Jak se stalo, že se mladý muž z Havlíčkova Brodu stane dobrovolným hasičem v Dalešicích?
Po škole jsem se přestěhoval do Liberce do podnájmu. Jizerské hory a Český ráj jsem navštěvoval ale už dřív. Český ráj je ideální na lezení po skalách a v zimě jsem vyrážel na běžky na Jizerskou magistrálu. Zdejší příroda mi přirostla k srdci. Naskytla se mi příležitost, tak jsem koupil chalupu 'v Dalešicích. Jednoho dne jsem potřeboval od souseda půjčit nějaké věci na zahradu. Seznámili jsme se, a on mě dovedl k hasičům. Dnes je zmíněný soused, Jan Krause, starostou SDH Dalešice.

Znamená to tedy, že od malička jste k hasičům žádný vztah neměl?
Přesně tak, musel jsem tedy chodit na školení, naučit se základy první pomoci, pracovat s motorovou pilou a další. Kluci mě hned také zlanařili do hasičského sportu. Tomu se věnuji již osmým rokem.

Co považujete za největší výhodu práce hasiče?
Jednoznačně jsou to lidi u sboru. Parta, která drží při sobě. Pomáháme si i v soukromých věcech. Nejvíce mě nyní baví to, že funguje Kolektiv mladých hasičů, který vedu se svojí přítelkyní a dalšími členy. Funguje čtvrtým rokem. Navštěvují ho děti od tří do třiadvaceti let. Nyní máme už sedmatřicet členů.

Je kolektiv mladých hasičů přínosný pro děti?
Určitě. Jednak se věnujeme požárnímu sportu, ale jezdíme i v létě na tábor, v zimě na víkend na hory. Pořádáme dětské dny. Zkoušíme si zásahy. Věnujeme se také dobročinné činnosti. Chodíme s Tříkrálovou sbírkou a každoročně část výtěžku věnujeme dětem, které neměly to štěstí a mají nějaký handicap.

Netrpíte nedostatkem členů, jak to někdy ve sborech dobrovolných hasičů bývá?
Dříve nás bylo kolem dvaceti. Nyní zažíváme velký rozmach. Za poslední čtyři roky se k nám hlásí hodně děti, a vlastně díky nim i jejich rodiče. Vidí, že tu je dobrá parta, a tak se chtějí přidat a pomáhat. Lidé se tu díky sboru začali cítit dobře a našli zde druhý domov. Máme tu děti i z Jablonce nebo Rychnova. Kdo chce, tak se k nám přidá.

K jakým zásahům jezdíte?
Jsme jednotka pátého stupně a můžeme zasahovat jen v katastru obce Dalešice. Máme průměrně dva až tři zásahy za rok. Ale v roce 2016 jsme jich měli sedm. Čtyři požáry lesa, olej na silnici a popadané stromy.

Co vše mají dobrovolní hasiči na starosti?
Staráme se o místní hřiště, na jaře a na podzim uklízíme obec. Sbíráme železný šrot a další práce pro obec. Pořádáme každý rok ples, pálení čarodějnic, dětský den, dětskou i dospělou noční soutěž, volejbalový turnaj, rozsvícení vánočního stromku a chodíme jako čert, anděl a Mikuláš.