Když se dělají žebříčky oblíbených fotbalistů, ať už mezi fanoušky či odborníky, vítězí zpravidla útočníci, ofenzivní záložníci, někdy i brankáři a sem tam i obránci. Na jeden důležitý post se však zpravidla zapomíná. A tím je defenzivní záložník, který dělá tu na první pohled neviditelnou, přesto velmi důležitou práci. Jeho hlavním úkolem je odebírat míče a rozehrát novou akci svého týmu.

Tuto nevděčnou úlohu zaujímá v českolipském dresu Kamil Podolský. „Mně tato pozice vyhovuje. Já už ji hraji od žáků. Na tom postu si člověk také dost zahraje, dostane se k mnoha balónům. Trenér mi i říká, že mám předvídavost.“

V sobotním veledůležitém zápase s Jirnami je však možné, že pětadvacetiletý defenzivní záložník bude muset nastoupit na postu stopera, kde by nahradil zraněného Štálíka, který se zranil v poslední minutě v Rakovníku. „Bohužel v nejdůležitějším zápase se budou muset možná dělat změny v obraně.“

Na podzim jste v Jirnách prohráli 0:2. V čem byly lepší, že vás porazily?
Já se nechci vymlouvat na rozhodčí, ale Jirny měly padesát standardek. Pořád to bylo přerušované. Vůbec jsme se nedostali do hry. Ale celkově nám ten zápas nevyšel.

Nechci předbíhat, ale kdybyste se dostali do ČFL, má tento tým na to hrát tam důstojnou roli?
Myslím si, že ano. Před sezonou vždy hrajeme s kvalitními třetiligovými týmy a nikdy jsme s nimi výsledkově ani herně nepropadli

Jste překvapen, že Chomutov tak brzy vypadl ze hry o postup?
Určitě, vždyť se netajili ambicemi. Má se tam stavět stadion a chtějí tam do tří let dostat druhou ligu. Nevyšel jim jeden zápas doma, pak venku. Nám se naopak pořád dařilo a ten odstup už narůstal. Navíc se jim zranili dva klíčoví hráči. Myslel jsem si, že budeme o 1. místo bojovat ve třech a ne ve dvou.

Co fyzička, nedocházejí už síly na konci sezony?
Ona se během sezony fyzička načerpává, takže se dá říct, že je na konci sezony vždy nejlepší.

Na které zápasy z této sezony rád vzpomínáte?
Teď na ty poslední tři, kdy jsme dávali góly v posledních minutách. To pak má člověk o to větší radost, že se podařilo vyhrát. Např. s Teplicemi z 0:2 na 3:2.

A který zápas se vám v dosavadní kariéře nejvíce povedl?
To bylo v Liberci za dorost. V Pardubicích jsme vyhráli 3:0 a já dal všechny tři góly. To byl můj jediný hattrick ve vyšších soutěžích, když nepočítám žáky a přípravku.

A jaké jsou vaše ambice dál v kariéře?
Trochu mě omezuje zdraví, se kterým jsem na štíru. Ještě když jsem hrál v libereckém dorostu, vrátila se mi má nemoc. Jde o Kronovu nemoc (onemocnění střev). Dva roky jsem nesměl hrát fotbal. Nemohl jsem jít ani na vysokou školu, protože jsem chtěl studovat sportovní management, kde je sport samozřejmě důležitý. V tu chvíli jsem úplně přehodnotil svoje fotbalové cíle a plány. Proto jsem rád, že zase mohu hrát, i když mám určitá omezení. Nesmím se třeba přemáhat. Ale člověk má ten fotbal rád a bez toho by to nešlo.

A na závěr, jak tipujete ten sobotní zápas s Jirnami?
Já každopádně doufám, že to dobře dopadne. Bude důležité nedostat brzy gól. Samozřejmě by bylo nejlepší dát co nejdříve branku a pak by oni znervózněli.

Autor: Alex Neugebauer