trénink si chodím občas zaběhat a rád zajdu do posilovny. V poslední době jsem začal jezdit na vodním vleku. To je skvělý doplňkový sport, při kterém si zpevním především horní část těla a také zlepším stabilitu.

A ve volném čase určitě čtete literaturu faktu, posloucháte vážnou muziku, věnujete se vaření a sem tam upletete nějakou tu sparťanskou šálu. To byl vtip.
No sparťanskou šálu určitě ne (hodně vesele). Každý den čtu sportovní deník, jinak vášnivý čtenář tak nějak nejsem. Ve volném čase rád hraji tenis a nohejbal a jak jsem již zmínil, zalíbila se mi jízda na vodních lyžích. Je fajn, že vodní vlek máme přímo ve Stráži pod Ralskem, protože zařízení tohoto druhu jsou asi jenom čtyři v celé republice. Hodně také koukám na DVD a nějaký čas strávím u počítače.

Na závěr máte možnost vzkázat komukoliv z klubu to, co máte na srdci a neodvážil jste se mu to říct osobně.
Tak určitě tady nebudu vzkazovat nic přes noviny. Vše, co potřebuji, si vždycky vyřídím osobně. Mezi mnou a vedením vše funguje a žádný problém zatím v ničem nenastal. Rád bych této poslední části využil a poděkoval mým rodičům, kteří mě vždycky podporovali a investovali do mě hodně času, hlavně pak taťkovi. Bez nich bych nikdy nebyl tam, kde jsem.

Autor: Jiří Synek