Bylo to mnohem větší drama, než by se mohlo z konečného skóre zdát. Po třech letech se vrátila na stadion v Novém Boru fotbalová divizní soutěž a domácí hráči ji ozdobili návrat vítězstvím nad SK Toužim 5:2. Svedli kvůli tomu ovšem napínavou bitvu, ve které deset minut před koncem nebylo nic jistého.

Kdyby se dalo ještě v průběhu utkání přímo na stadionu sázet na konečný výsledek, museli by tipující asi bezradností zešílet. Nejdříve by totiž viděli utkání jako jasnou záležitost domácích, pak by trnuli, jestli Novoborští všechny šance nespálí a aspoň jeden gól dají, a ještě o něco později by se vyloženě klepali, jestli uhrají alespoň bod a zda by neměli raději vsadit na vítězství týmu hostí. Tak moc se totiž průběh zápasu měnil…

FC Nový Bor - Toužim 5:2 (1:1)

Úvodních dvacet minut jednoznačně ovládli Novoborští. Už ve 4. minutě se kombinací probili do vápna hostí Kubeš s Müllerem a akci zakončoval Červeňák, který vystřelil těsně nad. O dvě minuty později poslal Švec vysokým pasem do šance Kubeše, ale jeho hlavičku gólman hostí lapil. Hlavou to později zkoušel i sám Švec po centru od Šulce, ale ani jemu se dát gól nepodařilo.

Toužimským dělaly velké problémy hlavně novoborské pasy za obranu, ale snaha domácích dlouho nikam nevedla a ve 20. minutě hosté ukázali, že se do Boru netrmáceli ze západních Čech jen kvůli bránění. To Strejček prošel z pravé strany až před gólmana Blumentritta a v obrovské šanci trefil jen boční síť, načež vzápětí mohl skórovat ještě jednou.

První letošní výhra Boru v divizi! Lebruška se raduje ze vstřelené branky.Hosté najednou vycítili, že divizní nováček není pevný v „kramflecích". Když v 27. minutě ztratil domácí Švec na útočné polovině míč, hostující Klepal rychle dovezl balón až do vápna domácích a novoborská obrana se v tu chvíli topila ve velkých zmatcích.

Hezké akce v euforii

Gól ale naštěstí pro domácí padl na druhé straně a velkou zásluhu na něm má Demke. Když se v 29. minutě probíjel na levé půlce, nic neuspěchal, počkal si na obránce, kterého šikovně obešel a poslal před bránu přesný přízemní centr, Müllerovi už asi jen stačilo správně nastavit nohu, míč poslal mazácky ke vzdálenější tyči 1:0.

Branka zastavila nebezpečné snahy hostí a nakopla novoborské hráče k euforii, ve které vznikaly hezké akce.

Kubeš centrem zprava vyzval ke skórování Demkeho, jeho střelu ale výborně chytající gólman Martinec vyrazil. O chvíli později po rohu nebezpečně hlavičkoval Štálík, ale jen těsně vedle.

Tím novoborská euforie skončila a poslední pětiminutovku první půle zase pro změnu ovládli hosté. Nejprve byli ve dvou velkých šancích po sobě Mikula a Strejček, pak se po kombinaci zkoušel střelou prosadit Hudec, ale domácí obrana srazila jeho pokus na roh. A z něho bohužel přišlo vyrovnání, když se trefil Zápotocký 1:1.

Kopecký oživil útok

Vedení vrátil domácím hned z kraje druhé půle znovu Müller, který ještě v přípravných zápasech nastupoval v obraně, ale proti Toužimi zaujal post krajního záložníka a nová úloha mu svědčila. Ve 48. minutě dostal přesný pas a pohodlně se trefil podél padajícího gólmana hostí 2:1. Jenže už v 54. pěknou střelou vyrovnal kapitán Mikula a začínalo se od znova 2:2.

Trenérovi Kubáňovi vyšla ve druhé půli střídání. Příchod Kopeckého viditelně oživil útočnou fázi a osvědčili se i další střídající, Stromecký s Brožem. Z aktivity nových hráčů těžil hlavně Lebruška, který v 60. minutě načal svůj hattrick gólem hlavou.

Hru v tu chvíli už jednoznačně ovládali domácí, ale pořád vedli jen o gól a šance Šulce, přímý kop Bartoše, útočné snahy Kopeckého či únik Demkeho ke gólu nevedly. V cestě stál vždycky vynikající gólman Martinec a v 77. min. navíc Brožův přímý kop zastavilo i břevno.

Definitivně o výsledku rozhodl až v 82. min. Lebruška, když se trefil po rohovém kopu, a v 90. dokonal svůj hattrick. Divize se do Nového Boru vrátila vítězstvím. A výhra v utkání, kde dlouho nebylo nic jistého, je o to sladší.

Povedla se střídání

„Dlouho jsme se nemohli prosadit a v závěru první půle soupeře nechali vyrovnat po takové sérii, ve které jsme nebyli schopní zmocnit se odražených míčů," i takováto slova zazněla z úst domácího lodivodaFrantiška Kubáněpři hodnocení po prvním vyhraném divizním duelu s Toužimí.

A jaké jsou další ohlasy trenérů?

František Kubáň (N. Bor):

„Druhou půlku jsme začali rychlým gólem, ale stejně rychle se hostům podařilo vyrovnat. Závěr zápasu rozhodla možná naše lepší kondice, která v tomto velkém vedru hrála svou roli. Nebyl to jen příchod Kopeckého ve druhé půli, který hru oživil, povedla se nám všechna tři střídání. Červeňák se v přípravě jevil velice dobře, dal hodně gólů, i proto dnes dostal šanci před Kopeckým. A jak to bude dál, to ještě uvidíme."

Jiří Diviš, (SK Toužim):

„My jsme první půli začali velice špatně… Zkazili jsme hodně balónů, hodně jsme to usnadnili domácím, kteří dlouhými nákopy za obranu byli velmi nebezpeční. Díky našemu gólmanovi jsme prohrávali jen o gól, pak se nám podařilo vyrovnat. Druhou půli jsme začali dobře, a ukázali, že chceme útočit. Jenže po chybě obrany jsme dostali další gól. I když se nám pak podařilo znovu vyrovnat, tak jsme si všechno pokazili, když jsme nechali domácí hráče dvakrát v klidu hlavičkovat a skórovat. Jasně, že Novoborské to pak posadilo na koně. Celkově vzato? Domácí vyhráli zaslouženě, ale výsledek 5:2 je pro nás podle mě až moc krutý."

Branky: 29. a 48. Müller, 60., 82. a 90. Lebruška 45. Zápotocký, 54. Mikula. ŽK: 2:1. Rozhodčí: Haleš Moník, Kazda. Diváků: 200.

FC Nový Bor: Blumentritt - Bartoš, Štálík, Svoboda, Šulc - Demke (76. Brož), Lebruška, Švec, Müller (75. Stromecký), Červeňák (59. Kopecký), Kubeš. Trenér Fr. Kubáň.