Jak se stalo, že se mladý muž z Havlíčkova Brodu stane dobrovolným hasičem v Dalešicích?
Po škole jsem se přestěhoval do Liberce do podnájmu. Jizerské hory a Český ráj jsem navštěvoval ale už dřív. Český ráj je ideální na lezení po skalách a v zimě jsem vyrážel na běžky na Jizerskou magistrálu. Zdejší příroda mi přirostla k srdci. Naskytla se mi příležitost, tak jsem koupil chalupu 'v Dalešicích. Jednoho dne jsem potřeboval od souseda půjčit nějaké věci na zahradu. Seznámili jsme se, a on mě dovedl k hasičům. Dnes je zmíněný soused, Jan Krause, starostou SDH Dalešice.

Znamená to tedy, že od malička jste k hasičům žádný vztah neměl?
Přesně tak, musel jsem tedy chodit na školení, naučit se základy první pomoci, pracovat s motorovou pilou a další. Kluci mě hned také zlanařili do hasičského sportu. Tomu se věnuji již osmým rokem.

Co považujete za největší výhodu práce hasiče?
Jednoznačně jsou to lidi u sboru. Parta, která drží při sobě. Pomáháme si i v soukromých věcech. Nejvíce mě nyní baví to, že funguje Kolektiv mladých hasičů, který vedu se svojí přítelkyní a dalšími členy. Funguje čtvrtým rokem. Navštěvují ho děti od tří do třiadvaceti let. Nyní máme už sedmatřicet členů.

David Svoboda.
Místostarosta štětských hasičů David Svoboda říká: Cílíme na mládež

Je kolektiv mladých hasičů přínosný pro děti?
Určitě. Jednak se věnujeme požárnímu sportu, ale jezdíme i v létě na tábor, v zimě na víkend na hory. Pořádáme dětské dny. Zkoušíme si zásahy. Věnujeme se také dobročinné činnosti. Chodíme s Tříkrálovou sbírkou a každoročně část výtěžku věnujeme dětem, které neměly to štěstí a mají nějaký handicap.

Netrpíte nedostatkem členů, jak to někdy ve sborech dobrovolných hasičů bývá?
Dříve nás bylo kolem dvaceti. Nyní zažíváme velký rozmach. Za poslední čtyři roky se k nám hlásí hodně děti, a vlastně díky nim i jejich rodiče. Vidí, že tu je dobrá parta, a tak se chtějí přidat a pomáhat. Lidé se tu díky sboru začali cítit dobře a našli zde druhý domov. Máme tu děti i z Jablonce nebo Rychnova. Kdo chce, tak se k nám přidá.

K jakým zásahům jezdíte?
Jsme jednotka pátého stupně a můžeme zasahovat jen v katastru obce Dalešice. Máme průměrně dva až tři zásahy za rok. Ale v roce 2016 jsme jich měli sedm. Čtyři požáry lesa, olej na silnici a popadané stromy.

Celý život Josefa Kreifa byl spojen s prací hasiče. Čtyři roky byl mezi profesionály.
Starosta OSH Česká Lípa Josef Kreif říká: Hasičskou práci mám pod kůží

Co vše mají dobrovolní hasiči na starosti?
Staráme se o místní hřiště, na jaře a na podzim uklízíme obec. Sbíráme železný šrot a další práce pro obec. Pořádáme každý rok ples, pálení čarodějnic, dětský den, dětskou i dospělou noční soutěž, volejbalový turnaj, rozsvícení vánočního stromku a chodíme jako čert, anděl a Mikuláš.