Jednotka je zařazena v Kategorii JPO II., což znamená, že první vozidlo při výjezdu na zásah musí vyjet maximálně do pěti minut od nahlášení události v kteroukoliv denní či noční dobu. Někdy se dokonce stane, že je na místě ještě před profesionálními hasiči. „Jsme zařazeni na výjezdy k dopravním nehodám, úniku ropných látek, chemických havárií a samozřejmě požárů,“ vysvětluje Jaroslav Hoza, velitel výjezdové jednotky Sboru dobrovolných hasičů Dubá.

Jen letos zdejší hasiči zasahovali u devadesáti osmi případů. „Za normálních okolností máme tolik výjezdů za celý rok. Neznamená to ale, že by bylo více požárů. Počet nám navýšila červencová vichřice a větší množství dopravních nehod,“ podotýká Jaroslav Hoza.

Jeho slova potvrzuje nedávná dopravní nehoda, při níž se vážně zranil motorkář. Ten vyjel mimo silnici a narazil čelně do stromu. Při nehodě si zlomil ruku, pánevní kost a upadl do šoku. Dubští hasiči, kteří náhodou projížděli okolo, mu okamžitě poskytli první pomoc, a tím mu zachránili život.

V minulém týdnu jednotka pro změnu zasahovala u dopravní nehody s únikem motorového oleje. Ten byl nejen na komunikaci, ale i mimo ni. Vozovku „stačilo“ posypat sorbentem, ale kontaminovanou zeminu bylo potřeba odtěžit, přemístit do igelitových pytlů a odvézt k ekologické likvidaci.

Dubští dobrovolní hasiči musí pokrýt poměrně velkou lokalitu. „Spadá pod nás celý katastr Dubé, Blatce, Houska, Tubož a polesí Obroku, kde jsou velmi časté požáry,“ upřesňuje Jaroslav Hoza s tím, že zmíněné obce jsou zařazeny do prvního stupně, a proto zde musí být vždy jako první.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

K ostrým výjezdům musí být jednotka i odpovídajícím způsobem vybavená. Ta dubská v letošním roce získala bezplatným převodem zásahové auto Caz 25 Liaz z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. „Je to univerzální vozidlo, které nám slouží jak k dopravním nehodám, tak chemickým zásahům,“ doplňuje podrobnosti velitel Hoza.

I přes velký počet výjezdů nezapomínají dubští hasiči na své město. Organizují tradiční pálení čarodějnic, den dětí, podílejí se na každoročních červnových Oslavách rodáků města Dubá a zajišťují veškeré akce pořádané zdejší radnicí. Zároveň také úzce spolupracují s místní tělovýchovnou jednotou Slavoj. „Naše aktivity jsou vlastně poděkováním za velikou podporu, které se nám dostává od města,“ pochvaluje si Jaroslav Hoza.

Dubským hasičům postupně vyrůstají následovníci z jejich družstva dorostu. „Jsou opravdu natolik šikovní, že je, tak jak dospívají, postupně začleňujeme do naší výjezdové jednotky,“ dodává Jaroslav Hoza.

Výjezdová jednotka SDH Dubá je vyhlášená u rychlé záchranné služby tím, že její členové zvládají vyprošťování zraněných osob při dopravních nehodách na jedničku a umějí poskytnout předlékařskou péči na profesionální úrovni. Svoje schopnosti dokázali při zářijové vážné nehodě motorkáře.
Ten vyjel v Českolipské ulici v Dubé mimo silnici a čelně narazil do stromu. Motorkář měl zlomenou ruku, pánev a byl v těžkém šoku. Dobrovolní hasiči mu ještě před příjezdem rychlé záchranné služby poskytli první pomoc a zafixovali obě zlomeniny. Díky včasnému zásahu se jim podařilo zachránit lidský život. Paradoxem je, že jednotka se ocitla na místě nehody pouhou shodou okolností, jela okolo natankovat