S bohatou minulostí za zády se cvikovští hasiči vypracovali až do zařazení do kategorie JPO II/1. To pro ně znamená, že první vozidlo při výjezdu na zásah musí vyjet maximálně do pěti minut od nahlášení události v kteroukoliv denní či noční dobu.

„Výjezdová jednotka čítá dvaadvacet členů, dvanáct z nich nepřetržitě slouží ve třísměnném pohotovostním režimu,“ vysvětluje starosta sboru SDH Cvikov Pavel Tuma. V pohotovosti je i dalších sedm členů, jen s tím rozdílem, že nedrží směnný provoz. Cvikovští hasiči zabezpečují výjezdy k požárům, dopravním nehodám či technickým zásahům. Zároveň zajišťují i prvotní lékařskou pomoc.

K tomu všemu je třeba pořádné technické vybavení. „To máme dobré. Město nás podporuje, a díky tomu si můžeme dovolit každým rokem postupně obnovovat vybavení,“ říká Pavel Tuma a dodává, že se jim tak v srpnu podařilo získat důležitý defibrilátor za padesát tisíc korun. Velkým snem cvikovských hasičů je nové zásahové vozidlo, a proto s nemalým napětím očekávají, jak dopadne jeho plánovaná koupě.

Místní hasiči spolu s cvikovskou radnicí také usilují o rekonstrukci stávající zbrojnice. Ta byla postavena před více než dvaceti lety a již nevyhovuje dnešním potřebám a nárokům. „Nové zázemí bychom opravdu potřebovali, ale vše záleží na tom, jak bude město úspěšné s žádostí o dotaci,“ doplňuje hasičský starosta.

Mladým hasičům se daří

Celý dobrovolný sbor ale rovněž aktivně vypomáhá městu s nejrůznějšími akcemi, jako je například každoroční pálení čarodějnic, dětský den, ples města či tradiční Běh Cvikovem. „Pravidelně k nám chodí také děti z mateřských školek. Ty si vždy opravdu důkladně prohlédnou naši techniku a k jejich radosti si ji mohou vyzkoušet,“ dodává Pavel Tuma.

Nedílnou součástí sboru je práce s mládeží, kdy se mohou pochlubit úspěšným družstvem dorostu. To v nejrůznějších soutěžích v požárním sportu obsazuje přední příčky. Mezi jejich poslední úspěchy patří například první místo v okresním kole hasičského přeboru v Mimoni či stříbrná příčka v soutěži O pohár města Cvikov.

Výjezdové jednotky dobrovolných hasičů při svých akcích nelikvidují jen havárie, ale mnohdy poskytují první lékařskou pomoc zraněným, kdy jim v některých případech doslova zachrání život. Místem, kam často cvikovští hasiči vyjíždějí, je silnice na Novou Huť. Právě zde počátkem května zasahovali u dopravní nehody dvou osobních aut se třemi zraněnými. Jednu osobu dokonce museli ve spolupráci s ostatními složkami IZS vyprostit z auta za pomoci hydraulického zařízení. Podle starosty SDH Cvikov Pavla Tumy je právě pomoc lidem v nouzi nejen povinností ale zejména lidským posláním, na něž jsou nejvíce hrdí.