Jaká byla vaše cesta k hasičům?
Práce hasičů mě vzrušovala už od dětství. Když jsem slyšel houkat hasiče, utíkal jsem k oknu a koukal, co se kde děje. Čas utíkal a já dlouhou dobu nenašel odvahu jít to zkusit, dát se k nějaké jednotce. Až před třemi roky jsem viděl na facebookove stránce hasičů Doksy, že hledají posily do svého týmu. Řekl jsem si, že je čas jít to zkusit.

Vzpomenete si na váš první zásah?
Ano, vzpomínám si velmi dobře. Byl krásný květnový den, já ještě spal po noční směně, když začala houkat siréna. Manželka mě přiběhla vzbudit a já v první chvíli ani nevěděl, jak se jmenuji, natož co mám vlastně dělat. Naštěstí jsem se rychle srovnal, během chvíle jsem už pospíchal na svůj první zásah do hasičárny. Jelo se ke kanystrům s neznámou látkou, které byly odhozené u komunikace.

Od začátku jste členem dobrovolných hasičů Doksy?
Ano. Bydlel jsem předtím 18 let v Mimoni, ale tam ještě chyběla odvaha jít to zkusit.

Jaké máte v Doksech zázemí?
Zázemí máme více než dobré. Po náročném zásahu si můžeme odpočinout, osprchovat se, uvařit si kávu a něco k jídlu. V garážích nám stojí čtyři vozy. Prvovýjezdový CAS 8 MAN, Tatra CAS 32 T 148, DA Avia a jako velitelský automobil Huyndai Gallopr. A tím, že tu máme Máchovo jezero, tak ještě motorový člun na zásahy na vodě.

Měl jste někdy touhu stát se profesionálním hasičem?
Nikdy jsem neměl potřebu stát se profesionálním hasičem, nyní to navíc už ani nejde, protože nemám maturitu.

Vybavíte si nějaký zajímavý zásah?
Každý zásah je svým způsobem zajímavý. I když nám chodí SMS zpráva se základními informacemi, tak člověk stejně asi nikdy netuší, co přesně ho na místě čeká. Ale nejvíc zajímavý byl asi loňský požár kolem tratě u Bělé pod Bezdězem.

Dostal jste se někdy do situace, kdy vám šlo o život?
Do až tak vážné situace jsem se zatím nedostal. Ale ono svým způsobem jde o život pokaždé, když se zasahuje. Hodně dramatické bylo odstraňování následků větrné vichřice, kdy kolem nás padaly další stromy.

Zachraňoval jste už nějaké zvíře?
Zvíře jsem ještě žádné nezachraňoval, když byl výjezd k případu zaklíněné kočky v okně, nebyl jsem doma. Kolegu hasiče prý za záchranu za odměnu kousla, takže si počkám na nějaké vděčnější zvířátko (smích).

Co vás na práci hasiče nejvíce baví?
Nejlepší je rozmanitost této práce. A hlavně, že můžu pomáhat ostatním, něco ochránit, zamezit dalším škodám a podobně.

Setkáváte se při vašich výjezdech k požárům s neukázněnými řidiči?
Tohle je teď hodně probírané téma. Bohužel, skoro při každém výjezdu se najde nějaký řidič, který neví, jak má správně zareagovat.